مرور روزنامه های تهران - شنبه 26 اردیبهشت

تیترهای اول

روزنامه جمهوری اسلامی در عنوان اصلی خود به نقل از آیت الله خامنه ای رهبر ایران آورده است، "در پاسخ به تهديدات لحظه اي درنگ نخواهيم كرد." روزنامه کیهان همین گزارش را با تیتر "زورگویان امروز جهان از فرعون ها و ابوجهل ها خطرناک ترند" و روزنامه رسالت با عنوان "نخبگان در مقابل شيطنت بيگانگان مراقب باشند" منعکس کرده اند.

روزنامه آفتاب یزد در تیتر اول خود از قول میرحسین موسوی نوشته است "بی مهری های رسانه ملی را ملت جبران می کند"، روزنامه حیات نو با عنوان "آگاهی ملت جبران کننده بی مهری رسانه هاست" همین مضمون را در صدر عنوان های خود آورده، روزنامه صدای عدالت از قول همین نامزد انتخاباتی در عنوان اصلی خود نوشته "با یک دهم درآمد سالانه نفت کشور را اداره می کنم"، روزنامه مردم سالاری از اول جمله دیگری را نقل کرده "تخلف از قانون راه را بر دیکتاتوری هموار می کند".

اعتمادملی از قول مهدی کروبی در تیتر اول خود نوشته طرح هولوکاست خدمت به اسرائیل بود"، یاس نو در اولین شماره از دوره جدید گزارش اصلی خود را با این تیتر منعکس کرده "خاتمی و موسوی برای ایران" و گزارش اصلی سرمایه "کارآمدی و صداقت شعار میرحسین" است.

"شش مناظره انتخاباتی در راه است" عنوان گزارش جام جم است، "رمزگشائی از جهش بورس" تیتر اول دنیای اقتصاد، و "پنج و نیم میلیون بازدید، صد میلیارد تومان فروش" گزارش اصلی روزنامه ایران را درباره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران نشانه می زند.

گزیده مقالات

انتخابات مردم سالاری در سرمقاله خود با تاکید بر این که در چند انتخابات گذشته اعضای شوراهای شهر و استان هم به عنوان معتمد در هیات های نظارت بر انتخابات حضور داشتند نوشته در این دوره انتخابات این روند نيز دستخوش تغييرات گردد و مثلا در يکي از استانهاي غربی کشور تا کنون در سه شهرستان عضويت سه نفر از نمايندگان شوراهاي اسلامی به حالت تعليق در آمده است.

کرم محمدی در سرمقاله مردم سالاری با اشاره به چند نمونه دیگر پرسیده چرا و به چه دليل چنين انسان های خادم و صادقي را به هياتهاي اجرائي راه نمي دهند؟ مبناي قانوني اين کار کجاست چرا در چندين انتخابات گذشته چنين رويه وروشي اعمال نگرديده است؟ تر کيب اکثريت هياتهاي اجرائي از يک طيف و جناح خاص سياسي است پس چرا از حضور يک نفر با احتمال گرايش ديگري در ميان هياتهاي اجرائي خوف دارند؟

نقد دولت

آفتاب یزد در سرمقاله خود به بررسی توهم هائی پرداخته که دولت به آن دامن می زند مانند ثروتمند بودن کشور که "گاه در مسائل ظاهرا كوچك نيز موجب ثروت سوزي‌هاي فراوان و ايراد خسارت به كشور مي‌شود مثلا در دنـيایي که كسي حاضر نيست حتي يك لحظه، سرمايه خود را معطل نگه دارد پروژه‌هاي ميلياردي، مدتي معطل مي‌مانند تا رئيس‌جمهور براي افتتاح پروژه، وقت پيدا كند!"

به نوشته سردبیر آفتاب یزد آخرين نمونه‌توهم دسترسي نامحدود به ثروتي به نام "اعتبار بين‌المللي" است. اين توهم، يك روز باعث مي‌شود كه در اظهارنظري غيرضروري، بسيـاري از كشـورها را عليه خود تحريك کنند و روز ديگر بدون توجه به انعكاس جهاني حكم سنگسار اجرا می شود و در نهايت، با زير پا گذاشتن اصول مسلم حقوقی، حكم غير قطعي ركسانا صابري را در رسانه‌ها اعلام مي‌كنند و با گذشت زمانی كوتاه، حكم نهايی را منتشر مي‌نمايند كه حكم اوليه، قابل مقايسه نيست.

روزنامه صدای عدالت در سرمقاله خود سفرهای استانی را یک رکورد برای دولت فعلی دانسته و نوشته تعداد مصوبه ها و نامه های مردم از جمله نکته های تبلیغاتی دولت درباره سفرهای استانی است چنان که پس از هر سفر به عنوان دستاورد آن اعلام‎ ‎مي شود که تاکنون مثلا 13 هزار مصوبه بوده است و یا نامه هايي بالغ‎ ‎بر سي تا چهل ميليون به رئيس دولت نوشته شده و عمدتا درخواست کمک مالي کرده اند‎.

به نوشته صدای عدالت، هيچ کشوري را در عالم نمي توان يافت که دولتش اينهمه‎ ‎سفر و مصوبه داشته يا اينهمه نامه دريافت دارد و لابد با اينهمه پرکاري دولت بسياري‎ ‎از مسائل و مشکلات اقتصادي و معيشتي مردم ايران بايد حل شده باشد ! اما کافی است عملکرد دولت را با کشور همسايه‎ ‎يعني ترکيه مقايسه کرد تا معلوم شود آیا آن ها بدون سفرهاي استاني آیا نتوانسته اند گامی به جلو برداردند و شاخص هاي کلان اقتصادي و اجتماعي شان را‎ ‎تکان دهند و بهبود بخشند. تازه آن ها از درآمد افسانه نفت به ميزان 300 ميليارد دلار‏‎ ‎نيز بهره اي نداشته اند‎ !‎

علیه موسوی

روزنامه رسالت در سرمقاله خود با امضای دهخدا به شدت به میرحسین موسوی نامزد اصلاح طلبان تاخته و مناسبت این تاختن هم نامه هفت و پنج تن از جامعه شناسان سرشناس است که در بیانیه ای از نخست وزیر دوران جنگ تجلیل کرده و وی را نامزد اصلح دانسته اند.

نویسنده سرمقاله رسالت جامعه شناسان حامی رقیب احمدی نژاد را چند تنی خوانده که که از بس به آمریکا رفته و از این سمینار به آن سمینار، به دور از ملت خود به زبان انگلیسی قصیح سخن گفته اند از مردم دور افتاده اند.

کیهان در سرمقاله خود را مانند روزهای گذشته به رقیبان دولت حمله برده و نوشته تنگ نظری و سیاه نشان دادن نقاط قوت دولت اصولگرا، گویندگان آن را بیش از گذشته از چشم مردم می اندازد، و بدتر از آن این است که برای جمع کردن چند رای بیشتر، ساختارها و بنیان های قوام و اقتدار ملی- اسلامی مورد حرمت شکنی قرار گیرد. هر کس وارد این "ضدبازی" شود بخواهد یا نخواهد، بداند یا نداند، در زمینی بازی کرده که سرویس های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل و انگلیس آن را چیده اند.

نویسنده سرمقاله کیهان ابراز تاسف کرده که چرا احمدی نژاد 10 تا رقیب جدی مثل خودش ندارد که قوت ها و موفقیت های او را از سرفتوت و حریت بگویند و در عین حال نقدهای خویش را عرضه کنند تا دولت دهم- فارغ از اینکه چه کسی روی کار می آید - با استانداردهای بالاتر و بر مبنای توفیقات دولت نهم تشکیل شود. اگر چنین می-شد حتماً امروز نیاز نبود برخی احزاب نامدار، بنالند که فضای انتخاباتی سرد و کم رونق است و از هیجان و شوری که باید در افکار عمومی بر سر انتخاب از میان نامزدها باشد، خبر چندانی نیست. جواب منقدان

ایران روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی در گزارش اصلی خود از قول معاون رییس جمهور نوشته درآمد کشور در سه سال اول ریاست جمهوری احمدی نژاد 212 میلیارد دلار بوده است بنابراین این سخن ها که سیصد ميليارد دلار از درآمدهاي نفتي گم شده است یا 270 ميليارد دلار پول نفت كجا رفته است؛ و یا پول‌هاي گم شده را پيدا خواهم كرد؛ و موجودي حساب ذخيره ارزي منفي است، هجمه های نادرست است . با ارقام بازی می کنند.

به نوشته روزنامه ایران آقای رضوانی گفته فضاي انتخاباتي كشور در چند هفته مانده به انتخابات به‌قدري داغ است كه هر يك از نامزدها در كنار ارائه وعده و وعيدهاي انتخاباتي، دولت را به و مصرف بيش از حد درآمدهاي نفتي متهم مي‌كنند، رئيس‌جمهور اخيراً گفته پاسخ ندادن دولت به اين انتقادات به اين معنا نيست كه پاسخی ندارد بلكه دنبال يك فرصت مناسب است و بزودي اين كار را خواهد كرد.

حمایت از کروبی

مرتضی الویری در سرمقاله اعتمادملی نوشته است، اولويت‌ اساسی از نظر اينجانب آمدن كروبی يا موسوي نيست، بلكه توقف مديريت فعلی كشور است که با عملکرد ناصواب خود کشور را در وضعيت نگران‌کننده‌اي قرار داده است.

شهردار سابق تهران در پاسخ این سئوال که چرا كروبي را ترجيح مي‌دهد نوشته از آنجا كه وی در دوره قبلي نيز نامزد رياست‌جمهوري بوده و به دليل مسووليت‌هاي كلان يعني رياست مجلس شوراي اسلامي اشراف بر مسائل كشور دارد، بر اين باور است كه كشور را نمی ‌توان بدون برنامه اداره كرد. او عميقا به كار كارشناسی باور دارد.

نویسنده سرمقاله اعتمادملی مدعی شده رییس سابق مجلس در مورد سياست خارجي، چالش هسته‌اي، مهار تورم، سرمايه‌گذاري خارجي، اشتغال، حقوق شهروندي، زنان و دهها مقوله ديگر داراي موضع‌گيری ‌های روشن و مشخص است. لذا هرگز جواب‌هاي دو پهلو يا چند پهلو از کروبي نخواهيد شنيد.

رشد بورس

دنیای اقتصاد در گزارش اصلی خود به بررسی علت رشد بازار بورس پرداخته و از قول کارشناسان اقتصادی نوشته در شرايطي كه بيشتر پارامترهاي اقتصادي كشور در مقايسه با سال گذشته با كاهش همراه شده است، نمي‌توان براي بازار سرمايه، رشد طبيعي متصور شد و افزايش شاخص‌های بورسي در شرايط حاضر بيشتر از چندعامل متاثر شده است.

به نوشته گزارشگر دنیای اقتصاد يكي ديگر از عوامل رشد فعلي بازار سرمايه، انتظار براي عرضه‌هاي سهام دولتي در بورس است كه موجب شده، برخي از سرمايه‌گذاران، از فرصت‌هاي بلندمدت چشم پوشيده و براي اينكه بتوانند در عرضه‌هاي ياد شده حضور داشته باشند به سمت سرمايه‌گذاري‌هاي كوتاه‌مدت روي آورده‌اند، زيرا در شرايط فعلي اقتصاد، اين عرضه‌ها ارزان خواهد بود.