وزارت خارجه بریتانیا اعدام دل آرا دارابی را محکوم کرد

وزارت خارجه بریتانیا
Image caption وزارت خارجه بریتانیا اعدام دل آرا دارابی را محکوم کرد

وزارت خارجه بریتانیا با صدور بیانیه ای اعدام دل آرا دارابی را محکوم کرده و از ایران خواسته است که اعدام کسانی را که قبل از سن هجده سالگی مرتکب جرم شده اند، متوقف کند.

دل آرا دارابی که به اتهام قتل یکی از خویشاوندان خوددر سن هفده سالگی در دادگاهی محاکمه و مجرم شناخته شده بود، یک هفته پیش در سن بیست و سه سالگی اعدام شد.

در بیانیه منتشر شده از سوی وزارت خارجه بریتانیا، بیل رامل، از مقام های ارشد این وزارت خانه، از این که حدود ۱۳۰ نفر که قبل از هجده سالگی مرتکب جرم شده اند، اکنون در ایران در انتظار حکم اعدام هستند، ابراز "نگرانی عمیق" کرده است.

در بیانیه آقای رامل آمده: "من، مانند بسیاری دیگر از اعضای جامعه بین الملل، لازم می دانم که اعدام تکان دهنده دل آرا دارابی را که گفته می شود در سن هفده سالگی مرتکب جرم شده و روز جمعه در ایران اعدام شد، محکوم کنم."

در این بیانیه همچنان به تعویق یک ماهه مجازات اعدام برای دو نفر دیگر که آنها هم در نوجوانی مرتکب جرم شده بودند، اشاره شده و آمده: "من درباره سرنوشت این دو نفر، همانند صد وسی نفر دیگر که سرنوشت مشابهی در انتظار آنهاست به شدت نگران هستم."

پیش از این گروه های مدافع حقوق بشر، از جمله عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر نیز اعدام دل آرا دارابی را محکوم کرده بودند.

ایران از امضا کنندگان پیمان نامه های بین المللی در زمینه حقوق مدنی و حقوق کودکان است و بر اساس آن از اعدام کودکان زیر ۱۸ سال منع شده است.

احضار سفیر ایران به وزارت خارجه فنلاند

در تحولی دیگر وزارت خارجه فنلاند، امروز جمعه، هشتم ماه مه، سفیر ایران در هلسینکی را احضار کرد تا مراتب نگرانی خود را از اعدام افرادی که قبل از هجده سالگی مرتکب جرم شده اند، اعلام کند.

پرتی تورستیلا، ا ز مقام های وزارت خارجه فنلاند در ملاقاتی با رضا نظر آهاری، سفیر ایران در فنلاند، خواهان توقف اجرای حکم اعدام در مورد مجرمان نوجوان پس از رسیدن به سن هجده سالگی شد.

در این دیدار آقای تورستیلا همچنین از ایران خواست تا به مجازات اعدام و سنگسار در این کشور پایان دهد.

در پی اعدام دل آرا دارابی، جمهوری چک به عنوان ریاست دوره ای اتحادیه اروپا نیز این گونه اعدام ها در ایران را محکوم کرده بود.

مطالب مرتبط