بررسی روزنامه های تهران؛ چهارشنبه 16 اردیبهشت

تیترهای اول

ابرار گزارشی از "اولین روز کاندیداتوری انتخاباتی" را در صدر اخبار خود آورده، رسالت از زبان وزیر کشور نوشته "شعار مجریان انتخابات مشارکت حداکثری و رفتار قانونی"، اعتمادملی با اشاره به این که سی و هشت روز مانده به انتخابات رییس جمهور همچنان به سفر می رود نوشته "تراکم سفرهای استانی احمدی نژاد" دنیای اقتصاد از "بازار داغ وعده تقسیم پول" خبر داده ، مردم سالاری از "بحران کاندیدا در جناح راست" نوشته و صدای عدالت از "هزینه های عجیب و غریبی که برای انتخابات صرف می شود".

"تغییرات تازه در مجازات مجرمان زیر هجده سال" تیتر اول اعتماد است و "معافیت های جدید خدمت وظیفه عمومی" عنوان اصلی روزنامه ایران. جام جم در عنوان اول خود خبر داده "ورشکسته های آمریکا در راه ایران"، روزنامه جمهوری اسلامی در صدر گزارش های خود هشدار رییس جامعه جراحان را از "تبلیغات عوامفریبانه پزشکی" منعکس کرده و سرمایه با مقایسه آماری سال های اول و آخر ریاست جمهور محمود احمدی نژاد نوشته "افزایش ۳۵ در صدی بدهی خارجی کشور".

تیتر اول کیهان گزارشی است درباره "توطئه جدید غرب در اجلاس بازنگری ان پی تی".

گزیده مقالات

انتخابات

کرم محمدی در سرمقاله مردم سالاری از عملکرد صدا و سیما در جریان انتخابات ریاست جمهوری انتقاد کرده و نوشته جانبداری این رسانه که با بودجه عمومی اداره می شود از رییس جمهور فعلی امری است که انتقاد شخصیت های اصولگرا را نیز به دنبال داشته و اعتراض آقایان دکتر حسن روحانی، عماد افروغ، خوش چهره، محسن رضائی و ... نمونه هایی از این دست است.

در این مقاله با اشاره به مواردی که برنامه های خبری رادیو و تلویزیون انحصاری گفته های میرحسین موسوی را مخدوش کرده بود نوشته در همان روزی که شبکه مورد بحث این سخنان این نامزد ریاست جمهور را به صورت قیچی شده و ناقص نقل می نمود وی در شمال نسبت به سرنوشت و چگونی هزینه کردن۲۷۰ میلیارد دلا ر درآمد کشور در سه سال و نیم گذشته انتقاد کرد و پرسید: منشا هزینه های عجیب و غریب انتخابات کجاست؟ صداو سیما به مخاطبانش نگفت که مهندس موسوی در شمال کشور صریحا اعلام کرده است: مملکت به اشتغال و تولید نیاز دارد نه توزیع سیب زمینی.

در پایان این مقاله آمده فراموش نکرده ایم که در جریان انتخابات هفتم ریاست جمهوری در بعضی از برنامه های رسانه ملی فقط مانده بود بگویند به خاتمی رای ندهید اما همگان دیدند که اکثریت ملت بر خلاف تبلیغات وسیع و دامنه دار و جانبدارانه به سید محمد خاتمی رای دادند.

کاندیدای سبز

بابک مهدیزاده در ستون خود در اعتماد نوشته چرا هیچ یک از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری دغدغه زیست محیطی ندارند. یعنی در این بازار سیاست جایی ولو اندک برای حفظ و پاسداشت محل زندگیمان وجود ندارد؟ دنیا به سمتی پیش می رود که فعالان سبز تعیین کننده انتخابات هستند.

نویسنده مقاله اعتماد تاکید کرده در عصر جدید فعالان حقوق زن فریادشان به فلک رسیده است. طرفداران حقوق حیوانات سهمی از سیاست ورزی دارند. طرفداران محیط زیست جایگاه شان بسیار محکم است و تعیین کننده. هرجا محیط زیست به خطر می افتد سبزها حضوری مستمر دارند و با نفوذشان در جامعه حتی می توانند دولتی را سرنگون کنند که البته این به حساسیت جامعه شان نسبت به مسائل زیست محیطی برمی گردد. اما در ایران کسی حوصله این سوسول بازی ها را ندارد.

شعارهای تقلیدی

دنیای اقتصاد گزارش داده با رونمایی از شعار انتخاباتی جدید «مهدی کروبی» مبنی بر تقسیم ۳۴ هزار میلیارد تومان سود سهام نفت بین ایرانیان، مناقشه بر سر منشا شعارهای تقسیم پول وارد دور تازه‌ای شد. حامیان دولت در حالی ستاد انتخاباتی کروبی را متهم به اقتباس شعار انتخاباتی خود از طرح یارانه نقدی احمدی‌نژاد می‌کنند که ستاد کروبی نیز در مقابل استدلال می‌کند طرح ۵۰ هزار تومانی یارانه نقدی از شعار انتخاباتی سال ۸۴ کروبی اقتباس شده است.

به گزارش دنیای اقتصاد ستاد کروبی با اشاره به محاسبات کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرده است که با سقوط قیمت نفت به ۵۰ دلار طرح یارانه نقدی احمدی‌نژاد فقط در حد ۲۰هزار تومان آن هم برای ۷۰ درصد جمعیت قابل اجرا است، در حالی که از طرح جدید کروبی می‌توان ۳۴ هزار میلیارد تومان برای تقسیم برداشت کرد. اگر چه پس از رد یارانه نقدی در مجلس، احمدی‌نژاد بار دیگر در سخنرانی اسلامشهر بر اجرای این طرح تاکید کرد، اما هنوز معلوم نیست که آیا این وعده به عنوان شعار انتخاباتی ستاد وی در دستور کار است یا نه؟ کرباسچی، رییس ستاد کروبی هفته پیش اعلام کرد که اگر می‌خواستند پولی پرداخت کنند در همین چهار سال پرداخت می‌کردند.

دنیای اقتصاد در سرمقاله خود نوشته برنامه رییس‌جمهور کنونی استمرار سیاست‌های جاری برای به ثمررساندن هرچه بیشتر برنامه‌هایی است که طی چهار سال اخیر دنبال کرده در صف مقابل، شاید بتوان برنامه اصلی و حداقلی رقبا را بازگشت به سامان اقتصادی چهار سال قبل دانست.

نویسنده این مقاله پرسیده آیا استمرار سیاست‌های کنونی و نیز بازگشتی یکباره به سامان پیشین سیاست‌گذاری‌های اقتصادی در شرایط کنونی مهیا است؟ آیا واقعیت‌های سهمگین اقتصادی نشان از حضور شرایط تازه‌ای نمی‌دهد که خواه استمرار وضع م جود خواه بازگشت به وضع پیشین را دشوار می‌سازد؟

در ادامه مقاله دنیای اقتصاد تاکید شده آثار رکود تورمی اقتصاد بیش از پیش نمایان است. منابع مالی دولت محدودتر از سال‌های قبل است و این به سبب افت هنگفت درآمدهای نفتی دولت است که پیامدهای آن بر هزینه‌های عمرانی و سطح فعالیت‌های اقتصادی مشهود خواهد بود. همین واقعیت‌های جاری اقتصاد ایران، می‌تواند پایانی بر سیاست‌های گشاده‌دستانه دولت در زمینه بازتوزیع درآمد باشد.

ضعف اسرائیل و آمریکا

کیهان در سرمقاله خود ادعا کرده که در هفته های اخیر حملات لفظی مقامات اسرائیل به ایران و تهدید به حمله نظامی پایان گرفته و تقریبا تمام سران اسرائیل اظهارات گذشته خود را پس گرفته اند.

سرمقاله کیهان از همین جا نتیجه گرفته اسراییلی ها در آستانه سفر تانیاهو به واشنگتن و پس از آنکه دریافته اند هدف های امریکا با آنچه در ذهن آنهاست تفاوتی نمی کند، در حال "هماهنگ کردن" خود با اوباما هستند. موضوع حذف پیش شرط تقریبا قطعی است و نگرانی امریکایی ها فقط این است که آیا ایران اساسا پیشنهاد گفت وگو با آنها را خواهد پذیرفت یا نه.

سرمقاله کیهان اضافه کرده اسراییل هم با این موضوع همراه شده است چون می داند که خود به تنهایی توان رویارو شدن با ایران را ندارد و امریکا هم به مذاکره با ایران نیازمندتر از آن است که با اخم صهیونیست ها از آن صرف نظر کند. این بحث که حل مسئله ایران وابسته به حل مسائل دیگر -مانند پروژه صلح- است یا برعکس نیز همچنان میان امریکا و اسراییل گشوده است، اما احتمالا در باره رسیدگی موازی به آنها توافق خواهند کرد.

محمد حسینی‌پور در مقاله ای با عنوان استراتژی جدید آمریکا در تحولات افغانستان در جام جم نوشته پس از همکاری بسیار استراتژیک اما مقطعی! ایران با آمریکا در فاصله زمانی اکتبر و دسامبر ۲۰۰۱ در جریان سرنگونی حکومت طالبان، حرکت سریع و فراگیر نیروهای جبهه شمال به پایتخت و فتح کابل، تماس خاصی میان واشنگتن و تهران در قبال تحولات افغانستان صورت نگرفت.

به نوشته مفسر جام جم اما اکنون دولت جدید آمریکا "به همکاری خواندن ایران درساماندهی اوضاع افغانستان" را بخشی از استراتژی جدید "توزیع ناگزیر مسوولیت بین‌المللی" میان دولت‌ها در نحوه برخورد با بحران‌های منطقه‌ای و جهانی می داند.

نظر این روزنامه چنین است که اما با توجه به کارنامه ضعیف آمریکا و متحدانش در افغانستان و بدبینی جهانی شدید نسبت به عملکردشان و با عنایت به ورود با احتمال بالا قدرتمند ایران به پروژه افغانستان، ضریب موفقیت ایران در تعامل با آمریکا بالاتر به نظر می‌رسد، چرا که محافل سیاسی و جهانی، هیچ‌گونه بدبینی به دیپلماسی ایران نسبت به افغانستان نداشته‌اند.

تغییر وضعیت عراق

موسی علوی در سرمقاله صدای عدالت نوشته از زمان وقوع دو انفجار شدید هفته گذشته در عراق روزنامه های راست ایران اعتقاد دارند که انفجارهای اخیر با کمک و حمایت کشورهایی چون عربستان سعودی رخ داده است، کشورهای عربی نیز بر این موضوع توجه دارند و این بدان معناست که بعثی ها مجددا در حال قدرت گرفتن هستند، در همین حال پیروزی مقتدا صدر و صدری ها در انتخابات استانداری های عراق هم پر اهمیت است.

به نوشته این مقاله با این دو اتفاق اکنون دو رویکرد نیز در عراق در حال شکل گیری است، اول آنکه مجلس اعلا در حال رانده شدن به حاشیه است، این مجلس تا قبل از انتخابات متهم به ارتباط نزدیک با ایران و عامل این کشور در عراق بود، در مقابل جریان صدری در حال رشد و قدرت گرفتن است، اکنون مقتدی صدر به ترکیه رفته و با ۷۲ تن از رهبران اصلی این گروه.

محمد صدر در اعتمادملی نوشته یک رقابت ذاتی میان ایران و کشورهای عربی وجود دارد و این ارتباطی با نظام حاکم در ایران ندارد. این رقابت‌ها از پیش از پیروزی انقلاب و در دوران رژیم گذشته بوده و تاکنون هم ادامه یافته است. رقابت فی نفسه امری مطلوب است اما آنچه باعث می‌شود رقابت حالتی دوستانه بیابد و وارد یک همکاری مشترک شود سیاست دولت‌هاست.معاون سابق وزارت خارجه با ذکر خاطره ای از رییس سابق امارات که گفته بود با آمدن خاتمی کشورهای عربی احساس امنیت می کنند نوشته در آن شرایط اما رقابت‌ها از بین نرفت چون احساس امنیت به وجود آمده بود و روابط میان شمال و جنوب خلیج فارس دوستانه شد و حالت خصمانه نیافت. اما عملکرد آقای احمدی‌نژاد اما به گونه‌ای بود که دوباره در منطقه ایجاد اشکال شد

در ادامه این مقاله اعتمادملی آمده اینک این احساس برای کشورهای عربی پیش آمد که دولت ایران هیچ وجاهت بین‌المللی ندارد و لذا زمینه را برای طرح ادعاهای خود فراهم دیدند. چنان که نامه اخیر فدراسیون ورزشی عربستان را باید به حساب دولت عربستان گذاشت در حالی که ما همیشه باید با کشورهای جنوب خلیج فارس رابطه خوبی داشته باشیم . اما در عین حال اعراب هم باید بدانند که در مورد تمامیت ارضی‌مان و نام خلیج فارس با کسی شوخی نداریم.