ایران: نیروگاه بوشهر تابستان راه اندازی می شود

Image caption قرار بود نیروگاه بوشهر حدود ده سال به بهره برداری برسد

دولت ایران اعلام کرده نیروگاه اتمی بوشهر با نیمی از توان تولید خود در تابستان امسال راه اندازی می شود.

پرویز فتاح وزیر نیروی ایران گفته است:"تابستان امسال ۵۰۰ مگاوات برق از نیروگاه انرژی اتمی بوشهر وارد مدار تولید خواهد شد."

ظرفیت نیروگاه اتمی بوشهر یک هزار مگاوات است و به گفته آقای فتاح، ظرفیت این نیروگاه در سال آینده کامل می شود.

به گفته آقای فتاح، "نیروگاه بوشهر در اختیار سازمان انرژی اتمی است ولی با پییگری وزارت نیرو، رئیس سازمان انرژی اتمی قول وارد شدن ۵۰۰ مگاوات به مدار برق کشور در تابستان سال جاری را داده است."

ایران در دو سال اخیر به خصوص در تابستان با کمبود برق رو به رو بوده است، برای همین وزارت نیروی این کشور سعی دارد با راه اندازی این نیروگاه بخشی از کمبود برق را در تابستان امسال برطرف کند.

با آنکه ایران از مدتها پیش اعلام کرده که برای راه اندازی نیروگاه آماده می شود اما پیمانکار روسی که مسئولیت ساخت نیروگاه بوشهر را بر عهده دارد تاکنون از تعیین تاریخی برای راه اندازی خودداری کرده است.

پروژه 35 ساله

قرار داد احداث دو واحد نیروگاه اتمی آب سبک هر کدام با قدرت حدود یک هزار و ۲۹۰ مگاوات در آبان ماه سال ۱۳۵۳ با شرکت آلمانی "کرافت ورک اونیون" که از شرکت های تابعه "زیمنس" بود، منعقد شد، اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی، کار ساخت هر دو واحد نیروگاه متوقف شد.

۱۴سال بعد، در زمان ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی، قرارداد تکمیل نیروگاه برق هسته ای بوشهر به مبلغ اولیه ۸۰۰ میلیون دلار بین دو دولت ایران و روسیه امضا شد و تا به امروز بیش از یک میلیارد دلار برای ایران هزینه مستقیم در بر داشته است.

این واحد قرار بود ده سال پیش و بعد از انجام عملیات اجرایی به بهره برداری برسد اما تکمیل آن به دلایل مختلف تاکنون به تعویق افتاده است.

دشواری های فنی، از جمله ضرورت تلفیق طراحی اولیه راکتور - که توسط زیمنس آلمان انجام شده بود - با تکنولوژی روسی به میزان قابل ملاحظه ای مانع پیشبرد به موقع عملیات اجرایی شد، ولی در عمل، دلایل سیاسی همواره نقشی مهمتر ازعلت های فنی در طولانی شدن زمان تکمیل طرح و راه اندازی آن داشته است.

کارشناسان می گویند که طولانی شدن روند ساخت نیروگاه اتمی بوشهر، ضرر اقتصادی قابل توجهی به ایران وارد کرده است.

سازمان انرژی اتمی ایران همچنین اعلام کرده که به جای تکمیل واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر، دو نیروگاه جدید هزار مگاواتی در این شهر تاسیس می کند.

گرچه در حدود ۶۰ درصد از واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر پیش از پیروزی انقلاب اسلامی توسط متخصصان آلمانی ساخته شده است اما ایران می گوید که با توجه به بررسی های کارشناسی، احداث واحد های جدید توجیه فنی و اقتصادی بیشتری دارد.

بر مبنای "سند چشم ‌انداز توسعه و قانون دستیابی به فناوری هسته ‌ای صلح‌ آمیز" دولت ایران در درازمدت موظف به تولید ‪ ۲۰‬هزار مگاوات انرژی الکتریکی از طریق نیروگاه های هسته ‌ای است.

مقام های اتمی ایران اعلام کرده اند که طراحی دومین نیروگاه اتمی این کشور را که در منطقه دارخوین در استان خوزستان قرار دارد، آغاز کرده اند.

طراحی این نیروگاه که همچون نیروگاه بوشهر از نوع آب سبک است، تا سال ۱۳۹۱ خورشیدی یعنی در حدود چهار سال دیگر طول خواهد کشید. ظرفیت نهایی نیروگاه دارخوین، ۳۶۰ مگاوات برق اعلام شده است.

مطالب مرتبط