32 روز به انتخابات: تبلیغ با استفاده از فامیل و همسایه

نشست انتخابات موسوی

در حالی که شورای نگهبان مشغول بررسی صلاحیت های داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری است، بحث و گفتگو در باره انتخابات بالا گرفته است و نامزدها و طرفداران آنها و جناح های سیاسی با شرکت در نشست های انتخاباتی و خبری به ارائه نامزدهای منتخب و برنامه های آنها مشغولند.

رضا نوروز زاده عضو حزب اعتماد ملی در شهر قم از شورای نگهبان و آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان انتقاد کرده و گفته است: "به رغم این که تریبون مجلس شورای اسلامی به عنوان صدای ملت تلقی می شود اما هر نماینده ای که در یک دوره کوچکترین اعتراضی بکند توسط آقای جنتی در دوره بعد رد صلاحیت می شود."

به گفته آقای نوروز زاده، "آقای جنتی با رد صلاحیت افراد شایسته زمینه را برای نفوذ افراد سودجو و فرصت طلب فراهم می کند و این خدمت به انقلاب نیست."

این عضو حزب اعتماد ملی همچنین گفته است:"این چه جریان اصولگرایی است که باید از طریق رد صلاحیت دیگران بر سر قدرت باقی بماند."

همزمان سرتیپ مسعود جزایری معاون فرهنگی و تبلیغی ستاد نیروهای مسلح به نامزدهای انتخابات توصیه کرده که بسیج و نیروهای مسلح را وجه المصالحه قرار ندهند.

به نظر می رسد این سخنان در واکنش به انتقاد مهدی کروبی از برنامه سپاه پاسداران برای حضور برخی از نیروهای غیرنظامی بسیج در انتخابات باشد.

آقای جزایری واکنش به برنامه های سپاه را "اظهار نظرهای غیرواقعی و برداشت های ناصحیح پیرامون بسیج و سپاه " دانست و گفت:"در صورت لزوم به منظور تنویر افکار عمومی پاسخ این افراد را پس از انتخابات خواهیم داد."

این چهار میلیون نفر

محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران که خود را برای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری نامزد کرده همچنان از سخن گفتن در باره برنامه های آینده و انتخابات پیش رو خودداری می کند؛ اگر چه طرفدارانش سرگرم دفاع از عملکرد گذشته وی هستند.

غلامحسین الهام سخنگوی دولت و وزیر دادگستری در یاداشتی که در وبلاگش نوشته به رای منفی مجلس به لایحه دولت برای کاهش سن رای دهندگان پرداخته و نمایندگان را متهم کرده که با رای خود چهار میلیون جوان ایرانی 15 ساله تا 18 ساله را از حق رای محروم کرده اند.

این لایحه که چندی پیش از سوی دولت برای کاهش سن رای دهندگان از 18 سال به 15 سال به مجلس داده شده بود با مخالفت مجلس رو به رو شد و رای لازم را کسب نکرد.

به گفته آقای الهام" اولین انتخابات یعنی همه پرسی جمهوری اسلامی، تابوی 18 سالگی شکست و 15 سال تمام ملاک قرار گرفت. این رویه تا سال 1386 که مجلس هفتم آن را به 18 سال بازگرداند - که این رجعتی نامطلوب بود- ادامه داشت."

سخنگوی دولت با انتقاد از اصولگرایان هم کیش خود که در مجلس اکثریت دارند، نوشته: "در حقیقت اصولگرایان، این اصل انقلاب را تعطیل کردند و بار دیگر به تابوی 18تن دادند."

پیشنهاد تبلیغی با استفاده از فامیل و همسایه

در میان چهار نامزد انتخابات، بیش از همه میرحسین موسوی آخرین نخست وزیر ایران و مهدی کروبی رئیس پیشین مجلس در نشست های انتخاباتی حضور دارند و طرفداران آنها نیز در نقاط مختلف به مناظره با رقبا سرگرم هستند. بخشی از گفتگو ها به نقد گذشته و عملکرد دولت فعلی اختصاص دارد.

آقای موسوی که این روزها با همسرش زهرا رهنورد در جلسات حضور می یابد، در نشستی در دانشگاه آزاد در تهران دولت نهم را قانون گریز معرفی کرد و گفت:"عدم تکیه دولت به قانون در آینده باعث آشفتگی، دیکتاتوری و استبداد می شود."

آخرین نخست وزیر ایران در پاسخ به سئوالی که در این 20 سال کجا بودی، گفت:"در آن 20 سال خطراتی که طی این چهار سال دیده ام مشاهده نکردم. اگر خطرات جدی نبودند به صحنه نمی آمدم. الان آنها را جدی دیده ام و وارد صحنه انتخابات شدم."

همزمان نیز برخی چهرهای سیاسی نیز در نشست هایی ویژگی های رئیس جمهور آینده را شرح می دهند. علی رضا علوی تبار یکی از چهره های اصلاح طلب در نشستی در جبهه مشارکت گفت که :"فردی را باید انتخاب کنیم که بتواند انضباط شدید مالی و اقتصادی در کشور برقرار کند و به ریخت و پاش های بی اندازه پایان دهد."

به گفته آقای علوی تبار، فرد منتخب باید بتواند به صورت مشروع و مقبول با برخی ناهنجاری ها مقابله کند و هویتی مستقل از قدرت داشته باشد.

این چهره اصلاح طلب با اشاره به این که اصلاح طلبان رسانه ای ندارند توصیه کرد :"یکی از راههای مناسب تبلیغ گفتگو با افراد است و این که ما با گفتگو با افراد، آنها را قانع کنیم که در انتخابات شرکت کنند و به کاندیدای مورد نظر ما رای دهند."

استفاده از این روش تبلیغی نیز این گونه توضیح داده شده است که یک لیست چندین نفر از همسایگان، فامیل و اطرافیان تهیه شود و در گفتگوهای مستقیم آنها تشویق شوند که در انتخابات شرکت کنند.

مناظره فرصتی مناسب

همزمان با تبیین شیوه گفتگوهای رو در رو در انتخابات و استفاده از این روش تبلیغی، داود دانش جعفری رئیس ستاد انتخاباتی محسن رضایی دیگر نامزد انتخابات از شرایط نابرابر در تبلیغات انتقاد کرده است.

آقای دانش جعفری گفت:"یکی از مشکلات تبلیغات و تبیین دیدگاه های کاندیداها این است که فرصت هایی که در اختیار قرار می گیرد، متناسب نیست و برخی کاندیداها ممکن است امکانات وسیعی برای طرح دیدگاههایشان داشته باشند و برخی خیر."

رئیس ستاد انتخاباتی آقای رضایی، طرح مناظره نامزدها را مثبت دانسته و گفته است: "اگر مخاطبان منصف و بی تعصب، دنبال شنیدن بهترین نظرها هستند از این مناظره ها نفع می برند."

به گفته رئیس ستاد آقای رضایی، "اصل باید بر این باشد که برای کاندیداها فرصت های مساوی در نظر گرفته شود."

مطالب مرتبط