به روز شده:  20:15 گرينويچ - شنبه 09 مه 2009 - 19 اردیبهشت 1388

سفرهای خارجی نمایندگان مجلس ایران زیر ذره بین

کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی، قرار است از این به بعد ، سفرهای خارجی خارج از روال نمایندگان را، مورد بررسی قرار بدهد.

به گزارش خبرگزاری کار ایران ، تمامی سفرهای خارجی نمایندگان مجلس ، بنا بر آیین نامه داخلی، باید به تصویب و تائید هیات رئیسه مجلس برسد. حسین اسلامی ، نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس گفته است که، بررسی این سفرهای خارجی، بنا به درخواست بعضی از نمایندگان، صورت می گیرد.

ایرج جمشیدی خبرنگار پارلمانی در تهران در این رابطه به بی بی سی فارسی گفت که سفرهای نمایندگان مجلس ایران به خارج ازاین کشور دو دسته اند. یک دسته سفرهای رسمی هستند که هیات رییسه مجلس در آنها اظهار نظر می کند و دسته دوم سفرهایی است که در آیین نامه مجلس مشخص نشده و همین مساله باعث اعتراض برخی نمایندگان شده است.

گفتگو با ایرج جمشیدی ، خبرنگار پارلمانی در ایران

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"


به گفته این خبرنگار پارلمانی، نمایندگان معترض نگرانند که سفرهای به اصطلاح غیر رسمی که معمولا به دعوت و برنامه ریزی شرکت ها و افراد صورت می گیرد، باعث شود که نمایندگان مجلس وارد حوزه امتیازدهی در قالب تصویب برخی قوانین شوند که این امر شان و جایگاه قانونگذاری مجلس را تحت تاثیر قرار دهد.

اعتراض نمایندگان

فاضل موسوی از اعضای کمیسیون اصل نود مجلس ایران، به خبرنگار ایلنا گفته است که بنا به شکایت برخی نمایندگان، سفرهای برخی نمایندگان تحت بررسی قرار دارد. وی گفت: "در حال جمع آوری اطلاعات جامعی از سفرهای خارجی نمایندگان هستیم تا مشخص شود که مبنای شکایت رسیده به کمیسیون اصل نود، صحت دارد یا خیر و این سفرها در حد متعارف بوده یا خارج از عرف".

به گزارش ایلنا، این بررسی ها در حالی انجام می شود که اخیرا اکثر اعضای یکی از کمیسیون های مجلس به همراه خانواده های خود به سفر سوریه رفته بودند. البته رییس این کمیسیون معتقد است که سفر نمایندگان به هزینه پارلمان لبنان و هزینه همراهی خانواده ها از جیب خود نمایندگان پرداخت شده بود.

بر اساس این گزارش، یکی از نمایندگان معترض به سفرهای خارجی برخی نمایندگان تا آنجا پیش رفته که مدعی شده است سفرهای خارجی برخی از نمایندگان مجلس آنقدر زیاد است که "گاهی یکسال از عمر چهار ساله نمایندگی خود را در سفر به سر می برند".

مجلس

نمایندگان معترض نگرانند که سفرهای به اصطلاح غیر رسمی باعث شود که نمایندگان مجلس وارد حوزه امتیازدهی در قالب تصویب برخی قوانین شوند

با وجودی که این ادعا تا حدودی مبالغه آمیز به نظر می رسد، ولی در اصل ماجرا تغییری ایجاد نمی کند و آن، مشخص نبودن چهارچوب دقیقی است که نمایندگان بر اساس ضوابطی مشخص دست به سفرهای خارجی بزنند.

هر از گاهی سفرهای نمایندگان مجلس ایران خبرساز می شود. به عنوان مثال، کاظم جلالی مخبر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی که یکی از پرسفرترین کمیسیون های مجلس است، در تاریخ ۲۲ تیر ۱۳۸۴ (ژوئیه ۲۰۰۵) به تفریحی خوانده شدن سفر وی و گروهی از نمایندگان به روسیه واکنش نشان داد و درباره اهمیت برخی سفرهای نمایندگان گفت: "نمایندگان می‌توانند در تلطیف فضای سیاسی و بین‌الملل موثر باشند."

به گزارش وب سایت رسمی مجلس شورای اسلامی ایران، آقای جلالی در مورد سفرهای خارجی نمایندگان چنین گفت:"سفرهای نمایندگان مجلس را می توان تقسیم‌بندی کرد؛ نخست سفرهایی که در قالب گروه‌های دوستی انجام می‌شود، سفرهای کمیسیونی و سفر به همراه یک مسوول اجرایی کشور. گروه دوستی در مجلس شورای اسلامی دارای ۱۱ عضو است که درخصوص فرهای این گروه تصمیم‌گیری می‌کند. سفرهای کمیسیون‌ها نیز باید به تصویب کمیسیون مربوطه برسد. سفر با مسوولین اجرایی نیز در قالب دعوت آنها (مسوولین اجرایی) از نمایندگان است که بهتر است از ناحیه‌ هیات رئیسه‌ مجلس تنظیم شود."

سفر دولتی ها

در گذشته نوک پیکان انتقادات به سفرهای خارجی، اعضای دولت و کارکنان دستگاه اجرایی را هم نشانه رفته بود. سطح انتقادات به سفرهای غیرضروری و پرهزینه برخی کارکنان دولت تا آنجا بالا گرفت که دست آخر کمیته ای مسئول نظارت بر سفرها شد.

به گزارش سایت اطلاع رسانی ریاست جمهوری ایران، معاون اجرایی محمود احمدی نژاد گفته که میزان صرفه جویی در سفرهای غیر ضروری کارکنان دولت در طول دوران دولت نهم در مقایسه با سه سال مشابه پیش از آن،۱۷۰ میلیارد تومان بوده است.

علی سعیدلو با اشاره به مصوبه سال ۱۳۷۳ مجلس شورای اسلامی در خصوص بهینه سازی سفرهای خارجی کارکنان دولت گفته است: در این ارتباط هیاتی متشکل از نماینده رییس جمهور ، معاونان وزراتخانه های اطلاعات و امور خارجه و همچنین دو نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به عنوان ناظر بر سفرهای خارجی کارکنان دولت ، نظارت دارند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.