وزارت کار ایران:اشتغال زنان افغان غیرقانونی است

طرح بازگرداندان افغانها از ایران
Image caption در طول سالهای اخیر ایران برنامه های متعددی را برای بازگرداندن مهاجران افغان اجرا کرده است

وزارت کار ایران به کارگیری زنان افغان در ایران را غیرقانونی دانسته و به کارفرمایان ایرانی هشدار داده است در صورت به کارگیری اتباع خارجی غیرقانونی، روزانه 44 هزار تومان جریمه می شوند و اگر به این کار ادامه دهند تا 180 روز زندانی خواهند شد.

حمید حاجی عبدالوهاب معاون وزیر کار ایران به خبرنگاران گفته است:" به ازای هر روز به کارگیری اتباع خارجی غیر مجاز در اولین مرتبه آن کارفرما پنج برابر حداقل دستمزد و در دومین مرتبه ده برابر حداقل دستمزد و در صورتی که از این موضوع خودداری کنند از 91 تا 180 روز زندانی خواهند شد."

به گفته آقای عبدالوهاب"به زنان افغان اجازه کار داده نشده است و اگر در منزلی زن افغان به کار گرفته شود حتما باید مجوز اشتغال داشته باشد که مجوز هم به آنها داده نمی شود بنابر این، این کار غیر قانونی است."

این اولین باری است که وزارت کشور ایران بحث غیرقانونی بودن کار زنان افغان را مطرح می کند.

از دو سال پیش ایران طرح مجازات به کارگیری کارگران غیرمجاز افغان را پیگیری می کند که مجوز کار و اقامت در ایران ندارند. بنابر آخرین گزارش وزارت کار، در یک سال گذشته شش میلیارد تومان (شش میلیون دلار) از کارفرمایان بابت به کارگیری اتباع خارجی غیر مجاز جریمه گرفته شده است.

آخرین گزارش وزارت کشور ایران نشان می دهد نزدیک به سه میلیون مهاجر خارجی در ایران حضور دارند که دو میلیون نفر آنها غیرقانونی هستند.

ایران از مدتی پیش طرح ساماندهی یک میلیون افغان را در دستور کار قرار داده است و به گفته آقای عبدالوهاب "بسیاری از این یک میلیون نفر افرادی هستند که بیش از ده سال در ایران حضور داشتند."

بنابر این طرح، کارگران خارجی باید هر پانزده روز به ادارات کار مراجعه کنند و در سیزده استان ایران نیز (گیلان، خراسان شمالی، اردبیل، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، زنجان، همدان، چهارمحال و بختیاری، لرستان و سیستان و بلوچستان) حق کار ندارند.

به گفته آقای حاجی عبدالوهاب، "این محدودیت برای کسانی که زن ایرانی دارند یا دارای گذرنامه هستند وجود ندارد اما به دلیل مسائل امنیتی و وضعیت بازار کار کشور، اشتغال اتباع خارجی در این استانها ممنوع است."

بنابر آخرین گزارشها، وزارت کار ایران، تاکنون برای 175 هزار تبعه خارجی که عمدتا افغان هستند، کارت اشتغال صادر کرده است اما این رقم در مقایسه با تعداد بالای اتباع افغان در ایران بسیار ناچیز است.

هزینه صدور هر کارت اشتغال برای اتباع خارجی سال گذشته 70 هزار تومان بود اما این رقم در سال جاری به 500 هزار تومان افزایش یافته است.

به گفته معاون وزیر کار ایران، شهروندان افغان در صورتی که بیش از 300 هزار دلار(300 میلیون تومان) در ایران سرمایه گذاری کنند نیازی به پروانه کار ندارند.

در طول سالهای اخیر ایران محدودیت هایی را بر اقامت، کار و تحصیل مهاجران افغان وضع کرده تا در چارچوب آنچه طرح بازگشت "داوطلبانه" خوانده شده، آنها را مجبور به بازگشت به کشورشان کند.

اما گزارشها نشان می دهد که این برنامه ها موفقیت آمیز نبوده است و تعداد زیادی از کسانی که طبق برنامه دولت به افغانستان فرستاده شده بودند، دوباره بازگشته اند.

مطالب مرتبط