مرور روزنامه های صبح تهران - سه شنبه 22 اردیبهشت

تیترهای اول

"خطراتی که در این چهارسال دیدم در بیست سال سکوت خود ندیدم" به نقل از میرحسین موسوی تیتر اول آفتاب یزد است که در عین حال از قول مهدی کروبی هم نوشته "به جای ادعاهای بزرگ مشکلات مردم را حل می کنم"، اعتمادملی با عنوان بزرگ "طرح کروبی: بیمه تحصیل"، مردم سالاری با تیتر " دولت میرحسین برخورد آمرانه و خشن نخواهد داشت" به نقل از بیانیه استادان دانشگاه ها تبلیغ درباره نامزدها را مطرح کرده اند.

جام جم با تیتر "اینترنت عرصه رقابت های انتخاباتی"، دنیای اقتصاد با عنوان "اقتصاد در کانون انتخابات" به مسائل انتخاباتی پرداخته اند، صدای عدالت با "رایزنی مثلث هاشمی،‌حسن خمینی و روحانی برای اجماع اصلاح‌طلبان" و کیهان با عنوان "سی روز تا ۲۲ خرداد: آرایش سیاسی در انتخابات" گزارش هائی را درباره برگزاری انتخابات منتشر کرده اند.

"اصولگرایان پایه گذار یک حرکت سکولاریستی شدند" به نقل از سخنگوی دولت تیتر اول ابرارست، "مهم ترین طرح اقتصادی دولت زیر سئوال رفت" عنوان اصلی اعتماد و حیات نو هم از قول رییس مجلس نوشته "موفقیت ۹۵ درصدى بنگاه‌هاى زودبازده را باور نداریم."

"رکسانا صابری آزاد شد" عنوان اول روزنامه سرمایه است، ایران روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی از "موفقیت ایران در مهار نقدینگی" خبر داده و روزنامه جمهوری اسلامی از "یک دهه رکود در انتظار اقتصاد آمریکا" نوشته است.

گزیده مقالات

پیش بینی انتخابات

کیهان در گزارشی درباره انتخابات ریاست جمهوری پیش بینی کرده مشارکت در انتخابات ۲۲ خرداد حداقل بالای ۶۰ درصد خواهد بود. نکته مهم در این میان این است که مطابق نظرسنجی های موجود هر چه تعداد رای دهندگان افزایش پیدا می کند، «سرعت رشد» رای کاندیدای اصولگرا نیز بالاتر می رود اما رای کاندیداهای اصلاح طلب از حدود ۲ هفته پیش کاملاً ثابت مانده و نوسان آن بسیار اندک است.

این گزارش بدون اشاره ای به غیبت چهره های اصلی اصولگرا در میان هواداران احمدی نژاد نوشته اگرچه جریان های مختلفی در ماه های اخیر تلاش کردند با متقاعد کردن برخی چهره های مطرح اصولگرا به کاندیداتوری و ایجاد انشقاق وسیع در میان اصولگرایان سبد رای احمدی نژاد را بشکنند و شرایط را برای - حداقل- رفتن انتخابات به دور دوم مهیا کنند اما به نظر می رسد که این پروژه در یافتن «مصداق» مناسب دچار مشکلات جدی شده و روشن است که چهره های مطرح مورد نظر اصلاح طلبان حاضر به پذیرش و ریسک ایجاد شکاف میان اصولگرایان نشدند.

اعتماد در مقاله ای نوشته دولت نهم به متن جامعه و توده مردم نیاز دارد تا بتواند بر ناکارآمدی خود سرپوش بگذارد. از این روست که رسانه ملی لحظه به لحظه به تبلیغ در جهت دفاع از عملکرد دولت نهم می پردازد تا مردم را با این دولت همراه سازد. اما سوال این است که آیا در شأن مردم ایران است که از مشارکت سیاسی تنها سرازیر شدن به دنبال ماشین رئیس جمهوری در سفرهای استانی را نصیب برند و ملت «بدرقه یی» لقب بگیرند؟ باید از مسوولان دولت نهم پرسید آیا مردم باید تنها دل شان به این خوش باشد که نامه و عریضه یی بنویسند و دیگر انتظاری برای پاسخ آنها نداشته باشند؟

به نوشته این مقاله نظرسنجی ها نشان داده که آرای محمود احمدی نژاد پایین تر از ۵۰ درصد است و می توان پیش بینی کرد در این یک ماه به کمتر از این درصد نیز برسد. در آن صورت قطعاً انتخابات به مرحله دوم می انجامد که به زعم بسیاری از کارشناسان در مرحله دوم پیروزی با اصلاح طلبان خواهد بود.

مرتضی کاظمیان در اعتماد نوشته جلوگیری از انتخاب مجدد محمود احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور، کاری بس دشوار و البته بسیار مهمی است محال نیست، اما کار ساده ای هم محسوب نمی شود. «بزرگان» بر هم خوردن «بازی»شان را به سادگی، تاب نمی آورند. به نظر این نویسنده اصلاح طلب نامزدهای رقیب احمدی نژاد که چند هفته (و حتی چند ماهی) است اعلام نامزدی کرده اند، اینان در چارچوب امکانات و محدودیت های موجود، کوشیده اند خود را معرفی کنند و آرا و نظرات خود را با اندک رسانه های در اختیار، تبیین کنند. احمدی نژاد نیز هرچند ظاهراً دو سه هفته یی بیشتر نیست که داوطلب ریاست جمهوری شده است (با استعفای ثمره هاشمی برای پیگیری رسمی کارهای ستادش) اما ساده انگارانه خواهد بود که «خیز بلند» احمدی نژاد را برای حضور مجدد در راس قوه مجریه نادیده بگیریم یا تفسیری دیگر کنیم.

به نوشته اعتماد "اتاق های فکر" و "شیفتگان خدمت" پیچیده تر و هنرمندانه تر از آنکه کسی را یارای انتقاد و مواخذه شان باشد، درکارند که سبد رای نامزد متبوع خویش را به قدر لازم، سنگین سازند. تغییر و تحولات در وزارت کشور و ستاد انتخاباتش، صوری ترین و به تعبیری، تابلوترین وجه آن است؛ جایی که حتی مسوول ارشد برگزاری انتخابات، خود اذعان می کند گرایش سیاسی دارد و ابایی از ابراز عقاید و رویکردهای سیاسی اقتدارگرایانه خود ندارد.

سیاست خارجی

کیهان در سرمقاله خود به شدت به طرح تازه سازمان ملل در مورد اسرائیل و حمله به غزه انتقاد کرده و نوشته با وضعیت این سازمان که شورای امنیت با اختیارات نامحدود در ید کشورها و قدرت های خاصی است و همچنین انتخاب دبیرکل هم تحت نفوذ شورای امنیت می باشد انتظار پیگیری، محاکمه و مجازات سران اسرائیل را باید انتظار بی جایی قلمداد کرد.

نویسنده سرمقاله کیهان نتیجه گرفته کشورهای عضو سازمان ملل باید مجمع را وادار کنند تا موضوع به مخاطره افتادن صلح و امنیت جهانی را در دستور کار قرار دهد و در حالی که شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل به وظایف قانونی شان عمل نمی نمایند این مجمع به مسئله ورود پیدا کند و با تشکیل جلسه ای اضطراری بسترهای صلح و امنیت جهانی را به ارزیابی بنشیند.

در پایان این مقاله از کشورهای مسلمان خواسته شده از طریق سازمان کنفرانس اسلامی فرآیند استعفای دبیرکل سازمان ملل را که رفتار تبعیض آمیز و دوگانه وی به اثبات رسیده در سازمان ملل پی گیری کنند.

ابراهیم یزدی در مقاله ای در سرمایه به بررسی روابط ایران و آمریکا پرداخته و با بررسی وضعیت فعلی ایران و جهان نوشته روابط پرتنش ایران و آمریکا بر روابط ایران با سایر کشورهای جهان سایه سنگینی افکنده است و تعارض جدی با منافع ملی و مصالح امنیت ملی کشورمان به وجود آورده است. تا زمانی که این تنش ادامه داشته باشد کشورهای دیگر جهان روابط خود را با ایران توسعه نخواهند داد.

به نوشته وزیر خارجه پیشین مبرم ترین وظیفه دولت ایران در راستای منافع ملی گام برداشتن در جهت رفع این تنش باشد به خصوص که ظواهر و اخبار حاکی از آن است که تعامل و گفت وگو میان ایران و آمریکا بر اساس احترام متقابل فراهم شده است و اراده ای برای اصلاح از هر دو طرف مشاهده می شود. این می تواند مقدمه خوبی یا علامت مثبتی هم از اراده بهبود روابط میان دو کشور تلقی شود و هم آن را پیامد گفت وگو میان دو کشور در طول سال گذشته از کانال راه دوم در مذاکرات دیپلماسی دانست.

دبیرکل نهضت آزادی در مقاله خود اضافه کرده صرف نظر از موضعگیری های سیاسی باید از سیاست تنش زدایی ایران استقبال کرد و امیدوار بود این عملگرایی ایران و آمریکا در روابط فی مابین به فعال شدن دفتر حفاظت آمریکا در سفارت سوئیس در تهران منجر شود به طوری که درخواست ویزای هزاران ایرانی که هر ساله به هر صورت به آمریکا سفر می کنند در همین تهران رسیدگی و صادر شود که این می تواند رضایت بسیاری از ایرانیان را فراهم کند.

صادق خرازی، دیپلمات سابق، در مقاله ای در انتقاد از سیاست خارجی دولت احمدی نژاد این سئوال را پیش کشیده که چرا در حالی که جو بین‌المللی علیه صهیونیست‌هاست، اقداماتی نظیر شرکت در اجلاس اخیر تبعیض‌نژادی (دوربان ۲) سازمان ملل در ژنو در بالاترین سطح صورت می‌گیرد که بدون داشتن کوچکترین دستاوردی برای ما زمینه‌ای فراهم شود تا حامیان رژیم صهیونیستی با مظلوم‌نمایی برای آن رژیم تبلیغ کنند.

در مقاله معاون سابق وزارت خارجه در اعتمادملی این سوال مطرح شده که طرح موضوع هولوکاست چه منفعتی برای کشور به دنبال داشته است؟ آیا طرح این موضوع دردی از دردهای فلسطینی‌ها را درمان کرده است؟ آیا روابط ما با اعراب را بهبود بخشیده است؟ اسرائیل با بهره‌برداری از این موضوع تلاش کرده تا فشار بین‌المللی بر خود را کاهش دهد. دولت جدید اسرائیل که یکی از افراطی ترین دولت‌ها درطول چند دهه گذشته است سرمایه‌گذاری زیادی در این زمینه کرده و تلاش دارد دولت اوباما را نیز در این زمینه همراه خود کند

اقتصادی

محمد رحمانی در سرمقاله سرمایه نوشته سهام عدالت، چنانچه همسو با فلسفه وجودی سیاست های اصل ۴۴ باشد، امر مطلوبی است در حالی که این توزیع سهام باید در مدیریت بنگاه های واگذار شده تاثیر گذاشته و آنها را خصوصی کند ولی همچنان مدیران دولتی در سمت خود باقی هستند. از سوی دیگر خصوصی نشدن مدیریت، عملاً مانع از رقابت پذیر شدن این شرکت ها خواهد شد و این مساله مغایر با اهداف سیاست های اصل ۴۴ است.

بر اساس نوشته مدیرعامل سازمان بورس در این روزنامه پس از آنکه سهام بنگاه های دولتی در قالب سهام عدالت واگذار شد نباید امکان دادن وکالت سهام واگذار شده به شرکت های مادر تخصصی وجود داشته باشد، در حالی که اکنون این وکالت داده می شود. از طرف دیگر تعهد سود این سهام باعث کمبود نقدینکی شرکت شده و آن ها را از تکمیل یا اقدام به آغاز پروژه های جدید باز می دارد.

آلودگی تهران

صدای عدالت در سرمقاله خود نوشته در طول چند سال گذشته و به خاطر افزایش جمعیت تهران و تردد بیش از اندازه اتومبیل در این شهر آلودگی هوا تبدیل به یک بحران برای ساکنین این شهر شده است. بحرانی که اگرچه همواره وجود دارد اما در واپسین ماه های سال به خاطر شرایط ویژه جوی بیش از هر زمانی خود را نشان می دهد و گاهی اوقات نیز منجر به تعطیلی مدارس و ادارات دولتی می شود.

نویسنده سرمقاله صدای عدالت با اشاره به آلودگی های بیش از حد تهران در زمستان گذشته نوشته موثرترین راه کاهش آلودگی هوای تهران افزایش حمل ونقل عمومی به وسیله اتوبوس و به خصوص مترو است اما از زمان روی کار امدن دولت نهم شهرداری تهران همواره برای دریافت بودجه مناسب برای گسترش خطوط مترو با مشکل مواجه بوده است و این درگیری اینقدر بالا گرفت که بحث های سیاسی وارد آن شد. ‏

این مقاله تاکید کرده مشکل دولت با شهرداری و مترو به خاطر حضور رقیب پیشین انتخاباتی رئیس جمهور به عنوان شهردارتهران و پسر رقیبی دیگر در جایگاه مدیر عامل مترو است و این امر سبب شده است که دولت مطالبات مترو را پرداخت نکند و به همین خاطر شرکت مترو ضررهای بسیار را تحمل شده است. ‏