به روز شده:  16:54 گرينويچ - پنج شنبه 14 مه 2009 - 24 اردیبهشت 1388

انجمن اسلامی ۵۴ دانشگاه: احمدی‌نژاد باید برود

محمود احمدی نژاد

در یبانیه این انجمن ها، کارنامه دولت آقای احمدی نژاد غیرقابل دفاع خوانده شده است

انجمن های اسلامی بیش از 50 دانشگاه در ایران با انتشار بیانیه ای، تلاش برای انتخاب نشدن مجدد محمود احمدی نژاد به ریاست جمهوری را "تصمیم عقلانی" همه گروه ها، احزاب و فعالین سیاسی و مدنی "آزادی خواه و اصلاح طلب" خواندند.

اهمیت این بیانیه در آن است که بیشتر این انجمن های اسلامی از اعضای دفتر تحکیم وحدت طیف علامه هستند که در سالهای اخیر عموما انتخابات را تحریم می کردند.

در ابتدای این بیانیه آمده است که "کارنامه دولت نهم منفی و غیرقابل دفاع بوده و ادامه حیات این دولت منجر به چشم‌انداز نگران‌کننده‌تری برای منافع ملت می‌شود."

گفتگو با بهاره هدایت، سخنگوی دفتر تحکیم وحدت

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"


این بیانیه در ادامه کارنامه دولت نهم را در چهار عرصه دانشگاه، اجتماعی و سیاسی، اقتصادی، و بین المللی بررسی کرده است.

در عرصه دانشگاهی، با اشاره به موارد متعددی از جمله "احضار تمام نشدنی دانشجویان به کمیته های انضباطی و صدور احکام سنگین" و ستاره دار کردن دانشجویان منتقد و دگراندیش، آمده است که دانشگاه"سهمگین ترین ضربات و بیشترین فشار‌ها را از جانب دولت نهم دریافت کرده است."

نویسندگان این بیانیه، در عرصه اجتماعی و سیاسی نیز کارنامه دولت نهم را در برخورد با نهادهای مدنی، سیاسی و مطبوعاتی، نشان دهنده "رکورد شکنی دیگر این دولت در عرصه کشورداری" ارزیابی کرده اند.

در عرصه اقتصادی، "بی توجهی دولت به مفاهیم بنیادی علم اقتصاد و برنامه ریزی، شیوه اقتصاد دستوری و حتی بی توجهی به سند چشم انداز بیست ساله"، در کنار موارد زیاد دیگری مورد انتقاد قرار گرفته و در عرصه بین المللی "موضع گیری و سخنان نسنجیده محمود احمدی نژاد ... سبب مخدوش گشتن چهره صلح طلب و آزادی خواه ایرانیان در عرصه جهانی" ارزیابی شده است.

این در حالی است که آقای احمدی نژاد تمام تصمیمات اقتصادی دولتش را کارشناسی خوانده و سیاست خارجی اش را نیز باعث بهتر شدن جایگاه ایران در میان ملت های جهان می داند.

اهمیت این بیانیه در آن است که بیشتر این انجمن های اسلامی از اعضای دفتر تحکیم وحدت طیف علامه هستند که در سالهای اخیر عموما انتخابات را تحریم می کردند.

در پایان این بیانیه چنین جمع بندی شده است که انتخاب دوباره محمود احمدی نژاد، "زوال نهادهای مدنی، و خاموشی جنبش‌های اجتماعی" و در پی آن "افزایش شورش‌های کورخیابانی ناشی از خشم و رنج" را در پی خواهد داشت، و به همین دلیل "نه به احمدی نژاد" تصمیم عقلانی "همه گروهها، احزاب و فعالین سیاسی و مدنی آزادی خواه و اصلاح طلب" است.

گر چه محتوای این بیانیه عملا دعوت به شرکت در انتخابات و معرفی نامزد از طرف گروه های سیاسی است، اما در خود این بیانیه موضع نهایی این انجمن های اسلامی دانشجویی و نامزد مورد حمایتشان مشخص نشده است.

بهاره هدایت، از اعضای شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت، در گفتگو با بی بی سی فارسی گفت که امضاکنندگان این بیانیه درحال برگزاری اجلاسی دو روزه هستند و در این اجلاس در مورد حمایت از یکی از دو نامزد نزدیک به جناح اصلاح طلب، مهدی کروبی و میرحسین موسوی، تصمیم خواهند گرفت.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.