لاوروف: روسیه فقط سلاح دفاعی به ایران می فروشد

سرگئی لاوروف
Image caption وزیر دفاع روسیه: معاملات تسلیحاتی ما با ایران کاملا قانونی است

وزیر دفاع روسیه که به آمریکا سفر کرده، ساعاتی بعد از دیدار با هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا گفت که روسیه تنها سلاح های دفاعی به ایران می فروشد.

سرگی لاوروف، در جریان یک سخنرانی در بنیاد کارنگی گفت که موضوع فروش سلاح به ایران، به ویژه سیستم دفاع ضد هوایی، در گفت و گوهای او با هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، مطرح شده است.

آقای لاوروف گفت: "آن چه ما به ایران یا دیگر کشورها می فروشیم، شامل تحریم های بین المللی یا تحریم های داخلی روسیه نمی شود. ما در روسیه قوانین بسیار سختگیرانه ای در زمینه صادرات تسلیحات نظامی داریم."

مقام‌های روسی بارها تاکید کرده‌اند که از در اختیار گذاشتن سلاح های تهاجمی به ایران خودداری می‌کنند و تنها سلاح دفاعی به این کشور می فروشند.

قرارداد موشک های اس-۳۰۰ در ابهام

موضوع فروش موشک های ضد هوایی اس-۳۰۰ روسیه به ایران که از مدتی پیش مطرح شده، واکنش های متفاوتی را در میان مقام های دو کشور در پی داشته است.

چندی پیش مقام های ایرانی از آغاز روند تحویل موشک های اس ۳۰۰ به ایران خبر داده بودند، اما مدتی بعد با آن که وزارت خارجه روسیه اعلام کرد با آن که روسیه با ایران قرارداد فروش سلاح های دفاعی دارد، اما در حاضر قصد ندارد که موشک های اس ۳۰۰ را به ایران تحویل دهد.

وزیر دفاع روسیه در واشنگتن بدون اشاره مشخص به این موشک ها، بر قانونی بودن معاملات تسلیحاتی با ایران تاکید کرد و گفت سلاح هایی که روسیه به ایران فروخته "هیچگاه برای حمله به کشور دیگری استفاده نشده است."

موشک های اس-۳۰۰ به عنوان یکی از پیشرفته ترین موشک های ضدهوایی در جهان شناخته می شود. این موشک قادر به ردیابی ۱۰۰ هدف در آسمان است.

جدیدترین نوع موشک های اس-۳۰۰ تا ۱۹۵ کیلومتر برد دارد و قادر است هواپیما و موشکهای بالستیک را از فاصله ۱۰ متر تا ۲۷ کیلومتری از زمین هدف قرار دهد.

آمریکا و اسرائیل که مخالف فروش تسلحیات نظامی به ایران هستند، ابراز نگرانی کرده اند که در صورتی که ایران به این موشک ها دست پیدا کند، توازن نظامی منطقه را بر هم می زند و موجب بی ثباتی در خاورمیانه می شود.

مطالب مرتبط