به روز شده:  17:32 گرينويچ - جمعه 08 مه 2009 - 18 اردیبهشت 1388

اعتراض به ادامه بازداشت فعالان کارگری در ایران

کارگران در ایران

قانون کار ایران اتحادیه های آزاد کارگری را به رسمیت نمی شناسد

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، از سازمان جهانی کار خواست "سرکوب فعالان حقوق کارگری" در ایران را محکوم کند.

بیش از صد نفر ، از فعالان کارگری ایران، هفته گذشته در روز کارگر، در پارک لاله تهران بازداشت شدند.

تازه ترین گزارش ها حاکی از آزادی بیش از بیست و پنج نفر از بازداشت شدگان است.

داوود رضوی، عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد به بخش فارسی بی بی سی گفت که افرادی که هنوز در بازداشت هستند، به زندان اوین منتقل شده اند، اما اطلاعات به دست آمده حاکی از آن است که این زندانیان هنوز تفهیم اتهام نشده اند.

ناصر زرافشان، وکیل دادگستری نیز در این باره به بی بی سی گفت که به دلیل مراجعه بعضی از خانواده های بازداشت شدگان، در حال پی گیری وضعیت آنهاست، اما هنوز نتوانسته رسما وکالت آنها را بر عهده بگیرد.

گفتگو با ناصر زرافشان وکیل دادگستری

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"


آقای زر افشان گفت که وکالت نامه زندانیان برای امضا در اختیار آنها گذاشته نشده و این مسئله باعث ایجاد مانعی قانونی برای گرفتن وکیل توسط این افراد شده است.

مراسم روز جهانی کارگر در تهران به دعوت سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران، سندیکای کارگران نیشکر هفت ‌تپه، اتحادیه آزاد کارگران ایران، هیئت مؤسس بازگشایی کارگران نقاش و تزئینات ساختمان و کانون مدافعان حقوق کارگر برگزار شده بود.

تأمین امنیت شغلی برای کارگران، برپایی تشکل مستقل کارگری، توقف اخراج کارگران، لغو کار کودکان و آزادی کارگران زندانی از جمله درخواست های شرکت کنندگان بود.

'تعدادی رهگذر در میان بازداشت شدگان'

داوود رضوی درباره وضعیت بازداشت شدگان گفت که هنوز هیچ شرایطی برای آزادی آنها مشخص نشده و دادگاه انقلاب تهران در پاسخ به پی گیری خانواده ها گفته که خود زمان یا چگونگی سپردن وثیقه برای آزادی این افراد را به اطلاع خانواده ها خواهد رساند.

از سوی دیگر به گفته ناصر زرافشان تعدادی از دستگیر شدگان از رهگذرانی بوده اند که روز جمعه گذشته برای گشت و گذار به پارک لاله رفته بودند و قصد شرکت در تجمع روز کارگر را نداشته اند.

هر ساله به مناسبت روز جهانی کارگر در ایران نیز مراسمی در نقاط مختلف برگزار می شود و در آن کارگران خواسته های خود را مطرح می کنند. در سالهای اخیر مراسم روز جهانی کارگر در تهران در قالب راهپیمایی گسترده با حضور کارگران سراسر کشور برگزار می شد.

قانون کار ایران اتحادیه های آزاد کارگری را به رسمیت نمی شناسد و به جای آن، تشکیل نهادهایی تحت عنوان شوراهای اسلامی کار را تجویز می کند که براساس قانون شورای اسلامی کار وظیفه آنها حل و فصل اختلافات کارگر و کارفرماست.

سازمان بین المللی کار نیز در برخی از گزارش های خود ساختار و ماهیت شورای اسلامی کار و نهاد خانه کارگر را منطبق با خصوصیات اتحادیه های آزاد و مستقل کارگری ندانسته است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.