کلینتون می گوید هنوز زمینه تشدید تحریم های ایران فراهم نیست

هیلاری کلینتون

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا می گوید که آمریکا هنوز زمینه تشدید تحریم های بین المللی علیه ایران را فراهم نکرده است.

وزیر امور خارجه آمریکا حدود دو هفته پیش هشدار داده بود اگر گفتگوهای آتی گروه 1+5 با ایران شکست بخورد، ایران با تحریم های فلج کننده روبرو خواهد شد. هیلاری کلینتون آن زمان به شماری از نمایندگان کنگره گفت هرچند آمریکا برنامه مذاکره مستقیم با ایران را دارد اما در عین حال مشغول فراهم کردن مقدمات تشدید تحریم های بین المللی علیه این کشور است.

این اظهارات خانم کلینتون با واکنش مقام های ارشد حکومت ایران مواجه شد که بارها تحریم های بین المللی از جمله تحریم های یک جانبه آمریکا را بی نتیجه دانسته اند.

وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه گفت آمریکا در حال برداشتن گام های مقدماتیست تا شرکا و متحدان این کشور را متقاعد کند در صورت نیاز، تحریم های شدیدتری علیه ایران در نظر گرفته شود. با این همه آن طور که هیلاری کلینتون می گوید روند تهیه مقدمات تشدید تحریم ها علیه ایران هنوز تکمیل نشده است.

وی از دیدار با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، در واشنگتن اظهار نظر می کرد.

خانم کلینتون ابراز امیدواری کرد تلاش گروه (1+5) برای گفتگو با ایران در مورد برنامه اتمی این کشور نتیجه بخش باشد.

به گزارش خبرگزاری روسی ایتارتاس سرگئی لاوروف نیز پس از دیدار با خانم کلینتون بار دیگر بر این موضع کشورش که تحریم های یکجانبه علیه ایران به حل مشکل برنامه اتمی ایران کمک نمی کند تاکید کرد.

با این حال بنابه این گزارش وی اشاره کرد که روسیه به اعمال فشار بر ایران اعتراضی ندارد، البته اگر این کار به قانع کردن دولت ایران برای نشستن پای میز مذاکره کمک کند.

آقای لاوروف گفت: "این کاری است که ما الان می کنیم."

هم اکنون گروه پنج به علاوه یک متشکل از نمایندگان آلمان و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت، برای آغاز دور جدیدی از مذاکرات هسته ای با ایران در تلاش است.

کاخ سفید می گوید برخلاف دوران ریاست جمهوری جورج بوش، آمریکا این بار به طور فعال در مذاکرات چندجانبه با ایران شرکت خواهد کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا روز پنچشنبه بار دیگر گفت دولت آمریکا منتظر پاسخ مثبت ایران به پیشنهاد مذاکره گروه پنج به علاوه یک است.

خانم کلینتون هرچند در هفته های اخیر در مورد تشدید تحریم ها به ایران هشدار داده است، هنوز رسما در مورد طرح تحریم واردات بنزین ایران که اخیرا در کنگره آمریکا مطرح شده اظهار نظری نکرده است.

مطالب مرتبط