انتقاد دوباره رهبر ایران از سخنان نامزدهای انتخاباتی

آیت الله علی خامنه ای

رهبر ایران می گوید کشورهای غربی در اداره مسائل اقتصادی خود درمانده اند و نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران نباید بر مبنای الگوهای غربی سخن بگویند.

آیت الله علی خامنه ای روز شنبه ۲۶ اردیبهشت (۱۶ مه) در مریوان خطاب به مسئولان کشور گفت که به سوی "سیاست های اسلامی" حرکت کنند و افزود: "این که مسئولان ما، یا نامزدهای انتخاباتی برای جلب توجه دیگران، حرف های غربی ها را تکرار کنند، امتیازی محسوب نمی شود".

آقای خامنه ای بدون این که از کسی نام ببرد، این گروه را متهم کرد که "با فکر ایرانی، فکر اسلامی و هویت اسلامی و ایرانی مخالفند".

اکثر نامزدهای انتخابات ایران از عملکرد اقتصادی دولت محمود احمدی نژاد انتقاد می کنند و می گویند که این سیاست ها با "معیارهای پذیرفته شده اقتصادی در جهان" سازگار نیست.

اما آیت الله خامنه ای با اشاره به بحران جاری در اقتصاد جهان گفته است: "امروز همه دنیا شاهدند که سیستم سرمایه داری غرب، چقدر در مقابله با حوادث و بحران ها ناتوان است".

تأکید بر سند چشم انداز

آقای خامنه ای در عین حال بر لزوم اجرای سیاست های پیش بینی شده در سند چشم انداز بیست ساله ایران تأکید کرد.

بی توجهی به این سند از جمله مهمترین ایراداتی است که مخالفان دولت آقای احمدی نژاد به آن می گیرند.

داوطلبان نامزدی در انتخابات ایران که رقبای آقای احمدی نژاد محسوب می شوند، این انتقاد را بارها تکرار کرده اند.

اکنون آیت الله خامنه ای هم می گوید: "چشم انداز بیست ساله یک سند بسیار معتبر و مهم است که مسئولان کشور در بخش های مختلف موظف شده اند گام به گام این سند را تعقیب کنند و به اهداف آن نزدیک شوند".

آقای احمدی نژاد یک بار گفته بود تنظیم کنندگان این سند، آن را بر اساس توانایی های خود و "ارتباطات مادی اطراف خودشان" تنظیم کرده اند و دولت او می تواند اهداف این سند را زودتر از بیست سال محقق کند.

سنت چشم انداز بیست ساله ایران در مجمع تشخیص مصلحت تدوین شده است که اکبر هاشمی رفسنجانی ریاست آن را به عهده دارد.

آقای هاشمی رفسنجانی و آقای احمدی نژاد بارها به تلویح و تصریح از یکدیگر به تندی انتقاد کرده اند.

انتقادها از دولت

آیت الله خامنه ای، رهبر ایران روز سه شنبه ۲۲ اردیبهشت هم در سنندج از انتقادهای نامزدهای انتخاباتی از وضعیت جاری کشور گلایه کرد و گفت نامزدهای انتخابات نباید "اذهان عمومی را تخریب" کنند.

او گفت که باور نمی کند بعضی از این انتقادات "از روی صدق و صفا" مطرح شده باشد و افزود: "من اوضاع کشور را از همه آقایان بهتر خبر دارم، می دانم که بسیاری از این مطالبی که به عنوان انتقاد در مورد وضع کشور و وضع اقتصاد می گویند، خلاف واقع است".

با این حال هر دو داوطلب نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ایران از جناح اصلاح طلب به مطرح کردن انتقادات خود از دولت آقای احمدی نژاد ادامه داده اند و گفته اند که انتقاد با "تخریب" تفاوت دارد.

میرحسین موسوی پس از سخنرانی روز ۲۲ اردیبهشت آقای خامنه ای گفت: "به نظر من دولت در حال ویران کردن اقتصاد کشور است. من به این مسئله اعتقاد دارم، چرا نباید آن را مطرح کنم؟ من احساس خطر کرده ام و به صحنه آمده ام و باید این احساس خطر را به دیگران هم انتقال دهم".

مهدی کروبی هم گفت: "طبیعی است که چون آقای احمدی نژاد فعلا مدیر است، باید عملکرد او را نقد کرد. البته ما نقدهایمان را تازه شروع کرده ایم و نقدهای جدی تر را گذاشته ایم برای روزهای آینده".