نامه بازداشت شدگان روز کارگر به رئیس قوه قضاییه

خانواده تعدادی از بازداشت شدگان روز کارگر با ارسال نامه ای خطاب به محمود هاشمی شاهرودی، رئیس قوه قضائیه، می گویند طی شش روز گذشته هیچ خبری از وضعیت عزیزان خود ندارند و اینکه آنها دریافته اند حداقل تا دو روز پیش اتهامی به آنها وارد نشده است.

امضاکنندگان نامه، خانواده 16 نفر از اعضای تعاونی مسکن صنف فلزکار و مکانیک هستند که روز جمعه 11 اردیبهشت و در محل این تعاونی واقع در نعمت آباد بازداشت شدند.

به گفته خانواده های بازداشت شدگان، این افراد برای برگزاری جلسه گزارش دهی سالانه تعاونی مسکن این صنف گرد هم آمده بودند که "به دلایل نامعلوم توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده اند."

در نامه این خانواده ها خطاب به آقای شاهرودی آمده است که از روز چهارشنبه گذشته، تماس این افراد با منازلشان قطع شده و خانواده ها هیچ خبری از سلامتی و محل نگهداری آنها ندارند.

خانواده های اعضای بازداشت شده تعاونی مسکن صنف فلزکار و مکانیک در پایان این نامه، خواستار روشن شدن وضعیت بازداشت شدگان و امکان ملاقات آنان با وکیل تعیین شده از سوی خانواده هایشان شده اند.

آنها می نویسند که "با پی گیری های به عمل آمده مشخص شده است که دست کم تا تاریخ یکشنبه 20 اردیبهشت 1388 پرونده اعضای تعاونی در دست بررسی قرار نگرفته و بازداشت شدگان بدون تفهیم اتهام همچنان در بند به سر می برند."

محمد گیلانی، عبدالله وطن خواه، عزیز محمدی، ستار امینی، نبی معروفی، اسدالله اقبالی، حسین اکبری، حسن شفا، حمید شرقی، جمشید رجبی، داود میرزایی، مصطفی حاتمی، نودهی، ناصر ابراهیمی و عزیز یاری اعضای تعاونی مسکن صنف فلزکار و مکانیک هستند که بازداشت شده اند.

همزمان سایت "تغییر برای برابرای" که در زمینه حقوق زنان فعالیت می کند گزارش داده است که حدود 25 نفر از اعضای خانواده های بازداشت شدگان روز جهانی کارگر روز سه شنبه 22 اردیبهشت برای دیدار با سخنگوی قوه قضاییه در دفتر وی حضور یافتند اما موفق به این کار نشدند.

این گروه همچنین نامه هایی برای روشن شدن سرنوشت بازداشت شدگان پارک لاله در روز اول مه به کمیسیون اصل نود و امنیت ملی مجلس شورای اسلامی نوشته اند.

بنابه گزارش ها در جریان برگزاری 12 روز قبل روز جهانی کارگر در پارک لاله تهران، یکصد نفر از کارگران شرکت کننده دستگیر شده بودند که بعدا گزارش شد بیش از 25 نفر آنها آزاد شده اند.

داوود رضوی، عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد هفته قبل به بی بی سی گفت که افرادی که هنوز در بازداشت هستند، به زندان اوین منتقل شده اند، اما اطلاعات به دست آمده حاکی از آن است که این زندانیان هنوز تفهیم اتهام نشده اند.

مراسم روز جهانی کارگر در تهران به دعوت سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران، سندیکای کارگران نیشکر هفت ‌تپه، اتحادیه آزاد کارگران ایران، هیئت مؤسس بازگشایی کارگران نقاش و تزئینات ساختمان و کانون مدافعان حقوق کارگر برگزار شده بود.

تأمین امنیت شغلی برای کارگران، برپایی تشکل مستقل کارگری، توقف اخراج کارگران، لغو کار کودکان و آزادی کارگران زندانی از جمله درخواست های شرکت کنندگان بود.

هر ساله به مناسبت روز جهانی کارگر در ایران مراسمی در نقاط مختلف برگزار می شود و در آن کارگران خواسته های خود را مطرح می کنند. در سالهای اخیر مراسم روز جهانی کارگر در تهران در قالب راهپیمایی گسترده با حضور کارگران سراسر کشور برگزار می شد.

قانون کار ایران اتحادیه های آزاد کارگری را به رسمیت نمی شناسد و به جای آن، تشکیل نهادهایی تحت عنوان شوراهای اسلامی کار را تجویز می کند که براساس قانون شورای اسلامی کار وظیفه آنها حل و فصل اختلافات کارگر و کارفرماست.

سازمان بین المللی کار نیز در برخی از گزارش های خود ساختار و ماهیت شورای اسلامی کار و نهاد خانه کارگر را منطبق با خصوصیات اتحادیه های آزاد و مستقل کارگری ندانسته است.

مطالب مرتبط