به روز شده:  17:57 گرينويچ - سه شنبه 12 مه 2009 - 22 اردیبهشت 1388

رهبر ایران: آنچه در مورد وضع کشور می گویند خلاف واقع است

آیت الله خامنه ای

رهبر ایران از انتقاد نامزدهای انتخاباتی به وضعیت اقتصادی ایران گلایه کرده و آنها را نادرست خوانده است.

آیت الله علی خامنه ای که به کردستان سفر کرده است، روز سه شنبه ۲۲ اردیبهشت (۱۲ مه) در یک سخنرانی عمومی در سنندج گفت: "چیزهایی را که انسان می شنود، باور نمی کند که از زبان نامزدها از روی صدق و صفا خارج شده باشد".

گفتگو با فرخ نگهدار، تحلیلگر مسائل سیاسی ایران در لندن

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

او از نامزدهای انتخاباتی خواست که "اذهان عمومی را تخریب نکنند" و منصف باشند.

آقای خامنه ای گفت: "من اوضاع کشور را از همه آقایان بهتر خبر دارم، می دانم که بسیاری از این مطالبی که به عنوان انتقاد در مورد وضع کشور و وضع اقتصاد می گویند، خلاف واقع است. اشتباه می کنند".

تقریبا همه رقبای بالقوه محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری ایران، از عملکرد اقتصادی او به تندی انتقاد کرده اند و سیاست خارجی او را پرهزینه می دانند.

محسن رضایی که نامزد دوم جناح اصولگرا محسوب می شود، در ایراد انتقادات تند از عملکرد آقای احمدی نژاد در کنار میرحسین موسوی و مهدی کروبی قرار گرفته است که از جناح اصلاح طلب برای انتخابات ثبت نام کرده اند.

آیت الله خامنه ای در سه سال و نیم گذشته به شکلی بی سابقه از آقای احمدی نژاد و دولت او حمایت کرده است.

برخی از حامیان آقای احمدی نژاد این گونه حمایت های آقای خامنه ای از او را به عنوان نشانه موافقت رهبر ایران با ادامه ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد در دور بعدی تلقی می کردند.

اما آیت الله خامنه ای روز اول فروردین ماه ۱۳۸۸ در مشهد تصریح کرد که حمایت او از دولت به معنای موضع گیری انتخاباتی نیست.

او گفت: "من همیشه از دولت ها دفاع می کنم. اما اگر دولتی بیشتر مورد تهاجم قرار گرفت و احساس کردم حملات غیرمنصفانه ای علیه آن صورت می گیرد، بیشتر از آن دفاع می کنم".

رهبر ایران اکنون هم دوباره هشدار می دهد که انتقادات نامزدهای انتخاباتی از دولت، به عقیده او از دایره انصاف خارج است.

آقای خامنه ای در سنندج بار دیگر تأکید کرده است که در این مورد که چه شخصی "بهترین انتخاب" است، اظهارنظر نخواهد کرد، اما خصوصیاتی را بر شمرده و از مردم خواسته است به کسانی رأی دهند که این خصوصیات را داشته باشند.

او گفته است: "بهترین، آن کسی است که درد کشور را بفهمد، درد مردم را بداند، با مردم یگانه و صمیمی باشد، از فساد دور باشد و دنبال اشرافیگری نباشد".

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.