حمایت 'اکثریت اعضای جامعه مدرسین' از احمدی نژاد

محمد یزدی

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم می گوید با وجود این که حمایت از نامزدی محمود احمدی نژاد حد نصاب لازم را در این جامعه کسب نکرده است، اکثر اعضای جامعه از او حمایت می کنند.

آقای یزدی به خبرگزاری فارس گفته است که بر اساس اساسنامه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، تصمیم گیری در مسائل مهم کشور مثل انتخابات ریاست جمهوری با دو سوم آرای اعضا انجام می شود، اما در رأی گیری انتخاباتی جامعه که در هفته های گذشته انجام شد، آقای احمدی نژاد سه رأی کمتر از حد نصاب به دست آورد.

با این وجود به گفته آقای یزدی، با توجه به "محدود بودن زمان اعلام نظر"، تصمیم گرفته شده است که حمایت اکثریت اعضای جامعه از آقای احمدی نژاد اعلام شود.

آقای یزدی در مورد دلایل این حمایت گفته است: "آقای احمدی نژاد در مقایسه با سایر افراد به ارزش های اسلامی توجه بیشتری دارد و شاخص های مورد نظر امام و رهبری را بهتر رعایت می کند".

به نظر می رسد چند مورد اختلافی که در گذشته میان گروهی از مراجع قم و دولت آقای احمدی نژاد به وجود آمده بود، باعث شده باشد که او نتواند نظر موافق دو سوم اعضای جامعه مدرسین را جلب کند.

این اختلافات عمدتا بر سر گفتار و اعمال اسفندیار رحیم مشایی، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی و ایرانگردی بروز کرده بود.

اکنون هم رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به خبرگزاری فارس گفته است: "حمایت جامعه مدرسین به معنای تأیید مطلق نیست و همواره ضعف ها و نواقص دولت نهم در جلسات مطرح و مستقیما به جناب آقای احمدی نژاد گوشزد شده است".

شورای نگهبان: یک چهارم داوطلبان ریاست جمهوی سابقه محکومیت دارند

در حالی که بررسی صلاحیت داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان پنج روز تمدید شده، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان گفته است که یک چهارم داوطلبان ریاست جمهوری سابقه محکومیت دارند.

به گفته آقای کدخدایی، از 476 نفری که برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده اند، یک چهارم دارای محکومیت هستند، 50 نفر سابقه رد صلاحیت دارند و از این تعداد نیز نیمی تحصیلات ابتدایی تا فوق دیپلم دارند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات پنج روز بعد از پایان ثبت نام صورت می گیرد اما به گفته سخنگوی شورای نگهبان، بر اساس قانون اگر این مدت کافی نبود شورای نگهبان می تواند این مدت را تا پنج روز تمدید کند و برای همین زمان بررسی صلاحیت نامزدها تا 30 اردیبهشت تمدید شده است.

بر اساس برنامه ای که اعلام شده است تبلیغات انتخابات از روز اول خرداد شروع می شود و با این حساب در صورتی که داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری نسبت به رد صلاحیت اعتراض داشته باشند، فرصت کمی خواهند داشت.

Image caption به گفته آقای کدخدایی، مسیری برای دریافت شکایت نیست ولی اگر شکایتی شود آن را بررسی می کنیم

به گفته آقای کدخدایی، "طبق ماده 57 و 58 قانون اساسی در این خصوص تصریح به دریافت شکایت نشده است و ما در مهلت پنج روز اول و دوم در خصوص ثبت نام شدگان انتخابات ریاست جمهوری، اعلام نظر می کنیم."

سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرده :با این که مسیری برای دریافت شکایت نیست ولی اگر شکایتی شود آن را بررسی و نتیجه را اعلام خواهیم کرد."

پیش از این، بعد از پایان بررسی صلاحیت ها، شورای نگهبان نظر خود را به داوطلبان رد صلاحیت شده اعلام می کرد و داوطلبان رد صلاحیت شده تا تاریخ اعلام فهرست نهایی نامزدهای انتخابات، شش یا هفت روز فرصت داشتند تا به تصمیم شورای نگهبان اعتراض کنند اما اکنون فرصت اعتراض داوطلبان و بازبینی احتمالی شورای نگهبان به یک یا دو روز کاهش یافته است.

فعالیت بازرسان انتخابات

بهروز مرادی رئیس هیات بازرسی انتخابات وزارت کشور گفته است که 1260 بازرس در هیات های بازرسی انتخابات در سراسر کشور فعال خواهند شد.

به گفته آقای مرادی، در هر یک از شعب اخذ رای در سراسر ایران یک بازرس از سوی وزارت کشور مستقر می شود و برای هر دو شعبه اخذ رای نیز یک سربازرس در نظر گرفته شده است که بر کار بازرسان نظارت دارد.

با تصمیم وزارت کشور، برای هیات های بازرسی شهرستان ها سه عضو و برای هیات های بازرسی استانی نیز پنج عضو در نظر گرفته شده است که به گفته رئیس هیات بازرسی انتخابات وزارت کشور، با توجه به تعداد شهرستانها و استانها تعداد بازرسان به 1260 نفر می رسد.