رقابت اصولگرا با اصولگرا؛ رضایی مقابل احمدی نژاد

محسن رضایی
Image caption ورود رسمی آقای رضایی به صحنه انتخابات بر تردید ها در باره حمایت همه جانبه محافظه کاران از آقای احمدی نژاد افزود

چند ساعت پس از آن که خبرگزاری ها نامه رهبری ایران را در لغو الحاق سازمان حج و زیارت به سازمان گردشگری منتشر کردند که از سوی ناظران انتقاد از دولت محمود احمدی نژاد تلقی شد، محسن رضایی داوطلب نامزدی ریاست جمهوری مسیر پیش روی رییس جمهوری ایران را راهی به سوی پرتگاه توصیف کرد.

ورود رسمی آقای رضایی به صحنه انتخابات بر تردید ها در باره حمایت همه جانبه محافظه کاران از آقای احمدی نژاد افزود و با موج تازه ای از حملات منتقدان به رییس جمهوری ایران همراه بود.

آقای رضایی گفت که از نظر اعتقادی با آقای احمدی نژاد تفاوت دارد که در گفت وگوهای رایج در فضای سیاسی ایران انتقادی بسیار شدید به حساب می آید. سایتهای اینترنتی نزدیک به آقای رضایی هم بر میزان انتقادات خود از آقای احمدی نژاد افزوده اند.

بخشی از نیروهایی که از ورود آقای رضایی به انتخابات اظهار خشنودی کرده اند از متحدان پیشین جناح آقای احمدی نژاد بوده اند که به تدریج از او فاصله گرفتند.

داود دانش جعفری که اکنون به عنوان رییس ستاد تبلیغاتی آقای رضایی منصوب شده، زمانی وزیر اقتصاد و دارایی در دولت آقای احمدی نژاد بود اما در پی اختلاف نظر در باره سیاستهای مالی مورد نظر آقای احمدی نژاد از کابینه جدا شد و به شدت به سیاست های مورد نظر دولت حمله کرد.

عماد افروغ نماینده پیشین مجلس از طیف اصولگرا هم اظهار امیدواری کرده است که حضور آقای رضایی بتواند بخشهای ناامید شده ای از اصولگرایان را به مشارکت در انتخابات بکشاند.

نفوذ و قدرت آقای رضایی زاده دورانی است که سپاه پاسداران افزون بر کارکرد نظامی دارای جایگاه سیاسی مستقلی در سیاست ایران بود و سپاه نقش مهمی را در معادلات دستگاه های امنیتی در ایران بازی می کرد.

در تمام آن سال ها محسن رضایی چه به عنوان فرمانده واحد اطلاعات سپاه و چه به عنوان فرمانده کل سپاه پاسداران شخصیت مورد اتکایی برای رهبران ایران محسوب می شد. نقشی که آقای رضایی می کوشد در تبلیغات آن را بازسازی کند.

جناح های شریک در حاکمیت فعلی ایران هم اغلب با لحنی احترام آمیز از پیشینه آقای رضایی سخن می گویند اما در پس این احترام نمادین کمتر اراده سیاسی نمایانی در میان چهره های سیاسی برای حمایت از محسن رضایی دیده می شود.

اسدالله بادامچیان چهره برجسته جمعیت موتلفه اسلامی و کاظم انبار لویی سردبیر روزنامه محافظه کار رسالت به حق آقای رضایی برای شرکت در انتخابات اشاره کرده اند اما از حمایت اصولگرایان از آقای رضایی سخن نگفته اند.

در روزهای گذشته بیشترین حمایت از آقای رضایی از سوی گروه های پراکنده ای از اعضای سابق سپاه پاسداران به عمل آمده است که در قالب سایت های "حامی دکتر محسن رضایی " بیشتر خود را طیفی متفاوت از اصلاح طلبان و متمایز از تندرو های افراطی توصیف کرده اند که نگران به مخاطره افتادن انقلاب و کشور هستند و از این دیدگاه به شدت به دولت فعلی حمله می کنند.

در پی بروز تردیدهایی در باره حمایت روحانیون محافظه کار و به ویژه جامعه روحانیت مبارز از محمود احمدی نژاد این نکته قابل توجه است که هیچ جناح روحانی از دومین داوطلب اصول گرا یعنی محسن رضایی حمایت نکرده است که شاید بازتابی از تردید روحانیت در فاصله گرفتن از چهره های سیاسی شناخته شده و قرار گرفتن در کنار جناح هایی باشد که بیشتر به عنوان جناح های دارای قدرت در ساختار نظامی شناخته می شوند و برای پیروزی در سیاست از شعار های تندروانه بهره می گیرند.

به این ترتیب به نظر می رسد آقای محسن رضایی از شانسی بیشتر از آقای احمدی نژاد برای جلب همراهی جناح های شناخته شده سیاسی برخوردار نباشد.

اگر وضع بر همین روال باشد آقای رضایی ناگزیر خواهد بود در بازی سیاست هم بر حمایت همراهان پیدا و پنهان خود در روز های جنگ تکیه کند.

مطالب مرتبط