بررسی روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه 17 اردیبهشت

تیترهای اول

آفتاب یزد با گزارش حضور موسوی نامزد ریاست جمهور در کرمان از زبان وی نوشته "‌وزیران سر به ‌زیر و چند صد میلیارد تومانی نخواهم داشت"، حیات نو با عنوان "قطعا وزیر چند صد میلیاردى نخواهم داشت" همین گزارش را منعکس کرده، مردم سالاری هم از زبان همین نامزد انتخاباتی نوشته "با هر نوع نگاه امنیتی به دانشگاه ها مخالفم".

جام جم با عنوان بزرگ "آمادگی صدا و سیما برای مناظره رو در روی نامزدها" به گفته های رییس سازمان صدا و سیما پرداخته، رسالت نیز با تیتر "صدا و سیما زمینه حضور ملت را فراهم می کند" به همین موضوع پرداخته اما صدای عدالت با عنوان طعنه آمیز "ضرغامی" بیست و سی دقیقه" " به برنامه ای اشاره کرده که در شبکه تلویزیونی کشور به نظر اصلاح طلبان به تبلیغ رییس دولت فعلی مشغول است.

ابرار از زبان رییس جمهور در تیتر اول خود نوشته "برای اداره اقتصاد نیازمند برنامه ریزی جامع هستیم" اعتماد در صدر گزارش های خود نوشته ادعای احمدی نژاد: انحلال سازمان مدیریت طرح شهید رجائی بود"، اعتماد "هشدار به حذف مدیران منتقد دولت نهم" را در صدر گزارش های خود آورده، کیهان از قول رییس جمهور احمدی نژاد خطاب به آمریکا در عنوان اول خود نوشته "ما را به خیر تو امید نیست شر مرسان"ا

"سرمایه گذاران آلمانی در حسرت بازار ایران" تیتر اصلی روزنامه ایران است و دنیای اقتصاد با عنوان "بازدهی بورس دو رقمی شد" و سرمایه روزنامه دیگر اقتصادی با تیتر "مهرورزی در آستانه انتخابات" به اضافه حقوق های این چند ماه دولت برای بازنشستگان و مستمری بگیران پرداخته است. تنها تیتر خارجی روزنامه های آخر هفته تهران از روزنامه جمهوری اسلامی که از " ۱۰۰ کشته در حمله جدید آمریکا در افغانستان" خبر داده است.

گزیده مقالات

وعده های انتخابات

ابراهیم یزدی وزیر خارجه پیشین چمهوری اسلامی در سرمقاله اعتماد ملی نوشته در نظام‌‌های سیاسی مبتنی بر آرای مردم، نامزدها در طی فعالیت‌های انتخاباتی خود وعده‌هایی را به مردم می‌دهند. این وعده‌ها با وضعیت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور در سطح ملی یا بین‌المللی ارتباط مستقیم دارد اما همه می‌دانند که تمامی این وعده‌ها، طی یک دوره ریاست‌جمهوری عملی نیست.

به نظر دبیرکل نهضت آزادی اگرچه این وعده‌های انتخاباتی تماما عملی نمی‌شوند اما رئیس‌جمهوری که انتخاب می‌شود، در طول دوره ریاست خود لاجرم به برخی از این وعده‌ها عمل می‌کند. از آنجا که انتخابات در نظام‌های مردم‌سالار حزبی صورت می‌گیرد و احزاب نامزدهای ریاست‌جمهوری (و یا سایر نهادها) را معرفی می‌کنند، عمل به وعده‌ها نه فقط برای شخص رئیس‌جمهوری بلکه برای حزبی که به آن وابسته می‌باشد، ضروری است. در نظام‌های مردم‌سالار، نگرش مردم و مسوولان مطلق‌بینی و مطلق‌خواهی نیست.

اعتراض به صدا و سیما

صدای عدالت در گزارش اصلی خود نوشته ‎‏ در پی اعتراض حامیان مهندس میر حسین موسوی به عملکرد سیما در خصوص انتخابات ریاست جمهوری برنامه خبری ۲۰:۳۰ در مورخ ۱۴/۲/۸۸ اخباری بصورت گزینشی از میر حسین موسوی پخش می کرد که گویا او همان احمدی نژاد است.

به نوشته گزارشگر این روزنامه در حالی که موسوی از مدیریت قاجاری دولت نهم و از سرنوشت ۲۷۰ میلیارد دلار در آمد نفت و مخالفت با نظارت استصوابی و عمل به قانون و ... می گفت ولی سیما در برنامه های خبری و انتخاباتی خود آنها را نادیده گذاشته و با عمل به دروازه بانی خبر بگونه ای روی اعصاب مخاطب راه می رود که گویا در بین اصلاح طلبان تفرقه وجود دارد و در اردوگاه اصولگرایان آرامش برخوردار است‏‎.

اعتماد به نفس دولت

رسالت در سرمقاله خود از تازه ترین گفته رییس جمهور که از حامیان خود خواسته به منقدان پاسخ ندهند تجلیل کرده و نوشته به اعتقاد آقای احمدی نژاد باورمندی به رقابت سیاسی سالم بدون تکثر سیاسی گزافه ای بیش نیست. باید این اراده در کشور شکل بگیرد کلیه جریاناتی که حرف و برنامه ای برای اداره کشور دارند بتوانند در فرایندهای زیردستی و بالادستی گزینش کارگزاران سیاسی حضور فعال داشته باشند.

به نوشته سرمقاله رسالت بدون تردید در اذهان برخی از آگاهان به مسائل سیاسی و اجتماعی کشور این سوال متبادر خواهد شد که اطمینان خاطر جبهه اصولگرایی و شخص دکتر احمدی نژاد از فضای سیاسی حاکم بر کشور محصول چه اتفاقی در چند سال گذشته است که این‌گونه با آغوش باز پذیرای تکثر سیاسی و ثبت نام نامزدهای مطرح هستند و نسبت به مبارزات انتخاباتی منفی تمایل چندانی ندارند؟

اعتمادملی با اشاره به انتقاد شدید وزیر کشور از روزنامه های کشور نوشته به نظر می‌رسد که تیترهایی مانند «اعدام کودکان را متوقف کنید» «پنج میلیون رای گمشده»، «هشدار کروبی درباره تغییر فرمانداران» و «۳۷ روز مانده به انتخابات رئیس‌جمهور همچنان به سفر می‌رود» که روزهای گذشته در مطبوعات درج شد، صدای اعتراض وزیر کشور را بلند کرده است. بیشتر این تیترها به انتقاد از عملکرد دولت مربوط می‌شود.

به نوشته اعتمادملی محصولی در حالی رسانه‌های منتقد دولت را به تهیه مستندات برای دشمنان نظام متهم می‌کند که محمود احمدی‌نژاد دو روز پیش به هوادارانش توصیه کرده بود که «کسی حق ندارد به بهانه حمایت، فرد دیگری را تخریب، توهین کند یا افترا بزند و دروغ بگوید."

لغو سفر به برزیل

صدای عدالت در سرمقاله خود به بررسی دلایل لغو سفر رییس جمهور به برزیل پرداخته که یک روز مانده به انجام آن اعلام شد، و از جمله به تظاهراتی اشاره کرده که در شهرهای مختلف آن کشور علیه سفر رییس جمهور ایران انجام شده است.

به نوشته سرمقاله صدای عدالت با توجه به انگیزه های دولت ایران در انجام این سفر، حساسیت کشورهایی نظیر آمریکا و اسراییل در قبال آن می توانست قابل انتظار باشد. با این وجود، آنچه میتواند تا حدودی مسئولان ایرانی را متعجب ساخته باشد، کوتاه آمدن دولت برزیل در قبال فشارهایی است که طی روزهای اخیر برای لغو انجام سفر متحمل می شده است. ‏

در ادامه این مقاله آمده برزیل که اخیرا با شرکت در کنفرانس گروه ۲۰ در لندن، فرصت یافته بود به ایفای نقش مهمتری در اقتصاد جهانی فرا خوانده بشود، بنظر میرسد، سرانجام پرهیز از خدشه دار ساختن روابط خود با امریکا و کشورهای بزرگ اروپایی را با اهمیت تر از تلاش برای افزایش صادرات به ایران تلقی کرده و از پذیرایی رییس جمهور احمدی نژاد منصرف شده است.

واردات از چین

حیات نو در گزارش اصلی خود با این سئوال که سیصد میلیارد دلار درآمد نفت چه شد پاسخ را در هجوم کالاهای چینی به بازار ایران دیده و نوشته آخرین آمار گمرک از روند واردات دو روز پیش اعلام شد و نشان داد که رقم واردات ایران در فروردین ماه امسال به ۲ میلیارد و ۷۰۹ میلیون و ۴۴۱ هزار دلار رسیده است. رقمى که نسبت به فروردین سال ۸۷ (به لحاظ وزن) حدود ۶۶ درصد افزایش یافته است.

به نظر این روزنامه با توجه به بحران مالى جهانى و کاهش قیمت انواع کالاهاى تولیدى در بیشتر کشورها، این رقم به‌لحاظ ارزشى ۸ درصد کاهش پیدا کرده است. این ارقام به‌منزله راه میان بر دولت با خرید کالاهاى ارزان‌تر براى تثبیت قیمت کالاها در کشور محسوب ‌مى شود. راهکارى که در چهار سال گذشته و همزمان با اوج‌گیرى قیمت نفت تشدید شد و امروز به پاشنه آشیل صنعت کشور مبدل شده است.

انحلال سازمان برنامه

اعتمادملی در گزارش اصلی خود به بررسی تازه ترین ادعای محمود احمدی نژاد برداخته که گفته است رجائی دومین رییس جمهور قصد انحلال زمان برنامه و بودجه را به دلیل ماهیت غربی آن صادر کرده بود تا با درک الهی و اسلامی دستور داد سازمان مدیریت را منحل و سازمانی براساس اندیشه دینی پایه‌گذاری کنند اما با شهادت ایشان این امر بر زمین ماند تا سال ۱۳۸۶ که با الهام از برنامه او، این سازمان دچار تحولات بنیادین شد.

در گزارش اعتمادملی روسای سابق سازمان برنامه و همین طور وزیران محمد علی رجائی دسته جمعی این سخن را رد کرده و تاکید داشته اند که آمریکائی خواندن سازمان برنامه ریز کشور توهین به متخصان و کارشناسانی است که سال ها سامان دهی به برنامه های عمرانی را در کارنامه دارند.

به نوشته این گزارش محمود احمدی‌نژاد در حالی انحلال سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی را به شهید رجایی نسبت داده است که بسیاری از اعضای کابینه و مدیران ارشد سازمان برنامه و بودجه در دولت شهیدرجایی این موضوع را تکذیب می‌کنند و می‌گویند شهیدرجایی به هیچ عنوان مخالف سازمان برنامه و بودجه نبود و آنچه در زمان ریاست «موسی خیر» صورت گرفت، تعطیلی موقت سازمان برنامه و بودجه بود که براساس مصوبه شورای انقلاب برای تجدید ساختار و احیانا پاکسازی برخی افراد وابسته به رژیم پهلوی صورت گرفت جفا کردی.

مهرورزی روزهای آخر

سرمایه نوشته دولت در ماه های پایانی فعالیت خود از مصوبات متعددی درباره افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران خبر داده است. اگرچه این اقشار پس از عمری فعالیت صادقانه باید از حمایت دولت برخوردار شوند اما مهرورزی ناگهانی دولت نسبت به یک میلیون و ۴۰۰ بازنشسته و مستمری بگیر تامین اجتماعی در آستانه انتخابات این پرسش جدی را مطرح ساخته که چرا دولت با وجود روند فزاینده تورم، در سه و نیم سال گذشته مصوباتی مشابه آن هم با چنین ارقامی نداشته است؟

به نوشته این روزنامه هیات دولت در راستای سیاست تحبیب قلوب انتخاباتی دولت علاوه بر همسان سازی حقوق، قرار است ماهانه ۱۱۴ هزار تومان نیز به حساب بازنشستگان واریز کند.

مدرک آزمایشی

علی سرزعیم در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته اخیرا مسوولین وزارت علوم به صورت آزمایشی طرحی را به اجرا در آورده اند که بر اساس آن پایان‌نامه مقطع کارشناسی ارشد حذف شده و به جای آن دانشجویان می‌توانند درس بردارند و بگذرانند.توجیهی که برای طرح ارائه شد، اصلاح الگوی مصرف بوده است، به این معنی که چون انجام پایان نامه معمولا بیش از مقدار مورد انتظار به طول می‌انجامد و این کش‌پیداکردن دوره تحصیل برای دانشگاه‌ها هزینه‌زا است، لذا تصمیم گرفته شد تا شرکت در برخی کلاس‌ها جایگزین انجام تز کارشناسی ارشد شود.

نویسنده سرمقاله این روزنامه توجه داده که هر تصمیم و سیاستی باید مقایسه‌ای میان هزینه- فایده انجام داد. غرض آنکه شاید تحصیل فی نفسه امر مطلوبی به نظر رسد، اما همانند چیزهای مطلوب دیگر در این دنیا بدون هزینه نیست و قطعا اگر کسانی که از این منفعت منتفع می‌شوند، هزینه آن را نپردازند، کس یا کسان دیگری باید هزینه آن را بپردازند.

دولت و شهرداری

آفتاب یزد در سرمقاله خود به یادآورده که محمود احمدی نژاد وقتی شهردار تهران بود از رییس جمهور وقت خواست که در کار شهرداری و شورای شهر دخالت نکند و به آن ها کمک کند که بتوانند معضل ترافیک تهران را حل کنند.

سردبیر آفتاب یزد با این مقدمه سخنان آن روز احمدی‌نژاد، به مذاق بسیاری از افراد اعم از اصلاح طلب و اصولگرا خوش نیامد. معترضان، این نوع سخن گفتن با رئیس جمهور را نمی‌پسندیدند. از دو ماه بعد، احمدی‌نژاد در میان حدود یکصد نماینده مجلس با صراحت اعلام کرد که در صورت پیروزی در انتخابات، شهردار تهران را به جلسات هیئت دولت فراخواهد خواند. اما هیچ گاه وعده خود برای دعوت شهردار تهران به جلسات کابینه را اجرا نکرد.

در ادامه این مقاله آمده اکنون که ۴ سال از زمان وعده‌های شیرین می گذرد می توان نگاهی سریع به تحولات ۴ سال اخیر در حوزه مسائل شهری به ویژه ترافیک داشت و تاثیر آن وعده‌ها و بعضی از اقدامات را در شهر مشاهده کرد. در این مدت، تقریباً در همه گفتگوهای شهردار فعلی تهران - رقیب انتخاباتی احمدی نژاد - نوعی گلایه از عدم همراهی و همکاری مسئولان دولتی با شهرداری وجود دارد. همکاران قالیباف هم بارها بر عدم تخصیص برخی اعتبارات ارزی و ریالی مربوط به مترو یا تاخیرهای غیرموجه در آن تاکید کرده‌اند.

جفا کردیم

سه روز بعد از درگذشت رضا سید حسینی مترجم با سابقه به نوشته روزنامه سرمایه غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در مراسم ترحیم سومین روز درگذشت رضا سیدحسینی که در خانقاه صفی علیشاه برگزار می شد اظهار تاسف کرده که چرا رضا سیدحسینی به عضویت پیوسته این فرهنگستان درنیامد.

به نوشته روزنامه سرمایه رییس سابق مجلس گفته ما عذری نداریم، سیدحسینی هیچ کم نداشت که در کشور ایران عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی شود، ما جفا کردیم.