وکیل صابری از زمان برگزاری دادگاه تجدید نظر خبر داد

Image caption سازمان های بین المللی متعددی از جمله "گزارشگران بدون مرز" خواستار آزادی رکسانا صابری شده اند

عبدالصمد خرمشاهی، وکیل مدافع رکسانا صابری از برگزاری دادگاه تجدیدنظر رکسانا صابری، خبرنگار ایرانی آمریکایی در روز یکشنبه 10 مه (20 اردیبهشت) خبر داد.

آقای خرمشاهی در گفتگو با منابع خبری گفت جلسه دادگاه از ساعت 9 صبح به وقت تهران (چهار و سی دقیقه به وقت گرینویچ) در شعبه 14 دادگاه تجدیدنظر برگزار خواهد شد.

خانم صابری به اتهام جاسوسی برای آمریکا به هشت سال زندان محکوم شده است اما وکیل مدافع او ابراز امیدواری کرد که "دفاعیه 15 صفحه ای" تنظیم شده به طور دقیق مدنظر قرار گیرد و افزود امیدوار است موکل او تبرئه شود.

آقای خرمشاهی از زمان صدور حکم دادگاه تجدیدنظر ابراز بی اطلاعی نمود.

رکسانا صابری که 32 سال سن دارد، در شش سال گذشته ساکن ایران بوده و برای رادیو NPR آمریکا، بی بی سی و فاکس نیوز فعالیت کرده است، هرچند از سوی دولت ایران متهم بود که مدتی را بدون مجوز خبرنگاری به فعالیت می پرداخته که این مسئله انکار نشد.

او در اواسط بهمن ماه سال گذشته بازداشت شد و در ابتدا ادعا شده بود که این بازداشت به اتهام خرید مشروبات الکلی صورت گرفته است؛ با این حال پس از آن او متهم به جاسوسی گردید.

خانم صابری در طی مدت بازداشت، به مدت دو هفته نیز در اعتراض به زندانی شدن خود، اقدام به اعتصاب غذا کرد، اما روز چهارشنبه، 6 مه (16 اردیبهشت)، به نقل از رضا صابری، پدر خانم صابری، گزارش شد که دختر او به اعتصاب غذا خاتمه داده است.

مقام های ایرانی منکر اعتصاب غذای او شده بودند.

بازداشت این خبرنگار که دارای تابعیت دوگانه ایرانی و آمریکایی است، مورد توجه و پیگیری دولت آمریکا و همچنین ژاپن قرار گرفت که مادر خانم صابری تبعه آن کشور محسوب می شود و هر دو کشور تقاضای آزادی او را مطرح کردند.

مقام های قضایی و دولتی ایران این تقاضاها را مصداق دخالت در عملکرد قوه قضائیه ایران دانستند و خواستار احترام به استقلال این قوه شدند.

با این حال رئیس قوه قضائیه ایران خواستار "بررسی دقیق، سریع و عادلانه" این پرونده شد و محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران هم در نامه ای به دادستان تهران خواهان رعایت عدالت برای رکسانا صابری گردید، هرچند برخی تحلیلگران نامه "بی سابقه" رئیس جمهور ایران را "نوعی تلاش برای تبلیغ سیاسی" قلمداد کردند.

مطالب مرتبط