سناتور ارشد: آمریکا در پی تغییر رژیم در ایران نیست

جان کری
Image caption آقای کری رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکاست

رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا گفته است که کشورش در پی "تغییر رژیم" در ایران نیست و تهران باید به حرکات آشتی جویان باراک اوباما رئیس جمهوری این کشور واکنش مثبت نشان دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه سناتور جان کری در یک جلسه این کمیته برای بررسی چشم انداز سیاست تازه اوباما برای تعامل با ایران گفت: "ما در حالت 'تغییر رژیم' نیستیم."

آقای کری در سخنانش در آغاز این جلسه گفت: "طرف مقابل باید به تلاش های ما جواب دهد. درست همانطور که ما درخواست تغییر رژیم در تهران را رها می کنیم و نقش مشروع ایران در منطقه را به رسمیت می شناسیم، رهبران ایران باید رفتار خود و رفتار نایبان خود، حزب الله و حماس، را اعتدال بخشند."

آقای کری گفت که هیات تحت نظر او این هفته گزارشی را درباره وضعیت برنامه اتمی ایران که واشنگتن و متحدان اروپایی اش می ترسند برای ساخت سلاح اتمی باشد منتشر خواهد کرد. ایران می گوید اهداف این برنامه صد در صد صلح آمیز است.

جان کری اشاره کرد که این گزارش، که انتظار می رود علنی شود، بر نیاز به دیپلماسی مقابل ایران توام با تهدید تحریم ها یا احتمالا استفاده از قوه قهریه تاکید کند.

نیکلاس برنز معاون وزارت خارجه آمریکا در زمان جورج بوش که مسئول سیاست های ایران بود در این جلسه گفت که دولت بوش از سال 2006 عمدتا درخواست ها برای تغییر رژیم ایران را کنار گذاشت اما آقای برنز باراک اوباما را ترغیب کرد علنا این سیاست را مردود بداند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه آقای برنز گفت: "فکر می کنم مفید خواهد بود اگر دولت آمریکا خیلی آشکار و واضح بگوید که 'این (تغییر رژیم) سیاست ما نیست'."

آقای برنز گفت او قویا از فشار اوباما برای تعامل با تهران حمایت می کند و تاکید کرد که چند دهه "منزوی کردن ایران، خودداری از ملاقات با مقام های آن، و درخواست برای تغییر رژیم اثر نکرده است."

وی افزود که از نظر او مهمترین جزء دیپلماسی در این مقطع برای مهار برنامه اتمی ایران به چین و روسیه مربوط می شود و باید این کشورها را راضی به اعمال فشار شدیدتر اقتصادی بر تهران کرد.

آقای کری نیز گفت که "تعامل به تنهایی یک استراتژی نیست و گفتگوها به خودی خود هدف نیستند. اینها تنها نقطه آغاز تلاش های طولانی و سخت برای آفریدن عصر تازه ای در روابط آمریکا-ایران است."

وی افزود که درک گذشته شرط لازم برای ساختن روابطی با یک دشمن قدیمی است.

ایران می گوید که پیش از آغاز گفتگو با واشنگتن باید شاهد تغییر رفتار دولت آمریکا باشد و رهبر ایران از جمله خواستار تغییر سیاست آمریکا نه فقط در ارتباط با ایران بلکه در ارتباط با اسرائیل و فلسطینی ها شده است.

مطالب مرتبط