هشدار باراک اوباما به نتانیاهو: به ایران حمله نکنید

اوباما و نتانیاهو در سفر اوباما به اسرائیل قبل از انتخابات آمریکا
Image caption هاآرتص: اوباما برای تسلیم پیام خود منتظر سفر نتانیاهو نماند

روزنامه اسرائیلی هاآرتص نوشته رئیس جمهوری آمریکا در پیامی به نخست وزیر اسرائیل علیه حمله نظامی این کشور به ایران هشدار داده است.

این گزارش که با عنوان "اوباما به نتانیاهو هشدار می دهد: با حمله به ایران مرا غافلگیر نکن" در شماره پنجشنبه، 14 مه (24 اردیبهشت) هاآرتص چاپ شده و در آن آمده است که باراک اوباما در پیامی به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر جدید اسرائیل، از او خواسته است که با دست زدن به اقدامی نظامی علیه ایران، او را غافلگیر نکند.

هاآرتص می نویسد پیام آقای اوباما توسط یک مقام بلندپایه دولت آمریکا که برای ملاقات با بنیامین نتانیاهو، وزیران کابینه و سایر مقامات ارشد دولت جدید اسرائیل به این کشور سفر کرده بود تسلیم نخست وزیر اسرائیل شد و می افزاید که پیش از آن، نماینده آقای نتانیاهو در واشنگتن با جیمز جونز، مشاور امنیت ملی، و هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا ملاقات و در مورد پیشنهاد اوباما برای گشودن باب گفتگو با ایران با آنان مذاکره کرده بود.

روزنامه اسرائیلی اظهار نظر می کند که پیامی که فرستاده آمریکا تسلیم نخست وزیر اسرائیل کرد نشاندهنده نگرانی آمریکا در این مورد بوده که ممکن است اسرائیل شکبیایی خود را از دست بدهد و علیه ایران وارد عمل شود در حالیکه برای آمریکائیان مهم است که اقدام اسرائیل باعث غافلگیری آنان نشود به نحوی که خود را به ناگهان در برابر عملی انجام شده بیابند.

هاآرتص می نویسد قرار است نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه آینده در کاخ سفید با رئیس جمهوری آمریکا ملاقات کند اما باراک اوباما برای تسلیم پیام خود منتظر ملاقات با آقای نتانیاهو نماند بلکه پیشاپیش این پیام را با نماینده ای ویژه ای به اسرائیل فرستاد.

روزنامه هاآرتص یادآور می شود که نتانیاهو در طول مبارزات انتخاباتی گفته بود که "تضمین می دهم در صورتی که در انتخابات پیروز شوم، ایران به اسلحه اتمی دست نخواهد یافت و این تضمین شامل هر اقدامی می شود که برای عمل به این وعده لازم است،" و می افزاید که نخست وزیر اسرائیل هنگام آغاز دوره زمامداری نیز در اشاره ای ضمنی به ابراز تردید محمود احمدی نژاد نسبت به کشتار یهودیان اعلام داشت "ما به منکرین هولوکاست اجازه نمی دهیم هولوکاست دیگری به راه بیندازند."

نگرانی اوباما

این روزنامه می افزاید که می توان تصور کرد که موضعگیری نتانیاهو باعث نگرانی باراک اوباما شده است.

هاآرتص می نویسد که نتانیاهو و اهود باراک، وزیر دفاع در کابینه ائتلافی او، با گفتگوی آمریکا و ایران مخالف نیستند اما معتقدند که برای چنین گفتگویی باید یک محدوده زمانی معین پیش بینی و به ایران نیز تفهیم شود که اگر برنامه هسته ای خود را متوقف نکند، تحریم های سنگینی علیه این کشور وضع خواهد شد و گزینه های دیگری نیز مورد توجه قرار خواهد گرفت.

Image caption نتانیاهو به سخنان احمدی نژاد درباره هولوکاست واکنشی تند نشان داد

هاآرتص می نویسد که نگرانی آمریکا در مورد حمله اسرائیل به ایران در سال گذشته و دوره زمامداری جورج بوش، رئیس جمهوری سابق ایالات متحده، مطرح شد و همین روزنامه نیز برای نخستین بار گزارش کرد که اهود اولمرت، نخست وزیر وقت، و اهود باراک، که در آن زمان نیز تصدی وزارت دفاع را برعهده داشت، هنگام دیدار بوش از اسرائیل، درخواست هایی را مطرح کردند که مقامات آمریکایی آنها را به منزله آمادگی برای دست زدن به حملات هوایی علیه تاسیسات هسته ای ایران دانستند.

به نوشته این روزنامه، در پی دیدار بوش از بیت المقدس که حدود یک سال پیش صورت گرفت، دولت سابق آمریکا آدمیرال مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، و مایک مک کانل، رئیس سابق سازمان اطلاعات ملی را به اسرائیل اعزام کرد تا از مقامات اسرائیلی بخواهند از دست زدن به عملیات نظامی علیه ایران خودداری ورزند.

هاآرتص اظهار می دارد که ظاهرا به منظور تاکید بر پیامی که دولت بوش توسط این دو نماینده خود برای مقامات اسرائیلی فرستاده بود، آدمیرال مولن در اظهاراتی علنی گفت که حمله اسرائیل به ایران تمامی منطقه را به خطر خواهد انداخت.

به نوشته این روزنامه، از آن زمان به بعد هم آدمیرال مولن چند بار با مقامات نظامی اسرائیل، از جمله گابی اشکنازی، رئیس ستاد ارتش دفاعی اسرائیل دیدار و گفتگو کرده است.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست