پلوسی: سیا در مورد 'شکنجه' مظنونان گمراهم کرد

نانسی پلوسی
Image caption خانم پلوسی در ارتباط با اطلاعاتش درباره شیوه های بازجویی تحت فشار قرار داشته است

رئیس مجلس نمایندگان کنگره آمریکا می گوید سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، او را در مورد استفاده از شیوه های خشن بازجویی از مظنونان تروریستی گمراه کرده بود.

نانسی پلوسی برای رفع ابهام از آنچه درباره این شیوه ها می دانست تحت فشار بود زیرا یکی از دستیارانش گفته بود که او در سال 2003 از سوی سیا در جریان یک شیوه خشن بازجویی موسوم به "تخته آب" قرار داده شده بود. در این شیوه فرد تحت بازجویی احساس می کند که در آستانه خفگی است.

منتقدان می گویند که این شیوه ها معادل شکنجه است و اینکه مقام هایی که دستور انجام آنها را داده اند باید محاکمه شوند.

خانم پلوسی خود استفاه از بازجویی خشن را محکوم کرده است.

نانسی پلوسی در مورد این مساله که در ارتباط با تکنیک های بازجویی سیا چه می دانست و در چه زمانی آنها را می دانست تحت فشار سیاسی بوده است.

رئیس مجلس نمایندگان که زمانی عضو ارشد حزب دموکرات در کمیته اطلاعاتی این مجلس بود، در یک کنفرانس خبری انگشت اتهام را به سوی سیا دراز کرد.

وی قبلا گفته بود که در سال 2002 در جریان این موضوع گذاشته شده بود که شیوه "تخته آب" و سایر شیوه های جنجال آفرین تایید شده است نه اینکه از آنها استفاده شده باشد.

او اکنون می گوید که سازمان اطلاعات مرکزی او را گمراه کرده است چرا که صریحا به او اطلاع داده بود که این شیوه ها به کار گرفته نشده است.

از زمانی که کاخ سفید یادداشت های وزارت دادگستری به تاریخ 2002 و 2005 را منتشر کرد که در آن چارچوب قانونی بازجویی از مظنونان تروریستی تشریح می شد، مساله آگاهی خانم پلوسی از آن شیوه ها ابعاد سیاسی بزرگتری یافته است.

برخی محافظه کاران از انتشار آن یادداشت ها انتقاد کرده اند و همزمان منتقدان این شیوه ها در آمریکا خواستار تعقیب قضایی مقام های سابق دولت بوش شده اند.

این چیزی است که دولت اوباما ابتدا با آن مخالفت می کرد اما بعدا گفت که تصمیم در مورد مساله به عهده دادگاه هاست.

خانم پلوسی بار دیگر در این کنفرانس خبری درخواستش برای تشکیل یک کمیته حقیقت یاب را تکرار کرد و انتقادها از خود را یک "تاکتیک انحرافی" توصیف کرد.

اما همچنان سوالاتی درباره اینکه چرا او در آن زمان به شیوه های خشن بازجویی اعتراض نکرد باقی است.

اگر هدف او از این کنفرانس خبری رفع ابهام از این سوالات بود، موفق به این کار نشد.

مطالب مرتبط