'به شکایت بانک ملی از اتحادیه اروپا رسیدگی می شود'

بانکی ملی
Image caption بانک ملی در تلاش است تا تحریم های وضع شده از سوی اتحادیه اروپا علیه این بانک را بردارد

بانک ملی ایران اعلام کرده که از تصمیم اتحادیه اروپا برای تحریم فعالیت های این بانک شکایت کرده و این شکایت در پانزده روز آینده رسیدگی می شود.

محمودرضا خاوری مدیر عامل بانک ملی ایران گفته است:" بانک ملی باید از طرح این شکایت، دفاع مناسبی انجام دهد تا تحریم شعبه های خارجی این بانک شکسته شود."

به گفته آقای خاوری، شعبه های خارجی بانک ملی ایران طرح های مطالعاتی زیادی را در خصوص تحریم انجام داده اند.

در پی تحریم های شورای امنیت سازمان ملل علیه برنامه هسته ای ایران، اتحادیه اروپا فعالیت بانک ملی را در این اتحادیه به حالت تعلیق درآورد.

اتحادیه اروپا سال گذشته میلادی اعلام کرد بانک ملی، شعبه ها و زیر مجموعه هایش را تحریم می کند چرا که این بانک "در چندین مورد، خرید مواد حساس برای برنامه های اتمی و موشکی ایران را تسهیل کرده است."

بعد از این اقدام فعالیت های بانک ملی در اروپا متوقف شد و بانک ملی دادخواستی را برای مستثنی شدن از تحریم های اتحادیه اروپا و جلوگیری از مسدود شدن دارایی هایش به دادگاه عالی لندن فرستاد که که این دادگاه دادخواست ایران را رد کرد.

بعد از آن ایران اعلام کرد که برای پیگیری خواست خود به مراجع بالاتر قضایی در بریتانیا شکایت خواهد کرد.

البته دادگاه عالی لندن در رای خود اعلام کرده بود که شکایت بانک ملی در مورد اعمال تحریم علیه این بانک، باید در دادگاه اتحادیه اروپا بررسی شود.

هنوز به درستی مشخص نیست منظور آقای خاوری از رسیدگی به شکایت بانک ملی در زمینه تحریم چیست و آیا قرار است شکایت بانک ملی در دادگاه اتحادیه اروپا بررسی شود یا دادگاهی دیگر.

تحریم بانک ملی مشکلات زیادی را برای این بانک و سیستم بانکی ایران بوجود آورده است و به گفته مدیر عامل بانک ملی، "تحریم از تهدیدهای بانک ملی است ولی باید با تدبیر مناسب از آثار این تحریم ها کم کنیم."

مشکلات تحریم

در پی تحریم بانک ملی در اتحادیه اروپا، فعالیت بانک ملی در لندن نیز متوقف شد ولی بانک ملی شعبه لندن که در بریتانیا به عنوان ملی بنک پی ال سی (Melli Bank PLC) به ثبت رسیده، سال گذشته در بیانیه ای تأکید کرد که همواره تحت نظارت نهاد خدمات مالی بریتانیا فعالیت کرده است.

این بانک تاکید کرد که قانونا از بانک ملی ایران جداست و مسئولان اتحادیه اروپا باید در این باره توضیح دهند که چرا تحریم بانک ملی ایران، شامل این بانک هم شده است.

ملی بنک پی ال سی که در هنگ کنگ هم شعبه دارد، تخصصش تامین بودجه تجاری برای موسسات تجاری بریتانیاست که با ایران معامله می کنند.

بانک ملی لندن با اینکه بانکی مستقل و ثبت شده در لندن است، در سایت اینترنتی اش خود را بانکی معرفی کرده که در مالکیت کامل بانک ملی ایران قرار دارد.

بانک ملی ایران از سالها پیش در محله سیتی لندن که قلب تجاری این شهر به شمار می رود، دو شعبه داشت و از سال 1967 نیز شعبه دیگری در محله کنزینگتون لندن افتتاح کرد. از ژانویه 2002 دارایی های این بانکها به بانک ملی لندن که در لندن به ثبت رسیده بود انتقال یافت که نه به عنوان شعبه ای از بانک ملی ایران، بلکه به عنوان بانکی مستقل فعالیت خود را آغاز کرد.

در سال های گذشته دولت آمریکا محدودیت هایی را برای معاملات تجاری و مالی با دولت ایران به اجرا گذاشته و این محدودیت ها در سه سال اخیر و بعد از قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل در زمینه پرونده هسته ای ایران، بیشتر شده است.

قطعنامه های شورای امنیت علیه برنامه های هسته ای ایران محدودیت های بین المللی را در مورد شماری از موسسات و شهروندان ایرانی از جمله بانک سپه تصویب کرده است اما بانک ملی مشمول تحریم های شورای امنیت نیست.

ایالات متحده به طور یک جانبه شماری از بانک های ایرانی، از جمله بانک صادرات، بانک توسعه صادرات و بانک ملی را مشمول تحریم های یکجانبه تجاری قرار داده است.

در دی ماه سال گذشته خورشیدی مقامات قضایی آمریکا شرکت های آسا و آسا کروپ را که در آن کشور مستقر است به فعالیت به نمایندگی از سوی بانک ملی ایران متهم کرده و دستور توقیف اموال آن را دادند.

بانک ملی ایران در اعتراض به این اقدام، اعلام کرده که شرکت آسا در کشور انگلستان به ثبت رسیده و دارای تابعیت انگلیسی است و اقدام مقامات قضایی آمریکا "نسبت به شرکت هایی با تابعیت غیر ایرانی و اعمال فشار به بانک ملی ایران" جای تامل دارد.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست