سپاه: بخشی از بسیج می تواند فعالیت سیاسی کند

محمد علی جعفری

فرمانده کل سپاه پاسداران ایران می گوید بخشی از بسیج که فعالیت نظامی ندارد، جزو نیروهای مسلح محسوب نمی شود و می تواند فعالیت سیاسی کند.

سرلشکر محمدعلی جعفری روز پنجشنبه ۱۷ اردیبهشت (۷ مه) در حاشیه همایش بسیج سازندگی به خبرنگاران گفت: "به تدبیر مقام معظم رهبری، بسیج نظامی از بسیج غیرنظامی جدا شده است و بسیج برنامه های بسیار گسترده ای در زمینه های علمی، سازندگی، فرهنگی و اجتماعی دارد".

او گفت که فعالیت های فرهنگی بسیج در سال های آینده گسترده تر خواهد شد.

در دوره گذشته انتخابات ریاست جمهوری ایران اعتراضاتی نسبت به آنچه دخالت سپاه و بسیج در انتخابات خوانده می شد صورت گرفت، اما آیت الله خامنه ای (رهبر ایران) اخیرا گفت: "تحقیق و بررسی دقیق نشان داد" که خدشه ای در انتخابات نبوده است.

اعتراض اکبر اعلمی به رسانه ها

اکبر اعلمی، نماینده پیشین شهر تبریز در مجلس شورای اسلامی که تصمیم خود را برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ایران اعلام کرده است، از رسانه ها (از جمله بی بی سی) انتقاد کرد که فعالیت های او را منعکس نمی کنند.

آقای اعلمی که در ارومیه سخنرانی می کرد، همچنین گفت: "استفاده از زبان های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس در کنار زبان فارسی، از جمله حقوق و آزادی هایی است که قانون اساسی بر ضرورت اجرایی شدن آن تأکید ورزیده است و سلب ان را حتی با وضع قوانین هم ناممکن می داند".

او افزود: "اگر دولت یا هر مقامی مانع از استفاده مردم از آزادی های قانونی شود، مردم مجازند با توسل به همه روش های مدنی این حق خود را به دست آورند".

ثمره هاشمی: احمدی نژاد آماده مناظره است

رئیس 'ستاد هماهنگی حمایت های مردمی از احمدی نژاد' از آمادگی وی برای شرکت در مناظره های انتخاباتی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس، مجتبی ثمره هاشمی در یک کنفرانس مطبوعاتی در اهواز گفت: "احمدی نژاد حاضر است در انتخابات با تمام کاندیداهای ریاست جمهوری مناظره کند".

آقای ثمره هاشمی تا چند روز پیش مشاور عالی رئیس جمهوری ایران بود، اما برای سامان دادن به تبلیغات انتخاباتی آقای احمدی نژاد از سمت خود کناره گیری کرد.

او گفته است که شعار 'آوردن پول نفت بر سر سفره مردم' متعلق به آقای احمدی نژاد نیست و 'این شعار اوایل، از طرف ایشان صادر نشده است'.

پلیس می‌گوید انتخابات امن خواهد بود

فرمانده نیروی انتظامی ایران می گوید دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری این کشور با آرامش و امنیت کامل برگزار خواهد شد.

اسماعیل احمدی مقدم روز پنجشنبه ۱۷ اردیبهشت (۷ مه) در بندرعباس به خبرنگاران گفت: "برگزار کردن انتخابات ریاست جمهوری از انتخابات دیگر ساده تر است زیرا در این انتخابات رقابت های قومی دخالت ندارد".

آقای احمدی مقدم گفته است که نیروی انتظامی ایران روش برگزاری انتخابات را یک روش تمرین شده و جاری می داند و "برای صیانت از آرای مردم" آمادگی دارد.

دبیر دولت: دولت احمدی نژاد هم منتقد گشت ارشاد است

دبیر هیأت دولت ایران گفته است: "گشت های ارشاد متعلق به دولت احمدی نژاد نیست و خود دولت هم نسبت به بعضی برخوردهای تند در این طرح معترض است".

به گزارش ایسنا، مجید دوستعلی به خبرنگاران استان کرمان گفته است: "اگر احمدی نژاد در دور دهم ریاست جمهوری انتخاب شود، یقینا در برخی موارد تغییراتی مد نظر ایشان است".

چندی پیش میرحسین موسوی، یکی از داوطلبان نامزدی انتخابات از جناح اصلاح طلب، گفته بود در صورت پیروزی در انتخابات گشت های ارشاد را جمع خواهد کرد. این گفته آقای موسوی با واکنش منفی نیروی انتظامی روبرو شد.

موسوی: گردش آزاد اطلاعات لازم است

میرحسین موسوی که اعلام کرده است روز شنبه برای نامزدی در انتخابات ثبت نام خواهد کرد، در یک کنفرانس خبری در کرمان گفت: "مهم ترین چیزی که برای مطبوعات و مردم کشور خود دارم این است که گردش اطلاعات راحت صورت گیرد و مردم محرم نظام تلقی شوند".

آقای موسوی گفت که البته هر کشوری اطلاعاتی دارد که باید محرمانه بماند، اما این اطلاعات محدود است.

او افزود: "در اواخر دوره ای که من مسئولیت داشتم یک نشریه اطلاعاتی در باره وزارت نفت، خرید و فروش و پیمان های آن، منتشر کرده بود که من به عنوان مسئول کشور از آن بی اطلاع بودم و این موضوع بیانگر گردش ناقص اطلاعات در کشور است که در این زمینه اقدام خواهم کرد".

مطالب مرتبط