آمریکا خواهان بازگشت ایران به میز مذاکرات اتمی

نیروگاه اتمی بوشهر

ایان کلی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، می گوید آمریکا خواهان بازگشت ایران به میز مذاکره با قدرت های جهان بر سر برنامه اتمی این کشور است.

او تاکید کرده است در مذاکرات هسته ای با ایران جدول زمانی یا ضرب العجل خاصی وجود ندارد.

این مقام آمریکایی از اظهار نظر مستقیم درباره گزارش های اخیر رسانه های گروهی در خصوص وجود چنین جدول زمانی ای خودداری کرد.

روزنامه وال اسریت جورنال روز پنج شنبه گزارش داد دولت آمریکا اوایل ماه اکتبر - حدود پنج ماه دیگر - را به عنوان موعد ارزیابی این مساله که آیا هرگونه مذاکرات آتی با ایران نتیجه بخش است یا نه، در نظر دارد.

روزنامه اسرائیلی هاآرتص هم پیشتر نوشته بود آمریکا می خواهد دور اول هر گونه مذاکره با ایران را بین 4 تا 5 ماه آینده یعنی در ماه اکتبر به پایان برساند.

اما سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا بدون این که صراحتا این گزارش ها را رد کند، گفت: "من قضاوت نخواهم کرد که این گزارش ها درست یا غلطند- اما بر اساس اطلاعاتی که در اختیار دارم، جدول زمانی خاصی در رابطه با ایران وجود ندارد."

دولت ایران هنوز رسما به پیشنهاد جدید گروه "5 به علاوه 1" (شامل اعضای دائم شورای امنیت و آلمان) برای مذاکره درباره برنامه اتمی این کشور پاسخ نداده است.

دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، اعلام کرده است که به طور فعال و نه به عنوان ناظر در مذاکرات چند جانبه با ایران شرکت خواهد کرد.

با این همه آن طور که روزنامه وال استریت جورنال گزارش داده، دولت آمریکا برای ارزیابی نتیجه بخش بودن مذاکرات ملاک های مشخصی هم مد نظر دارد.

یکی از این ملاک ها به نوشته وال استریت این است که ایران با بازرسی فوری و از قبل اعلام نشده بازرسان بین المللی از تاسیاست اتمی این کشور موافقت کند.

در همین رابطه، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا درباره هدف این دولت از تلاش برای مذاکره اتمی با ایران گفت: "هدف ما در برابر ایران این است که ایران برنامه هسته ای خود را کنار بگذارد به طوری که توسط بازرسان بین المللی قابل تایید باشد."

ایران بارها بر صلح آمیز بودن برنامه های اتمی خود تاکید کرده و به خصوص غنی سازی اورانیوم را حق مسلم خود می داند.

اما آمریکا سخت در تلاش است که از ادامه غنی سازی اورانیوم در ایران جلوگیری کند و درباره احتمال در نظر گرفتن تحریم های "فلج کننده" علیه ایران هشدار داده است.

هم اکنون مصوبه تحریم واردات بنزین ایران در کنگره آمریکا مطرح شده است.

طرفدارن این تحریم از دولت باراک اوباما خواسته اند که مذاکره هسته ای با ایران به طور حساب شده و در چهارچوب یک جدول زمانی خاص انجام شود تا به گفته آن ها ایران از روند مذاکرات برای گسترش برنامه اتمی اش استفاده نکند.

با این همه، وزارت امور خارجه آمریکا همچنان وجود هرگونه جدول زمانی در قبال ایران را تایید نمی کند.

مطالب مرتبط