بررسی روزنامه های صبح تهران، یکشنبه ۲۰ اردیبهشت

تیتر اول ها

"آغاز رسیدگی به صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری" تیتراول جام جم، اطلاعات و جمهوری اسلامی است.

اعتمادملی "هشدار کروبی درباره ورود بسیجی ها به انتخابات" را عنوان اصلی خود قرار داده و آفتاب یزد از قول او در تیتر یک خود نوشته "بسيج در انتخابات دخالت نكند اگر تخلفي ببينم سكوت نمي كنم". عنوان اصلی اعتماد چنین است "نظامیان مجاز به دخالت در انتخابات نیستند."

خبر در عنوان اصلی خود نوشته "موضع انتخاباتی اصولگرایان انفعالی است."

"باید قیمت نفت هشتاد دلار شود" تیتر اول روزنامه ایران است و "خروج نماینده مجلس از شورای پول و اعتبار" عنوان اصلی روزنامه سرمایه است . کیهان در صدر گزارش های خبری خود نوشته "بازنگرى ان پى تى را از خلع سلاح اتمى شروع کنيد" و این بخشی از نطق نماینده ایران در اجلاس هیات حاکم سازمان بین المللی انرژی اتمی است.

بسیج در انتخابات

آفتاب یزد در سرمقاله خود در باره سخنان فرمانده سپاه نوشته كانديداهاي اصلاح‌طلب حق دارند به شدت نگران بهره‌گيري از امكانات عمومي توسط "بسيج غيرنظامي" براي تبليغ همان ديدگاه‌هايي باشند كه در دو سال گذشته، بارها توسط برخي مقامات نظامي يا روحانيون فعال در نهادهاي نظامي بيان شده است. اين نگراني آن گاه تقويت مي‌شود كه رفتار رسانه‌ملي در تبليغ حداكثري براي رئيس جمهور فعلي و عدم انعكاس ديدگاه مخالفان او در برنامه‌هاي رسمي خبري، مورد ارزيابي قرار گيرد.

به نظر سردبیر آفتاب یزد بررسی ها فقط این نتيجه را به دنبال خواهد داشت كه عده‌اي از صاحب نفوذان در نهادها و دستگاههاي مختلف نمي‌خواهند فردي جز احمدي‌نژاد سكان دولت دهم را به دست بگيرد. سخنان و اقدامات بعضي از اين افراد، نشان مي‌دهد كه آنها اگر بتوانند، از هيچ تلاشي براي تحقق اين خواسته خود دريغ نخواهند كرد. عده‌اي از افراد قدرتمند، پا را فراتر نهاده و پيشاپيش بر »تحقق غيرقابل ترديد اين خواسته پافشاري كرده‌اند. عده‌اي ديگر هم كه كمي دورتر هستند بي‌احتياطي كرده و گفته‌اند: به هر قيمت بايد از پيروزي اصلاح‌طلبان جلوگيري كنيم.

در پایان سرمقاله آفتاب یزد آمده اصولگراياني كه قرار است با پيروزي آنها، همه اهل ايمان در دنيا خوشحال شوند ظاهراً به هر زباني كه توانسته‌اند خاتمي، كروبي و موسوي را مخاطب قرار داده‌اند تا بلكه آنها را از رقابت با احمدي‌نژاد منصرف كنند و اكنون مشخص نيست اين بندگان خاص خدا، با چه زباني بايد پيام خود را منتقل كنند تا اصلاح‌طلبان، با كناره‌گيري داوطلبانه، دوستان آنطرفي را از برخي موضع‌گيري‌ها بي‌نياز كنند؛ موضع‌گيري ‌هايي كه هم براي آنطرفي‌ها حرف و حديث درست مي‌كند و هم مي‌تواند موجب نگراني عده‌اي از مردم شود.

صدای عدالت در نقد گفته های فرمانده سپاه پاسداران نوشته اين خطر وجود دارد که با ادامه حرکت‌هاي جانبدارانه بسيج در امور انتخابات، ديگر نيروهاي مسلح نيز با تبليغ از نامزد مورد نظر نقش رقيب را در انتخابات ايفا کنند که همين امر زمينه بروز اختلاف در نيروهاي مسلح را فراهم کرده و همان وضعيتي بوجود مي‌آيد که در همسايگي ايران، پاکستان وجود دارد.

به نوشته این روزنامه بيان اينكه نيروهاي غير نظامي بسيج مي‌توانند در رقابتهاي انتخاباتي شركت كنند، زمينه‌سازي ورود سپاه و بسيج به رقابت‌ها و جانبداري از نامزدي تلقي مي‌شود كه هم اكنون نيز شائبه استفاده از امكانات دولتي در بهره‌برداري‌هاي انتخاباتي گريبان وي را گرفته است. ‏البته اين به منزله آن نيست كه نيروهاي محترم سپاه، بسيج و ارتش فاقد ديدگاه سياسي هستند بلكه آنان همچون ديگر آحاد مردم داراي شعور سياسي بالا بوده و داراي رأي سرنوشت ساز هستند، ولي سوءاستفاده از امكانات اين نيروهاي قدرتمند به نفع نامزد خاص و بهره‌گيري از نفوذ آنان و امكانات دولتي در رقابت‌ها نه با معيارهاي قانون و نه با منافع ملي همخواني ندارد.

حکمرانی خوب

علی مزروعی در مقاله ای در صدای عدالت نوشته دولت احمدي نژاد از کفايت و کار آمدي حداقلي نيز براي اداره کشور برخوردار نيست و در چهار سال مسئوليت قوه مجريه، که با کسب در آمد افسانه اي نفت نيز مصادف بوده است، به گونه اي در عرصه داخلي و خارجي عمل کرده است که تداوم آن مي تواند کشور را به روز سياه بنشاند و رنج و درد بيشتري را نصيب شهروندان ايراني کند .

به نوشته این نماینده مجلس ششم مسئله امروز کشور ما " حکمراني خوب " است و تحقق اين امر به بهره گيري درست و کافي و وافي از دانش و تجربه بشري برميگردد و البته چون صد آمد نود هم پيش ماست . قطعاً اگر حکومت خوب اداره شود و مردم به زندگي مادي بهتري دست يابند، دين و ايمان و اخلاق و معنويت و... شان هم بهتر مي شود و آن گاه نيازي به گشت ارشاد و بگير و ببند هم نخواهد بود.

دولت و بحران اقتصادی

حسین عبده تبریزی در سرمقاله روزنامه اقتصادی سرمایه نوشته برای ایرانیان دو کشور ژاپن و آلمان به دلایل مختلف بیانگر کشورهایی با کارایی بالا و سختکوشی است. ژاپن کماکان از نظر اقتصادی در بسیاری از جهات قدرت دوم جهان است، و آلمان قدرت اقتصادی برتر بدون منازعه اروپاست. اما در شرایط امروز این دو کشور به دلیل بروز بحران اقتصاد جهانی از شدت حرکت کاسته و آماده روزهای سخت شده اند.

نویسنده سرمقاله سرمایه اضافه کرده دولت ایران در جایی باید نتیجه گیری کند که اوضاع اقتصاد کشور به شدت نامناسب است، و نسبت به این نشانه ها، بی تفاوت نباشد. بی تفاوتی دولت نسبت به بحران عظیم جهانی و رکود عمیق اقتصاد داخلی در شرایطی رخ می دهد که دولت فعلی به هر قیمت علاقه مند است در انتخابات ریاست جمهوری دهم مجدداً مصدر کار شود. ظاهراً، انتخاب شدن با هدف انتخاب شدن مدنظر است، نه انتخاب شدن.

سرمقاله این روزنامه اقتصادی چنین پایان می گیرد متاسفانه ناچاریم پیش بینی کنیم که دولت جاری، به فرض انتخاب مجدد هم، به روال گذشته، قادر به حل مسائل نیست، و کماکان بی تفاوت نسبت به واقعیت موجود، زندگی خواهد گذراند تا هنگام انتخابات بعدی فرا رسد.

جمعیت برای چی؟

هدایت آقائی در مقاله ای در اعتماد به بررسی این موضوع پرداخته که ضرورت صحنه سازی ها و جمعیت سازی ها هنگام سفر مقامات چیست و نوشته سال ها است که استقبال هاي تصنعي از مسوولان در مناطق مختلف کشور به صورت يک عرف و گاه شبه قانون درآمده است. هنگام حضور يکي از شخصيت هاي عالي رتبه يکي از مهم ترين پروژه ها براي مسوولان محلي ميزان و کيفيت جمعيت استقبال کننده است.

به نظر این فعال اصلاح طلب هزينه هاي پيدا و پنهان اين جمعيت فوق العاده زياد است. حق ماموريت کارکنان رسمي، کرايه هاي حمل و نقل، خورد و خوراک افراد، تعطيلي مدارس و کاهش فعاليت ادارات و بسياري از موارد ديگر باعث مي شود ميلياردها تومان از بيت المال صرف تشريفات استقبال از مقامات و تجمع براي استماع سخنراني آنان شود.

در پایان مقاله اعتماد آمده چرا در شهر تهران که هر روز صبح و شب عالي رتبه ترين مقامات در مسيرهاي نسبتاً معيني عبور مي کنند از اين جمعيت چند ميليوني ابراز احساسات صورت نمي گيرد.

سیاست خارجی

محمد علی سبحانی در مقاله ای در اعتمادملی به انتقاد از سیاست خارجی دولت فعلی ضمن اعتراض به پذیرائی و خوشامدگوئی رییس جمهور به ملوان های انگلیسی دستگیر شده در آب های خلیج فارس نوشته سفرهاي غير ضروري مانند سفر رئيس‌جمهور به امارات، قطر و شركت در اجلاس شوراي همکاري خليج فارس يکي از اقدامات غيرکارشناسي در سياست خارجي دولت نهم بدون آنكه اقدامات مقدماتي براي تفاهم و توافقي صورت گرفته باشد بوده است.

هزينه‌هاي سنگين حرف‌هاي تبليغاتي بخشی دیگر از انتقادهای سفیر سابق ایران در لبنان است که نوشته افسانه خواندن هولوکاست و برگزاري اجلاس‌هايي براي بررسي اين موضوع در تهران و حضور چهره‌هاي نئونازي و افراطي در تهران هزينه‌هايي را براي کشور به بار آورد به‌گونه‌اي که رئيس‌جمهور نيز بعد از همه اين هزينه‌ها کم‌کم متوجه عدم ضرورت ورود به اين مقوله را متوجه شد و در اظهارنظرهايي که مدت‌ها بعد از ايشان تاکنون مي‌شنيديم از موضع افسانه بودن هولوکاست عقب‌نشيني فرمودند!

سازمان برنامه

صادق زیباکلام در پاسخ رییس جمهور که سازمان برنامه را ساخته آمریکائی ها خوانده بود نوشته نه سازمان برنامه و بودجه امريکايي بوده و نه مسووليت به اجرا گذاشتن برنامه هاي امريکايي ها را در اين کشور برعهده داشته است.هدف، نقش يا کارکرد آن هم مشخص بود. اگر قرار است اهداف کلان توسعه کشور به صورت هماهنگ به جلو برود، چقدر سيمان، برق، آهن، تخت بيمارستان، تير چراغ برق، فضاي آموزشي، دانشگاه و ... لازم است. در طول آن برنامه، چه ميزان بايد براي آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، قشون، دانشگاه و ... هزينه شود تا اهداف کلي آن برنامه بتواند تحقق يابد. این استاد دانشگاه نوشته در همان صفحه روزنامه که خبر الهام آقاي احمدي نژاد از افکار و عقايد انقلابي شهيد رجايي در انحلال سازمان برنامه درج شده، در خبر ديگري آمده بود دولت تا ۲۸ در صد از اعتبارات عمراني سال جاري را کاهش داده که بتواند کسري بودجه اش را جبران کند. اتفاقاً سازمان برنامه و بودجه به وجود آمده بود که هنوز سال شروع نشده، ۲۸ درصد از بودجه عمراني کشور کسر نشود.

در پایان مقاله آمده شش هفت سال ديگر، عمر جمهوري اسلامي به اندازه تمامي دوران سلطنت محمدرضا پهلوي می شود. پس از گذشت ۳۰ سال که ديگر محمدرضاشاه در قدرت نيست، آيا زمان آن نرسيده که مسووليت پسرفت ها و شکست هايمان را به جاي ريختن بر سر او خودمان برگردن بگيريم؟

تئوری همکاری

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود به نقل از یک روزنامه چاپ اسرائیل نوشته سازمان فلسطینی فتح و دولت مصر برای همکاری با اسرائیل همصدا شده اند و بر همین اساس فتح و محمود عباس رییس تشكيلات خودگردان را متهم کرده که با اشغالگران همدست شده اند.

به نوشته این روزنامه طيف محمود عباس عليه مقاومت اسلامي هستند و بارها ثابت شده است كه حملات اسرائيل بخاطر گرا دادن اين عناصر و به نتايج دلخواه اشغالگران صورت گرفته . براي مثال كشف كانالهاي زيرزميني كمك رساني به مردم غزه در گذرگاه رفح از طريق كار مشترك اسرائيل ـ رژيم قاهره و خبرچينان طيف محمود عباس انجام شده است.

مطالب مرتبط