به روز شده:  16:05 گرينويچ - دوشنبه 11 مه 2009 - 21 اردیبهشت 1388

ساختار سیاسی قدرت در ایران

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

اظهارات ضد اسراييلی اخير محمود احمدی نژاد، رئيس جمهوری اسلامی ايران در کنفرانس ضد نژاد پرستی سازمان ملل در ژنو و اصولا حضور پر رنگ او در صحنه بين المللی در سال های اخير به اين تصور در دنيا دامن زده که گويا رييس جمهوری در ايران همانند رييس جمهوری در کشورهايی مثل آمريکا و يا فرانسه رهبر اصلی کشور است.

ولی با توجه به اينکه مردم به زودی در ايران در انتخابات رياست جمهوری شرکت می کنند اين پرسش مطرح می شود که قدرت رييس جمهوری در ايران تا چه ميزان است، آيا رييس جمهوری می تواند منشا تغييرات در کشور باشد و اصولا رای مردم در انتخابت رياست جمهوری چه تاثيری بر سرنوشت کشور دارد؟

طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی که حدود سی سال پيش تدوين شد، قدرتمندترين فرد در ايران رييس جمهوری نيست بلکه رهبر کشور است که فعلا اين مقام را آيت الله علی خامنه ای بر عهده دارد.

علی شيرازی، استاد مهمان دانشگاه هاروارد می گويد که قدرت اصلی در جمهوری اسلامی در دست رهبر است وطبق نظريه ولايت فقيه رهبر می تواند فراتر از قانون اساسی عمل کند.

در اصل صد و ده قانون اساسی اختيارات رهبری با جزييات ذکر شده است. بر اساس اين اصل، رهبر نه تنها سياست های کلی نظام را تعيين می کند بلکه حل معضلات نظام هم بر عهده اوست.

رهبر در عين حال رييس قوه قضاييه را منصوب می کند، فرماندهی کل نيروهای مسلح با اوست و فرماندهان ارتش، سپاه پاسداران و نيروی انتظامی را تعيين می کند،حتی تعيين رييس سازمان صدا و سيما از اختيارات ويژه رهبری است.

فقهای شورای نگهبان را هم رهبر تعيين می کند. اين شورا وظايف مهمی دارد از جمله تعيين صلاحيت کانديدا ها در انتخابات رياست جمهوری از اختيارات اين شورا است.

در سال های اخير مواردی نيز وجود داشته که رهبری اقداماتی انجام داده که از نظر او مطابق اختياراتش در قانون اساسی بود، ولی منتقدان اين اقدامات را بر خلاف قانون دانستند. يک مورد پر سرو صدا در سال 1379 رخ داد که طرفداران اصلاح طلب محمد خاتمی رئيس جمهوری وقت کشور تصميم داشتند قانون جديدی را در مجلس در باره آزادی بيشتر مطبوعات به تصويب برسانند که ناگهان مهدی کروبی رييس وقت مجلس به نمايندگان اطلاع داد که نامه ای را از دفتر رهبری دريافت کرده که بحث در اين باره را جايز ندانسته است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.