استقبال ستاد موسوی از فعالیت انتخاباتی بسیج

محسن رشید
Image caption محسن رشید اظهار امیدواری کرده است که از این پس مشکلی برای عضویت بسیجیان در ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی به وجود نیاید

یکی از اعضای ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی گفته است که اظهارات اخیر فرمانده سپاه پاسداران در مورد تقسیم بسیج به دو بخش نظامی و غیرنظامی را "راهگشا" می داند و از آن استقبال می کند.

محسن رشید، سخنگوی کمیته ایثارگران ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی، روز جمعه ۲۵ اردیبهشت (۱۵ مه) گفت که شاخه بسیج در ستاد آقای موسوی راه اندازی شده است.

این در حالی است که اظهارات چند روز پیش سرلشکر محمدعلی جعفری و بیانیه سپاه پاسداران که گفته بود بخش غیرنظامی بسیج می تواند فعالیت سیاسی و انتخاباتی داشته باشد، با اعتراض شدید مهدی کروبی، نامزد دیگر جناح اصلاح طلب، روبرو شد.

آقای کروبی گفت از آنجا که فرماندهی نیروهای بسیج به عهده نظامیان است، این نیروها جزو نیروهای مسلح محسوب می شود و نباید در انتخابات دخالت کند.

اما اکنون آقای رشید می گوید قبل از صدور بیانیه سپاه، افراد بسیجی در ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی ثبت نام می کردند اما به دلیل اعتراض پایگاه هایشان، فرم ثبت نام خود را پس می گرفتند.

او اظهار امیدواری کرده است که از این پس مانعی برای فعالیت بسیجیان در ستاد انتخاباتی آقای موسوی به وجود نیاید.

شورای نگهبان مهلت بررسی صلاحیت ها را تمدید کرد

سخنگوی شورای نگهبان می گوید مهلت بررسی صلاحیت نامزدهای انتخاباتی توسط شورای نگهبان به پایان رسیده، اما این شورا این دوره را برای پنج روز دیگر تمدید کرده است.

شورای نگهبان قرار بود پس از پایان دوران ثبت نام نامزدهای انتخابات در روز نوزدهم اردیبهشت، کار بررسی صلاحیت آنها را به مدت پنج روز انجام دهد و سپس خود نامزدها را از نتیجه این بررسی مطلع کند.

در آن صورت داوطلبان رد صلاحیت شده تا تاریخ اعلام فهرست نهایی نامزدهای انتخابات، شش یا هفت روز فرصت داشتند تا به تصمیم شورای نگهبان اعتراض کنند.

اما اکنون فرصت اعتراض داوطلبان و بازبینی احتمالی شورای نگهبان به یک یا دو روز کاهش یافته است.

صفارهرندی: خودتان ۷۰۰ میلیارد دلار را چه کردید؟

محمدحسین صفارهرندی، وزیر ارشاد دولت محمود احمدی نژاد می گوید این که مدام می پرسند "۳۰۰ میلیارد دلار درآمد نفتی دوره احمدی نژاد چه شد؟" بازی است.

آقای صفارهرندی گفته است: "معلوم نیست این رقم ۳۰۰ میلیارد را از کجا آورده اند. دیروز با وزیر اقتصاد صحبت می کردم، گفت ما مطابق دقیق ترین آماری که داریم، این رقم چیزی حدود ۲۰۸ میلیارد است".

او سپس گفت که دولت آقای احمدی نژاد این پول را صرف تمام کردن کارهای ناتمام دولت های دیگر کرده است.

آقای صفارهرندی گفت که ایران در چهار سال اول دهه ۱۳۶۰ حدود ۹۶ میلیارد دلار در آمد داشته که به گفته او به قیمت ثابت، چیزی معادل ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیارد دلار امروز می شود.

چهار سال مورد اشاره آقای صفارهرندی، در واقع نخستین دوره نخست وزیر میرحسین موسوی، رقیب انتخاباتی فعلی آقای احمدی نژاد است. آقای صفارهرندی از آقای موسوی نام نبرده، اما گفته است: "دولت فعلی الآن درگیر کار است، شما که بیکار یک گوشه نشسته اید بروید ۲۵ سال گذشته را مطالعه کنید و بگویید که با آن ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیارد دلار چه کردید".

مهدی کروبی: نقدهای جدی تری در راه است

مهدی کروبی، یکی از داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ایران از جناح اصلاح طلب، می گوید نقدهایی جدی تر نسبت به عملکرد دولت آقای احمدی نژاد دارد که هنوز آنها را مطرح نکرده است.

آقای کروبی روز جمعه ۲۵ اردیبهشت در اصفهان گفت: "طبیعی است که چون آقای احمدی نژاد فعلا مدیر است، باید عملکرد او را نقد کرد. ما هم نیامده ایم که از دولت تعریف و تمجید کنیم و مسلما به نقد عملکرد دولت خواهیم پرداخت. البته نقدهایمان را تازه شروع کرده ایم و نقدهای جدی تر را گذاشته ایم برای روزهای آینده".

او گفت اگر مناظره تلویزیونی میان نامزدها انجام شود، انتقادهای اصلی مطرح خواهد شد.

او از وضعیت اقتصادی کشور انتقاد کرد و گفت: "برخی می گویند اینگونه نیست، ما هم آمار ارائه شده توسط بانک مرکزی و دیگر نهادها را اعلام می کنیم تا خود مردم به قضاوت بنشینند".

پنج محور برنامه های محسن رضایی

محسن رضایی، یکی از داوطلبان جناح اصولگرا در انتخابات ریاست جمهوری، پنج مورد را به عنوان محور برنامه های خود اعلام کرد.

آقای رضایی روز جمعه 25 اردیبهشت در تهران گفت که "تفکیک میان موفقیت ها و کاستی های نظام"، "بیان محاسن و ضعف های دولت های گذشته"، "عملگرایی به جای شعارگرایی"، "تحول اقتصادی" و "ادامه مسیر امام و شهدا" مهم ترین برنامه های او است.

او گفته است در میان سایر نامزدهای انتخابات، کسی را که برنامه داشته باشد و بتواند کشور را اداره کند نمی بیند و به همین دلیل احساس خطر کرده و به میدان آمده است.

سخنرانی اعلمی در تبریز انجام نشد

وبسایت شخصی اکبر اعلمی، از داوطلبان مستقل نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ایران، گزارش می دهد که شورای تأمین شهرستان تبریز با سخنرانی او در تالار معلم این شهر مخالفت کرده است.

بنا بر این گزارش، انجام سخنرانی آقای اعلمی در این تالار پیش تر با فرماندار و مسئول تالار "هماهنگ" شده بود، اما پس از مخالفت شورای تأمین شهرستان، مسئول تالار برکنار شده و سخنرانی آقای اعلمی هم به بهانه انجام تعمیرات داخلی در تالار لغو شده است.

وبسایت آقای اعلمی نوشته است سخنرانی های او در اهر، مشکین شهر و مرند هم به دلیل مخالفت فرمانداران لغو شده و با سخنرانی او در شهر اردبیل هم به بهانه تعمیرات مساجد مورد نظر برای سخنرانی، موافقت نشده است.