محتشمی‌پور: بنیانگذار کمیته صیانت از آرا، آیت‌الله خمینی بود

علی اکبر محتشمی پور
Image caption آقای محتشمی پور خود در گذشته وزیر کشور بوده است

رئیس کمیته صیانت از آرای ستاد میرحسین موسوی اعلام کرد که تشکیل چنین کمیته ای ابتکار آیت الله خمینی بوده است و تاکید کرد که این کمیته هفته آینده نخستین جلسه سراسری خود را برگزار خواهد کرد.

به گزارش سایت قلم، علی اکبر محتشمی پور روز جمعه ۱۸ اردیبهشت (۸ مه) در واکنش به اظهارات مقامات وزارت کشور و شورای نگهبان که تشکیل کمیته صیانت از آرای انتخابات را غیر قانونی توصیف کرده اند، گفت که بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در دوره سوم انتخابات دستور تشکیل کمیته ای به این نام را داده بود.

او گفت: "زمانی که وزیر کشور بودم شورای نگهبان تصمیم گرفته بود آرای بیش از ۱۰۰ صندوق را در تهران باطل اعلام کند. من از این کار جلوگیری کردم و طبق فرمان امام کمیته ای پنج نفره متشکل از یک نماینده شخص امام، دو نماینده وزیر کشور و دو نماینده شورای نگهبان به عنوان کمیته صیانت از آرا، بر سلامت انتخابات نظارت کردند".

طرح تشکیل کمیته صیانت از آرای انتخاباتی چند هفته پیش از طرف داوطلبان اصلاح طلب نامزدی در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران مطرح شد، اما شورای نگهبان و وزارت کشور با آن مخالفت کردند.

مقامات شورای نگهبان و وزارت کشور می گویند نظارت بر انتخابات به عهده شورای نگهبان است و تشکیل کمیته صیانت، غیر قانونی است.

در تازه ترین واکنش، احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، روز جمعه ۱۸ شهریور در نماز جمعه تهران گفت: "برخی دوستان بی انصاف و مدعی دوستی، با تکرار حرف دروغ دشمن سلامت انتخابات را زیر سئوال می برند".

سخنان آقای جنتی تقریبا تکرار سخنان ده روز پیش آیت الله خامنه ای است که گفته بود"متأسفانه برخی دوستان بی انصاف و کسانی که جزو ملت هستند و توقع دارند مردم به آنها توجه کنند، با ناسپاسی علیه ملت حرف می زنند و با تکرار دروغ دشمن، سلامت انتخابات را زیر سئوال می برند".

اما آقای محتشمی پور می گوید تشکیل کمیته صیانت در جهت سلامت انتخابات است و برای کمک به اجرای قانون تشکیل شده است.

او می گوید این کمیته وظیفه شناسایی ۴۷ هزار نماینده ای را به عهده دارد که به گفته وزیر کشور، هر نامزد انتخاباتی می تواند برای حضور بر سر صندوق های رأی معرفی کند.

مطابق قوانین ایران نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری می توانند بر سر هر صندوق رأی، نماینده ای داشته باشند.

آقای محتشمی پور گفت که هدف از تشکیل کمیته صیانت، آشنا کردن نمایندگان نامزدها با قانون، حمایت حقوقی از آنها و گفتگو و رایزنی با وزارت کشور، شورای نگهبان و هیأت های نظارت است.

او افزود: "کسانی که با تشکیل کمیته صیانت از آرای مردم مخالفند، چنانچه صادق و امانتدارند و فعالیتشان منطبق با قانون است، چرا از تشکیل کمیته صیانت و نظارت نمایندگان مردم می ترسند"؟

آقای محتشمی پور هشدار داد که "مخالفت با این گونه فعالیت ها این شائبه را ایجاد می کند که مسایلی پشت پرده است که آنها نمی خواهند روشن شود".

به گفته او، نخستین جلسه سراسری کمیته صیانت ستاد میرحسین موسوی با روسای کمیته های استانی هفته آینده برگزار می شود.