به روز شده:  20:13 گرينويچ - چهارشنبه 06 مه 2009 - 16 اردیبهشت 1388

احتمال مناظره تلویزیونی نامزدهای ریاست جمهوری در ایران

عزت الله ضرغامی

رئیس سازمان صدا و سیمای ایران می گوید که ممکن است نامزدهای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری این کشور مناظره رو در روی تلویزیونی داشته باشند.

عزت الله ضرغامی روز چهارشنبه ۱۶ اردیبهشت (۶ مه) در نشست سراسری مدیران ارشد و میانی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران گفت: "علاوه بر برنامه های جذابی که مبتنی بر تجربیات دوره های قبل است، مناظره نامزدها را به عنوان ابتکاری مهم پیگیری می کنیم و با توجه به رضایت نامزدها از این ابتکار، امیدواریم پخش مناظره نامزدهای ریاست جمهوری، بر شور انتخابات بیفزاید".

محسن رضایی، یکی از داوطلبان نامزدی دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، دو روز پیش در نامه ای به رئیس سازمان صدا و سیما برای مناظره با مهدی کروبی، میرحسین موسوی و محمود احمدی نژاد ابراز آمادگی کرده بود.

اینجانب برای برگزاری مناظره با هر سه نامزد انتخاباتی به ویژه آقایان موسوی و احمدی نژاد اعلام آمادگی می کنم

نامه محسن رضایی در نامه به ضرغامی - دو روز پیش

آقای رضایی همچنین به رئیس صدا و سیما انتقاد کرده بود که "با وجود آن که فرصت کمی به روز اخذ رأی باقی مانده، هنوز تحرک لازم در صدا و سیما مشاهده نمی شود".

اما عزت الله ضرغامی در پاسخ به این انتقاد گفته است: "رسانه ملی هنوز به مرحله تهییج برنامه های انتخاباتی نرسیده است و اگر کسانی علاقه مندند و یا تصور می کنند که باید از هم اکنون وارد مرحله تهییج مردم شد، باید بدانند که این نگاه، حرفه ای و رسانه ای نیست و نتیجه آن حتما منفی خواهد بود".

آقای ضرغامی گفته است که پخش برنامه های انتخاباتی از اول خرداد، یعنی در فاصله سه هفته به انتخابات که مهلت تبلیغات انتخاباتی مطابق قانون آغاز می شود، شتاب خواهد گرفت.

دوران تبلیغات انتخاباتی در برخی کشورها مانند ایالات متحده آمریکا طولانی تر است، به طوری که رأی گیری های ایالتی درون حزبی برای انتخاب نامزدهای احزاب از بیش از ۹ ماه قبل از انتخابات آغاز می شود.

نخستین مناظره انتخاباتی میان دو نامزد اصلی انتخابات اخیر آمریکا ۴۴ روز پیش از انتخابات صورت گرفت.

مقایسه انتخابات ریاست جمهوری در ایران و آمریکا

نامزدهای دو حزب جمهوریخواه و دموکرات در انتخابات سال گذشته آمریکا سه بار با یکدیگر مناظره کردند. نامزدهای معاونت رئیس جمهوری از دو این دو حزب نیز یک بار برای مناظره در برابر یکدیگر قرار گرفتند.

در دوره گذشته انتخابات ریاست جمهوری ایران، نمایندگانی از نامزدهای انتخاباتی در میزگردهای تلویزیونی با هم مباحثه کردند.

محمد خوش چهره که در یکی از این میزگردها از طرف محمود احمدی نژاد حاضر شد و به تبیین نگاه اقتصادی خود پرداخت، مدتی پس از انتخابات به صف منتقدان سیاست های اقتصادی آقای احمدی نژاد پیوست و گفت عملکرد دولت ربطی به آنچه او در تلویزیون گفته بود، ندارد.

همچنین تصویری که مهدی کلهر، مشاور فرهنگی آقای احمدی نژاد در دوران تبلیغات انتخاباتی از برنامه های فرهنگی او ارائه کرد، با آنچه در عمل اتفاق افتاد متفاوت بود.

به نظر می رسد تلاش صدا و سیمای ایران برای برگزاری مناظره رودررو میان نامزدهای انتخاباتی، تلاشی است برای جلوگیری از مطرح شدن شعارها و برنامه هایی که نامزدها در صورت پیروز شدن در انتخابات به آن پایبند نخواهند ماند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.