ارتش پاکستان: پیشروی علیه طالبان ادامه دارد

سربازان پاکستانی در سوات
Image caption نیروهای دولتی از پیشروی در منطقه تحت تسلط طالبان خبر داده اند

منابع نظامی پاکستان از پیشروی در مناطق تحت تسلط طالبان خبر داده اند.

روز دوشنبه، 11 مه (21 اردیبهشت)، رحمان مالک، وزیر کشور پاکستان، در یک نشست خبری گفت که طی عملیات سنگین نیروهای دولتی علیه مواضع شبه نظامیان طالبان در منطقه دره سوات و نواحی اطراف آن در ایالت سرحد شمال غرب، تا کنون حدود هفتصد تن از شورشیان کشته شده اند و این عملیات تا نابودی یا خلع سلاح تمامی شورشیان مسلح ادامه خواهد داشت.

اگرچه تایید مستقل آمار ارائه شده توسط وزیر کشور پاکستان وجود نداشته، اما شاهدان عینی گفته اند که مواضع شورشیان در منطقه زیر آتش سنگین توپخانه، هلی کوپترهای توپدار و بمب افکن های نیروی هوایی ارتش پاکستان قرار داشته است.

محل درگیری بین دو طرف ناحیه دره سوات و بخش های دیر سفلی و بونر، در همسایگی این ناحیه گزارش شده اما به دلیل خروج اکثر روزنامه نگاران محلی از منطقه نبرد، گزارش مستندی در این زمینه مخابره نشده است.

در تحولی دیگر، گزارش شده است که دست کم ده نفر در یک حمله انتحاری در حومه شهر دارا آدم خل، واقع در جنوب پیشاور، مرکز ایالت سرحد شمال غرب، کشته شده اند.

Image caption نیروهای دولتی پاکستان مواضع شبه نظامیان را زیر آتش سنگین گرفته اند

در این حادثه، راننده یک اتومبیل حامل مواد منفجره این اتومبیل را در نزدیکی یک پاسگاه نظامی منفجر کرد.

به گفته مقامات محلی، یک دختر شش ساله و یک مامور پلیس از جمله قربانیان این حمله انتحاری بوده اند.

عملیات انتحاری در دارا آدم خل باعث بروز نگرانی در این مورد شده است که ممکن است اسلامگرایان تندرو، که در صحنه نظامی تحت فشار قرار گرفته اند، اقدامات تروریستی خود از جمله حملات انتحاری در نقاط دیگر پاکستان را شدت بخشند.

پیش از این نیز دولت پاکستان تندروهای اسلامگرا را مسئول بسیاری از عملیات انتحاری، ترور مقامات دولتی و آدم ربایی و گروگانگیری در این کشور معرفی کرده است.

نگرانی در مورد آوارگان

همزمان، در نتیجه نبرد بین نیروهای دولتی و شورشیان وابسته به گروه های تندرو اسلامگرا، که به طالبان پاکستانی شهرت دارند، دهها هزار تن از ساکنان محل درگیری ناگزیر محل سکونت خود را ترک کرده اند.

بسیاری از این افراد تمامی دارایی خود را بر جای گذاشته اند و به کمک های اولیه دولت پاکستان و سازمان های امدادرسانی داخلی و بین المللی نیاز دارند.

سرپرست دفتر هماهنگ کننده کمک های بشردوستانه سازمان ملل در پاکستان گفته است که در صورتی که نبرد کنونی برای مدتی ادامه داشته باشد، ممکن است شمار آوارگان به شدت افزایش یابد.

Image caption هزاران تن از ساکنان منطقه عملیات محل سکونت خود را ترک کرده اند

کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان گفته است که تا کنون بیش از سیصد و شصت هزار نفر محل سکونت خود در نواحی بونر، دیر سفلی و سوات را ترک گفته و به خیل آوارگان پیوسته اند.

این نهاد وابسته به سازمان ملل هشدار داده است که احتمال دارد شمار بیجاشدگان جنگ کنونی به سرعت افزایش یابد و به همین دلیل، برنامه هایی برای کمک به حدود هشتصد هزار نفر آواره جنگی تهیه شده هر چند تا کنون بسیاری از بیجا شدگان نزد بستگان خود اقامت گزیده اند.

در همانحال، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز به نقل از منابع اطلاعاتی پاکستانی و آمریکایی نوشته است که نا آرامی های کنونی می تواند به گروه های وابسته به شبکه القاعده امکان آن را دهد تا حضور خود در این منطقه را تحکیم بخشد.

در حالیکه اسلامگرایان بومی، موسوم به طالبان پاکستانی، عمدتا در نواحی دره سوات و بخش بونر، واقع در حدود یکصد و شصت کیلومتری اسلام آباد، پایتخت، فعالیت داشته اند، تندروهای اسلامگرا که پس از سقوط رژیم طالبان در افغانستان از این کشور گریخته اند در مناطق قبیله ای، که نفوذ دولت مرکزی در آنها چندان زیاد نیست، پناه گرفته اند و از حمایت اسلامگرایان بومی برخوردار می شوند.

گفته می شود که شماری از تندروهای اسلامگرا از سایر کشورها، از جمله برخی کشورهای آسیای میانه نیز با ورود به پاکستان به نفرات وابسته به شبکه القاعده پیوسته و در مناطق مرزی این کشور با افغانستان مستقر شده اند.

مقامات آمریکایی و افغان تندروهای اسلامگرای مستقر در مناطق مرزی پاکستان با افغانستان را به سازماندهی و حمایت از اقدامات خرابکارانه در افغانستان متهم کرده و از پاکستان خواسته اند با این افراد برخورد کند.

مطالب مرتبط