به روز شده:  10:16 گرينويچ - شنبه 09 مه 2009 - 19 اردیبهشت 1388

انتخابات ریاست جمهوری در انتظار هیجان مردم

انتخابات

ناظران امیدوارند طی یک دو هفته آینده فضای انتخابات ایران رونق بگیرد

در حالی که تنها حدود یک ماه به برگزاری دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده، ناظران در ایران می گویند هنوز از درگیر شدن گسترده مردم در بحث های انتخاباتی خبری نیست.

به گفته عباس عبدی، تحلیلگر مسایل ایران، به دلیل آغاز دیرهنگام رقابتها هنوز فضای انتخاباتی در ایران شکل نگرفته است.

برخی از ناظران در شهرستانها معتقدند که افزایش تنگناهای اقتصادی به نوعی دلزدگی مردم را نسبت به سیاستهای دولت دامن زده است که به شکل عدم تمایل به مشارکت در بحثهای انتخاباتی بازتاب یافته است.

گزارش رادیویی، علی اصغر رمضانپور بی بی سی فارسی

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

جعفر کندی، خبرنگار در ساری، معتقد است که بسیاری از مردم در شمال ایران به دلیل ناخرسندی از واردات برنج توسط دولت چندان رغبتی به مشارکت در انتخابات ندارند.

البته آقای کندی می گوید گروهی از روستاییان هم که از سیاست دولت در توزیع سهام عدالت خشنود هستند درگیر بحث های انتخاباتی نیستند زیرا می خواهند به رییس جمهوری فعلی رای بدهند. به گفته آقای کندی در روز های گذشته و در پی افزایش سفرهای انتخاباتی داوطلبان به شهرستانها نشانه هایی از گفتگو در باره انتخابات در میان مردم دیده می شود که چندان گسترده نیست.

اردلان عطار پور، روزنامه نگار در تهران، هم معتقد است که به دلیل حزبی نبودن بافت سیاسی در ایران مردم برای شناخت داوطلبان نیازمند زمان بیشتری هستند، اما هنوز نشانه ای از ابراز نظر افراد در سطح محافل اجتماعی دیده نمی شود.

به گفته آقای عطار پور نوع انتظارات مردم از نامزدها تغییر کرده و مردم بیشتر خواهان برنامه های مشخص هستند و گروه هایی مانند زنان و کارگران و معلمان خواسته های خود را مطرح کرده اند اما هنوز در انتظار پاسخ های مشخص هستند.

عباس عبدی، تحلیلگر سیاسی، عدم امکان مطرح کردن خواسته های عمده سیاسی را دلیل تاخیر در ایجاد جریان عمومی در فضای انتخابات می داند.

آقای عبدی می گوید عدم امکان سخن گفتن از دموکراسی و شکاف میان ملت و دولت به عمده شدن خواسته هایی حاشیه ای منجر شده، خواسته هایی مانند مطالبات قومی و منطقه ای و مطالبات اقشار اجتماعی که ناتوان از ایجاد جریان گسترده اجتماعی هستند.

با وجود شکل نگرفتن فضای همگانی درباره انتخابات اغلب ناظران امیدوارند که در طی یک یا دوهفته آینده و به ویژه پس از اعلام نظر رسمی شورای نگهبان در باره صلاحیت داوطلبان، فضای انتخاباتی متحول شده و رونق بیشتری دیده شود.

فعالان سیاسی هم امیدوارند با وارد شدن رادیو و تلویزیون دولتی ایران به فضای انتخاباتی به تدریج تحرک انتخاباتی در میان گروه های وسیع تری از مردم شکل بگیرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.