به روز شده:  07:17 گرينويچ - سه شنبه 12 مه 2009 - 22 اردیبهشت 1388

ایران اتهام 'بهره برداری از مصائب فلسطینیان' را رد کرد

میلیبند در شورای امنیت

میلیبند ایران را به 'بهره برداری از مصائب فلسطینیان' متهم کرده است

ایران اظهارات دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه بریتانیا، در مورد سودجویی جمهوری اسلامی از بحران خاورمیانه را به شدت رد کرده است.

در جریان نشست شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی بحران خاورمیانه، نمایندگی دایم ایران در سازمان ملل متحد با توزیع متن نامه سرگشاده ای در میان شرکت کنندگان در این جلسه، نسبت به سخنان آقای میلیبند در این مورد که جمهوری اسلامی از مشکلات فلسطینیان به نفع خود بهره برداری می کند به شدت اعتراض کرد.

گفتگو با منصور فرهنگ کارشناس روابط بین الملل

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"


نشست ویژه شورای امنیت برای بررسی بحران خاورمیانه با ریاست روسیه و با حضور وزیران خارجه کشورهای عضو شورا تشکیل شد و طی آن، وزیر امور خارجه بریتانیا دیدگاه کشور خود در مورد نحوه حل و فصل اختلاف اسرائیل و فلسطینیان را تشریح کرد.

آقای میلیبند در بخشی از اظهارات خود، گفت که کرانه باختری رود اردن در "برزخ اقتصادی" به سر می برد، تشکیلات خودگردان فلسطینی منابع مالی لازم را در اختیار ندارد، ایجاد شهرک های یهودی نشین ادامه دارد و همزمان، موشک های فلسطینی به شهر های اسرائیل اصابت می کند.

وی در ادامه گفت "مسلح کردن مجدد حزب الله لبنان با محتوای قطعنامه شماره 1559 شورای امنیت مغایرت دارد و ایران از مصائب فلسطینیان برای پیشبرد هدف های خود بهره برداری می کند."

وزیر امور خارجه بریتانیا در بخش دیگری از سخنان خود در مورد نقش روسیه در حل و فصل بحران خاورمیانه خطاب به وزیر امور خارجه آن کشور تعهد روسیه "به تلاش برای برگزاری یک کنفرانس بین المللی حمایت از طرح صلح و نقش روسیه در گروه 3 + 3 و این شورا در حصول اطمینان از پایبندی ایران به تعهدات خود در چارچوب پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای" را مورد ستایش قرار داد.

لاوروف در جلسه شورای امنیت

میلیبند از همکاری لاوروف در مساله اتمی ایران قدردانی کرد

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - در حالیکه هنوز جلسه ویژه شورای امنیت ادامه داشت، نمایندگی دایم جمهوری اسلامی با تدوین و توزیع متنی در میان شرکت کنندگان در جلسه، آنچه را که "اظهارات بی اساس" وزیر امور خارجه بریتانیا خوانده شده مورد سرزنش قرار داد.

در نامه سرگشاده هیات نمایندگی ایران خطاب به رئیس شورای امنیت آمده است که "نمایندگی جمهوری اسلامی ایران اتهامات بی اساس و اشارات بی ربط دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه انگلستان علیه جمهوری اسلامی ایران در جلسه شورای امنیت را قاطعانه رد می کند."

از آنجا که ایران عضو شورای امنیت نیست، نماینده این کشور حق سخنرانی در اجلاس ویژه را نداشت و به این دلیل، اعتراض خود نسبت به سخنان وزیر امور خارجه را از طریق تهیه و توزیع نامه به اطلاع رئیس شورا رساند.

'حمایت بریتانیا' از اسرائیل

نمایندگی ایران در سازمان ملل در نامه خود، که متن آن به عنوان سند شورای امنیت منتشر شده، دولت بریتانیا را به حمایت از اقدامات اسرائیل علیه فلسطینیان متهم کرده است.

در این نامه آمده است "بی شک انگلستان که از طریق حمایت گسترده از رژیم صهیونیستی و نیز همدستی با این رژیم در جنایاتش علیه مردم فلسطین، در ایجاد مصائب فلسطینیان نقش بزرگی ایفا کرده به هیچوجه در موقعیتی قرار ندارد که بتواند علیه نیات یا سیاست های دیگران قضاوت کند."

بان کی مون

بان از اسرائیل خواست به وعده هایی که داده است عمل کند

نمایندگی ایران در نامه خود سخنان آقای میلیبند در ستایش از همکاری روسیه در حل مساله هسته ای جمهوری اسلامی را هم مورد انتقاد قرار می دهد و می افزاید "مطمئنا این اظهارات و اشارات بی اساس و توجیه ناپذیر با هدف انحراف افکار عمومی از جنایات رژیم اسرائیل علیه مردم فلسطین و سایر ملت های عرب و نیز با هدف انحراف توجهات از حمایت های بی دریغ حامیان این رژیم خصوصا انگلستان از جنایات این رژیم صورت می گیرد و هیچ مبنایی ندارد."

با توجه به ابهام های موجود در مورد دیدگاه دولت جدید اسرائیل نسبت به حل اختلاف با فلسطینیان، هدف نشست وزیران خارجه پانزده عضو شورای امنیت سازمان ملل تاکید بر راه حل مورد قبول سازمان ملل شامل تضمین حقوق فلسطینیان همراه با امنیت اسرائیل عنوان شده است.

براساس این راه حل، اسرائیل موظف است از سرزمین های فلسطینی در کرانه باختری و نوار غزه به طور کامل خارج شود و تشکیل کشور مستقل فلسطینی در این اراضی را مورد قبول قرار دهد.

در مقابل، کشور مستقل فلسطینی و سایر کشورهای عربی باید موجودیت اسرائیل را به رسمیت بشناسند، با این کشور معاهده صلح امضا کنند و به برقراری روابط عادی با آن مبادرت ورزند و به خصوص از هر اقدامی که امنیت این کشور را به مخاطره می اندازد، از جمله حمایت از گروه های تندرو مخالف صلح، خودداری کنند.

دولت جدید اسرائیل به رهبری بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر، تعهد خود به مذاکره با فلسطینیان را مورد تاکید قرار داده اما از اعلام قطعی تعهد خود نسبت به راه حل "دو کشور" شامل تشکیل کشور مستقل فلسطینی به عنوان یکی از شرایط اصلی صلح با اعراب خودداری ورزیده است.

برخی از مقامات فلسطینی آقای نتانیاهو را متهم کرده اند که به راه حل مورد نظر جامعه بین المللی متعهد نیست و از دیدگاه گروه های افراطی راستگرا در اسرائیل حمایت می کند که خواستار انضمام دایم تمامی یا بخش عمده ای از اراضی اشغالی به خاک اسرائیل و حتی اخراج ساکنان فلسطینی این اراضی هستند.

مصوبه نشست ویژه

آقای نتانیاهو در عین حال گفته است که اولویت اصلی برای دولت او برخورد با موضوع برنامه های هسته ای ایران است که، به گفته وی، با هدف دستیابی به تسلیحات اتمی و تهدید موجودیت اسرائیل دنبال می شود، هر چند مقامات جمهوری اسلامی نظامی بودن این برنامه ها را همواره تکذیب کرده اند.

نشست ویژه شورای امنیت برای بررسی بحران خاورمیانه به ریاست سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه که کشورش ریاست دوره ای شورا را بر عهده دارد، برگزار شد.

اجلاس شورای امنیت

اعضای شورای امنیت به اتفاق آرا ادامه روند مذاکرات را تایید کردند

در این جلسه، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، از وجود "بحران عمیق اعتماد و گرداب سرخوردگی" در میان مردم منطقه سخن گفت و عامل اصلی آن را تنش بین اسرائیل و جنبش حماس عنوان کرد که بر نوار غزه مسلط است.

آقای بان اقدامات اسرائیلیان در ساخت شهرک های یهودی نشین و عملیات خشونت آمیز شهرک نشینان علیه ساکنان فلسطینی کرانه باختری را مورد انتقاد قرار داد و گفت که فلسطینیان "شاهد اقداماتی یکجانبه و غیرقابل قبول" هستند.

دبیرکل سازمان ملل گفت که زمان آن فرا رسیده که اسرائیل سیاست های خود را به طور اساسی تغییر دهد و "به آنچه که کرارا وعده داده اما عمل نکرده، عمل کند."

وی در عین حال موشک پرانی فلسطینیان به سوی هدف های غیرنظامی در داخل اسرائیل را غیرقابل قبول توصیف کرد و گفت که این نوع عملیات باید بی هیچ قید و شرطی متوقف شود.

در خاتمه نشست شورای امنیت، تمامی پانزده عضو شورا بیانیه ای را تصویب کردند که در آن راه حل مبتنی بر ایجاد کشور مستقل فلسطینی مورد تاکید قرار گرفته و آمده است که مذاکرات باید بر اساس توافق های قبلی دو طرف ادامه یابد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.