مرور روزنامه های صبح تهران - دوشنبه 21 اردیبهشت

تیترهای اول

آفتاب یزد در تیتر اول خود از زبان میرحسین موسوی نوشته "اتکای من به مردم است نه رسانه ملی"،حیات نو از قول همین نامزد انتخاباتی نوشته "کجاست نفتی که قرار بود بر سر سفره ها بیاید"، روزنامه جمهوری اسلامی از همین منبع نقل کرده "راه امام، راه بقای نظام است" و مردم سالاری از زبان خانم زهرا رهنورد نوشته "انتخابات دهم جشنواره پیروزی و عدالت".

اعتماد ملی عنوان اصلی خود را به این تیتر اختصاص داده "رای سروش به کروبی است"، روزنامه ایران از زبان محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری، نوشته "انتخاب خوب با اراده آزاد مردم"، رسالت در عنوان اول خود از قول رییس ستاد انتخابات از "استقبال از نظارت احزاب بر امور اجرائی انتخابات" خبر داده، صدای عدالت به نقل از فرمانده بسیج نوشته "بسیج باید وارد مسائل سیاسی شود" و خبر در صدر گزارش های خود نوشته "هاشمی با کروبی و موسوی همراه نشد".

"تولید قند و شکر در کشور متوقف شد" تیتر اول ابرار است، "نشانه های دیپلماتیک مذاکرات قریب الوقوع" عنوان اصلی اعتماد، "اهانت سعودی ها را بی پاسخ نگذارید" در صدر گزارش های جام جم آمده و "اخطار بخش خصوصی به چین" خبر اول است. "بمب های فسفری و شیمیائی آمریکا بر سر مردم عراق" تیتر اول کیهان است.

گزیده مقالات

بسیج در انتخابات

کیهان در یادداشت روز خود به تائید گفته های فرمانده سپاه و نقد پاسخ مهدی کروبی به او پرداخته و نوشته بسیج یک مفهوم گسترده است و نه تشکیلاتی زیر نظر سپاه پاسداران.

حسین شریعتمداری برای اثبات استدلال خود از مهدی کروبی کمک گرفته که هفته گذشته گفته بود من از سال ۱۳۴۱ عضو بسیج بوده ام که سردار جعفری در آن زمان کودکی بود و بر همین اساس نوشته بنابراین اعتراض آقای کروبی به اظهارات سردار جعفری بی مورد خواهد بود چرا که خود ایشان هم بسیج را به معنای عضویت در سپاه نمی دانند و گرنه نمی توانستند از سال ۴۱ عضو آن باشند! و چنانچه منظورشان بسیج به معنا و مفهوم عضویت در سپاه است که باید گفت که چرا بدون استعفا از بسیج نامزد ریاست جمهوری شده اند؟!

به نوشته مدیر روزنامه کیهان مدعیان اصلاحات حضور بسیجیان در فعالیت های سیاسی و انتخاباتی را علیه نامزدهای اصلاح طلب می دانند و این پرسش را بی پاسخ می گذارند که چرا حضور افراد- به قول خودشان- مخلص و با ایمان و فداکار و خداجوی در انتخابات را به زیان خود تلقی می کنند؟! آیا، این اهانت به جبهه اصلاحات نیست؟ فرمانده محترم سپاه گفته است که بخش اعظمی از بسیجیان عضو سپاه و نظامی نیستند و می توانند در فعالیت های سیاسی و انتخاباتی شرکت کنند ولی نگفته است به نفع کدام جریان سیاسی وارد عرصه شوند. بنابراین چرا مدعیان اصلاحات از هم اکنون اطمینان دارند که مردم مخلص و با ایمان به نامزدهای جبهه اصلاحات رأی نمی دهند؟!

رسالت در سرمقاله خود در دفاع از دولت به انتقاد از میرحسین موسوی نامزد انتخابات ریاست جمهوری پرداخته که گفته بود باید میزان فروش نفت به مردم گزارش داده شود در حالی که در سه دولت گذشته خواص جامعه - بخوانید نهادهای نظارتی مانند خزانه‌داری‌کل ، دیوان محاسبات سازمان حسابرسی و ..- هم از میزان فروش نفت مطلع نبودند تا چه رسد به مردم!

سردبیر رسالت با نقل جمله ای از وزیر سابق نفت به این نتیجه رسیده که نه تنها مردم بلکه نهادهای قانونی مربوط هم در خصوص کم وکیف و حساب و کتاب فروش نفت به خارج ، فروش نفت در داخل و اشکال دیگر فروش نفت مطلع نبودند! لذا در عدم شفافیت عواید حاصل از فروش نفت خام در سه دولت گذشته تردید نیست دولت نهم و مجلس هفتم و هشتم تلاش‌هایی برای شفافیت درآمدهای نفتی کرده‌اند که انشاءالله به نتیجه خواهد رسید

زیادی نامزدهای انتخاباتی

دنیای اقتصاد در سرمقاله خود به طرح این سئوال پرداخته که چرا هزار نفر برای ریاست جمهوری نامزد می شوند و آن ها که شانسی ندارند برای چه به چنین کاری دست می زنند.

در پاسخ، نویسنده اظهار عقیده کرده که چنین نامزدهایی بعد از این که از فرصت کمیاب تبلیغات تلویزیونی استفاده کردند، می‌توانند به راحتی انصراف دهند! در صورتی که حق مردم و سایر نامزدها در استفاده درست از رسانه ملی را ضایع کرده‌اند. به نظر نویسنده سرمقاله دنیای اقتصاد برای پرهیز از حضور [یا حذف] غیرضروری افراد، می‌توان از هر یک از نامزدها مبلغی به عنوان ودیعه در هنگام ثبت نام اخذ کرد. پس از انتخابات این ودیعه در صورتی پس داده خواهد شد که نامزد مورد نظر حد نصابی از آرا [مثلا یک‌درصد آرا] را کسب کند. احمد صدری در مقاله ای در اعتمادملی به عنوان معرکه نامزدهای انتخاباتی نوشته این‌ هم شده یک نوع نمایشنامه روحوضی که هر چهار سال یکبار در راهروهای وزارت کشور در برابر چشمان حیرت‌زده دوست و دشمن و به همیاری معرکه‌گیران رند تلویزیون ملی اجرا می‌شود تا خوراک تبلیغاتی این و آن تامین شود.

نویسنده مقاله به یادآورده در انتخابات گذشته دهقان آذری را که می‌گفت حدودا ۱۲ فرزند دارد و چون نگران قیمت سیب‌زمینی‌اش بود می‌خواست آقای خاتمی‌را وزیر کشاورزی کابینه‌اش کند؟ یا آن دختر نوزده ساله را که می‌خواست رئیس جمهوری شود چون «یک جورهایی در خون و پوستش» بود؟ امسال که دیگر کار به کاندیداتوری یک کودک ۱۲ ساله رسید که سیاست خارجی‌اش عبارت از این بود که‌هاوایی را از آمریکا بخرد و بدهد به اسرائیل تا بروند آنجا زندگی کنند.

در ادامه مقاله، اعتماد ملی نتیجه گیری شده حالا که انگشت تعجب جهانی از این مصاحبه‌های جلوی وزارت کشور به دندان است ولی راستی داستان چیست؟ اگر این سریال بی‌مزه و تکراری شاهکار دوستان نادان است باید گفت این وضع نمایانگر هرج و مرج در مملکت است و نه متجلی روح مردمسالاری ایرانی‌. این‌همه دموکراسی در عالم داریم. آیا سراغ دارید که در جایی فرآیند نامزدی انتخاباتی‌شان را اینطور به سخره بگیرند و قاه قاه به ریش خودشان بخندند؟

تاثیر رسانه ها

عیسی سحرخیز در مقاله ای در اعتماد به بررسی وضعیت رسانه ها و اثرشان در انتخابات پرداخته و نوشته نمی توان در دنیای کنونی نقش رسانه ها را در پیشبرد اهداف سیاستمداران نادیده گرفت. امروز افکار جمعی از طریق رسانه هایی همچون تلویزیون، رادیو، مطبوعات، ماهواره و اینترنت جهت داده می شود. اما پیشینه و تجربه سیاسی در ایران نشان می دهد رسانه های دولتی با همه اهمیتی که دارند نقش مهم و قابل توجهی در مشارکت و فرهنگ سیاسی مردم ایران ایفا نمی کنند. به نوشته این روزنامه نگار اصلاح طلب مردم ایران هر گاه خواهان تغییر بوده اند بدون توجه به شعارهای رسانه یی، پا به عرصه مشارکت سیاسی گذاشته اند و بدون هجمه های تبلیغاتی دست به تغییر زده اند. چنان که در خرداد ۷۶ که به جز روزنامه «سلام» رسانه دیگری نبود اما دیدیم در شرایطی که همه رسانه ها به نفع جناح مقابل بود، ۸۰ درصد مردم چه در داخل و چه در خارج از کشور و چه در تهران و چه در شهرستان ها دست به یک حرکت سیاسی زدند و جریان اصلاحات را انتخاب و دنیا را شگفت زده کردند.

نتیجه گیری مقاله اعتماد چنین است اصلاح طلبان رسانه فراگیری در دست ندارند و همان روزنامه های معدودی هم که هست، تحت فشار قرار می گیرد و روزنامه نگارانش هر لحظه زیر فشار استرس و اضطراب ناشی از توقیف ناگهانی و بیکار شدن روزگار می گذرانند اما امروز رسانه های دیگری همچون وبلاگ ها، سایت های خبری و رسانه های برون مرزی وجود دارند که می توانند سکوت رسانه ملی و رسانه های دولتی را جبران کنند.

نامه های تخریب گر

آفتاب یزد در سرمقاله خود نوشته برخی رسانه های حامی دولت، هر ضعفی داشته باشند از این جهت قابل تحسین هستند که وضعیت آرای کاندیدای مورد علاقه خود را با دقت رصد می کنند و بر همین اساس روش‌های تبلیغی و تخریبی را تـنـظیم می نمایند. آنها بعد از گذشت حدود چهار سال از استقرار دولت نهم، به این نتیجه رسیده‌اند که نه تقدیس‌ها و هاله پروری‌ها تاثیر قابل توجهی در دیدگاه مردم به کاندیدای آن ها دارد و نه بزرگ نمایی ها، پس بیشترین انرژی خود را بر تخریب کاندیداهای اصلاح طلب مـتمرکز کرده‌اند.

سردبیر آفتاب یزد با اشاره به نامه آیت الله خمینی که به تازگی برای تخریب یکی از نامزدهای انتخاباتی افشا شده، هشدار داده که نامه های دیگری هم هست.