۳۵ روز به انتخابات: اخبار کوتاه انتخابات

محمود احمدی نژاد

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران برای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران ثبت نام کرد.

آقای احمدی نژاد عصر روز جمعه ۱۸ اردیبهشت (۸ مه) و در چهارمین روز ثبت نام نامزدهای انتخابات ایران، در ستاد انتخابات وزارت کشور در تهران حاضر شد و رسما نام نویسی کرد.

به گزارش خبرگزاری های ایران، مجتبی ثمره هاشمی، غلامحسین الهام، علی سعیدلو، اسفندیار رحیم مشایی، مهدی کلهر و مسعود زریبافان آقای احمدی نژاد را همراهی می کرده اند.

ثبت نام رضایی و اعلمی

محسن رضایی و اکبر اعلمی برای نامزدی در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران ثبت نام کردند.

آقای رضایی، فرمانده پیشین سپاه پاسداران و دبیر فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام، نخستین چهره شناخته شده سیاسی ایران بود که برای ثبت نام به ستاد انتخابات کشور مراجعه می کرد.

آقای اعلمی هم که در گذشته نماینده تبریز در مجلس شورای اسلامی بود در ستاد انتخابات کشور ثبت نام کرده است.

فرصت ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری ایران فردا به پایان می رسد.

انتقاد صفار هرندی از میرحسین موسوی

محمد حسین صفار هرندی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت محمود احمدی نژاد گفته است: "در دهه ۶۰ امام خمینی مدام به مدیران تاکید می کرد که از مشارکت مردم در امور بهره گیرند، اما نه تنها این مهم در آن زمان انجام نشد بلکه همان افراد امروز مدافع بخش خصوصی شده اند".

به نظر می رسد اشاره آقای صفار هرندی به میرحسین موسوی، نخست وزیر ایران در سال های ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۸ باشد.

منتقدان آقای موسوی در جناح اصولگرا می گویند که او در دوران زمامداری خود از دولتی کردن اقتصاد حمایت می کرده و به بخش خصوصی فرصت کافی برای فعالیت نمی داده است.

آقای موسوی گفته است اقتضای زمان جنگ با زمان صلح متفاوت است و در شرایط فعلی به فعالیت گسترده بخش خصوصی اعتقاد دارد.

تداوم انتقاد از طرح کمیته صیانت از آرا

انتقاد چهره های اصولگرا از طرح تشکیل کمیته صیانت از آرای انتخاباتی که توسط داوطلبان نامزدی از جناح اصلاح طلب مطرح شده است، ادامه دارد.

احمد جنتی در خطبه های نماز جمعه تهران گفته است: "برخی دوستان بی انصاف و مدعی دوستی با تکرار حرف دروغ دشمن سلامت انتخابات را زیر سئوال می برند".

او گفت: "این افراد باید بدانند که اگر مردم حرف آنان را باور کنند، حضورشان در انتخابات کمرنگ خواهد شد".

اسد الله ایمانی، امام جمعه فارس هم گفته است: "متأسفانه برخی دوستان در جامعه با دشمنان نظام همصدا می شوند و وانمود می کنند که نظام نمی تواند از آرای مردم صیانت کند و با طرح این گونه مطالب می خواهند ناکارآمدی نظام را القا کنند".

محسن مجتهد شبستری، امام جمعه تبریز هم گفته است که مطرح کنندگان طرح کمیته صیانت از آرا "یا هدایت شده دشمنان هستند و یا از خودخواهی و غفلت رنج می برند".