سیا اتهام گمراه کردن نانسی پلوسی را رد کرد

Image caption آقای پانتا از عملکرد سازمان سی آی ای دفاع کرده است

رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سی آی ای) این اتهام که سازمان وی نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان آمریکا را در مورد استفاده از شیوه های خشن بازجویی از متهمان به فعالیت های تروریستی گمراه کرده بود را رد کرده است.

نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان که در سال ۲۰۰۳ عضو ارشد حزب دموکرات در کمیته اطلاعاتی این مجلس بود.

او پنج شنبه این هفته (۱۴ مه) در یک کنفرانس خبری سی آی ای را متهم کرد که او را در گذشته در مورد نحوه برخورد با متهمان به تروریسم گمراه کرده است.

نانسی پلوسی در روزهای اخیر برای رفع ابهام از آن چه درباره شیوه های خشن بازجویی که دولت جورج بوش از آن ها علیه متهمان به فعالیت های تروریستی استفاده کرده بود تحت فشار قرار داشته است.

او این روش ها که از جمله آن القای حالت خفگی در متهم است را محکوم کرده است اما بر اساس گزارش ها او از این که سازمان سی آی ای از چنین روش هایی استفاده کرده بود اطلاع داشته است.

خانم پلوسی این اتهام را رد می کند و در مقابل سازمان سی آی ای را به طور تلویحی به دروغ گفتن متهم کرده است.

این اقدام وی با واکنش شدید برخی از چهره های جمهوریخواه مواجه شده است که می گویند وی دست به بازی سیاسی با موارد مربوط به امنیت ملی آمریکا زده است.

از سوی دیگر لیون پانتا رییس جدید سازمان سی آی ای با صدور بیانیه ای اتهام گمراه کردن رییس مجلس نمایندگان آمریکا در سال ۲۰۰۳ را رد کرده است.

به گفته آقای پانتا مقام های سی آی ای در مورد جزییات بازجویی از یکی از مقام های شبکه القاعده معروف به ابو زبیده خانم پلوسی را گمراه نکرده بودند.

سی آی ای در بازجویی از این مقام القاعده از روش های خشن از جمله القای حالت خفگی استفاده کرده بود هرچند خانم پلوسی از این امر اظهار بی اطلاعی می کند.

خانم پلوسی می گوید که سازمان سی آی ای او را گمراه کرده است چرا که صریحا به او اطلاع داده بود که این شیوه ها به کار گرفته نشده است.

او روز پنج شنبه در یک کنفرانس خبری درخواستش برای تشکیل یک کمیته حقیقت یاب در مورد نحوه برخورد با متهمان به فعالیت های تروریستی را تکرار کرد و انتقادها از خود را یک "تاکتیک انحرافی" توصیف کرد.

مطالب مرتبط