مرور روزنامه های تهران - یکشنبه ۲۷ اردیبهشت

تیترهای اول

روزنامه ابرار با "امنیت شرط لازم برای سرمایه گذاری است"، رسالت با "اقدامات دولت در کردستان در خور تحسین است"، کیهان با "همه اقوام این سرزمین کهن پیکره واحد ملت ایران هستند" و روزنامه جمهوری اسلامی با "وابستگی به نسخه های بیگانه مخالف منافع ملی است" گزارش هائی از سفر رهبر جمهوری اسلامی را به کردستان در صدر اخبار خود آورده اند.

اعتماد با "رای ضعیف جامعه مدرسین به احمدی نژاد"، صدای عدالت با "ظهور اختلاف در جامعه مدرسین"، آفتاب یزد با عنوان "عدم حمايت از احمدی نژاد علنی می شود " گزارشی درباره وضعیت رییس دولت فعلی در میان اصولگرایان را در صدر اخبار خود آورده اند.

مردم سالاری با عنوان " معاونت احياي حقوق شهروندي ايجاد خواهم کرد" و حیات نو با تیتر "تورم یعنی کوچک کردن سفره مردم" نظرات میرحسین موسوی را منعکس کرده اند. تیتر اول اعتمادملی "حمایت ادوار تحکیم از کروبی" است.

"همه نامزدها از تغییر می گویند" عنوان اصلی جام جم است و دنیای اقتصاد "سرنوشت واردات پس از انتخابات" را برای گزارش اصلی خود برگزیده است.

"افزایش مشروط حداقل مزد کارگران" عنوان اول سرمایه است.

گزیده مقالات

انتخابات و نامزدها

عماد افروغ در مقاله ای در اعتماد نوشته در روزهاي باقي مانده به انتخابات دهمين دوره رياست جمهوري، با بررسي شعارها و ديدگاه هاي مطرح شده توسط کانديداها متوجه نقاط اشتراک فراواني در ديدگاه کانديداها مي شويم. شايد در وهله اول، اين امر به عنوان يک اشکال و نقطه ضعف قلمداد شود اما مي توان به عنوان يک "فرصت" به آن نگاه کرد. به نظر رییس سابق کمیسیون فرهنگی مجلس امروز ديگر دسته بندي هايي همچون انقلابي و ضدانقلابی، راست و چپ يا اصولگرا و اصلاح طلب پاسخگو نيست و ديگر مخاطبي ندارد. واقعيت آن است که شرايط فعلي ديگر زمان وعده دادن آزادي و پياده کردن عدالت و دموکراسي و ارزش ها و... نيست بلکه کانديداها بايد به تفصيل توضيح دهند که چگونه و با چه برنامه و راهکار اجرايي اين وعده ها را محقق خواهند کرد.

آفتاب یزد در گزارش اصلی خود نوشته كمتر از چهار هفته تا برگزاري دهـمـيـن انـتخابات رياست جمهوري، نه تنها تلاش فراكسيون دولتي اصولگرايان به نتيجه نرسيده و آنها نتوانسته اند احمدي نژاد را كانديداي اجماعي همراه با رضـايـت قلـبـي هـمـه اصـولـگرايان معرفي كنند بلكه نشانه هايی از درون اين جناح آشكار شد كه نشان می دهد انگيزه ها براي "عدم انتخاب مجدد رئيس جمهور فعلی" در حال افزايش است.

به نوشته این روزنامه برخي از حاميان شناخته شده احمدي نژاد، در هفته‌هاي گذشته تلاش كردند با نقل قول هايي از چهره‌هاي سرشناس جناح اصولگرا، آنها را در موضوع حمايت از رئيس دولت نهم در مقابل عمل انجام شده قرار دهند اما تكذيب صريح و سريع، باعث شد كه علاوه بر عدم تحقق اهداف فراكسيون دولتی، توجهات بيشتري به انگيزه‌هاي عدم حمايت از احمدی نژاد جلـب شود.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته نهادهاي روحاني نيز در مواردي نمي توانند بي تفاوت باشند و بايد وارد جزئيات شوند و به تعيين مصاديق بپردازند . اما اين الزام مربوط به زماني است كه رقابت ميان افرادي باشد كه بعضي از آنها با نظام هستند و بعضي ديگر در برابر نظام قرار دارند

به نظر این روزنامه شرايط كنوني كشور و داوطلبان مطرح رياست جمهوري بگونه اي نيست كه نهادهاي روحاني كشور الزامي براي ورود به مصاديق احساس كنند. به همين دليل حق اينست كه جامعه روحانيت مبارز تهران و جامعه مدرسين حوزه علميه قم كه دو نهاد عمده روحاني كشور هستند الزامات انتخاباتي خود را در بيان معيارها و تشويق مردم به حضور پرشور در انتخابات جستجو كنند و با تمام توان به وظيفه خود در اين بخش عمل نمايند و از ورود به مصاديق خودداری ورزند. اصرارها و فشارها براي ورود به مصاديق از هر طرف كه باشد با نيت خيرخواهي نيست.

رسانه ملی و انتخابات

مردم سالاری در سرمقاله خود با این مقدمه که سابقه رسانه ملي در انتخابات ، سابقه خوبي نيست به تشریح اتقاقی پرداخته که در دوم خرداد سال 76 افتاد. " صدا و سيما با تمام توان خويش به تخريب محمد خاتمي پرداخت ودر نتيجه چوبش را هم خورد، اين روزها برنامه هاي پر از تعريف و تمجيد از خدمات عجيب و غريب دولت نهم ( همچون سفرهاي استانی دولت) شدت جالب توجهي به خود گرفته و البته در کنار آن، خط تخريب هم به شيوه هاي متفاوت ناشيانه دنبال مي شود.

محمد حسین روان بخش نویسنده این مقاله یادآوری کرده که چند روز قبل يکي از شبکه هاي تلويزيون يکباره به ياد بيماران و مشکلا ت بيمارستان ها در سال 1363 افتاد و تصاوير مستندي از گله و شکايت مردم از وضع دارو و درمان در آن سال پخش شد. اين گونه برنامه ها البته پيام خاص خود را به مردم مي دهد ولي جالب اينجاست که پيام دريافتي با پيام ارسالي خيلي منطبق نيست. همانگونه که در دوم خرداد 76 اين گونه بود.

هشدار به اصلاح طلبان

عطاالله مهاجراني در مقاله ای در اعتماد ملی از اختلافاتی که بین ستادهای دو نامزد اصلاح طلب به وجود آمده ابراز نگرانی کرده و نوشته در انتخابات گذشته هم شبيه اين موارد بين جبهه مشارکت و کارگزاران پيش آمد و دودش به چشم همه از جمله ملت ايران رفت. در اين مرحله انتخابات بايد در تدارک و انديشه مشارکت حداکثري مردم برآمد.

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد نتیجه گرفته که رقيب را بايد بسيار جدي گرفت چرا که "رقم قابل توجهي از رای دهندگان نه اهل اينترنت هستند و نه روزنامه به دستشان مي‌رسد. در حقيقت اصلاح طلبان امکاني براي گفتگو با بخش قابل ملاحظه‌اي از مردم را ندارند. از سوي ديگر با يک جنگ رواني هم رويارو هستند. همان که گاه کانديداي اصلاح‌طلبان کانديداي احتمالي خوانده مي‌شود يا از انصراف سخن به ميان می آيد. جلوي توزيع روزنامه گرفته می شود. سالن مناسب در اختيار قرار نمی گيرد. مطلقا خبري از اجتماعات اصلاح طلبان از سوي راديو تلويزيون منتشر نمی شود".

نقد اصلاحات

حامد دهخدا در سرمقاله رسالت نوشته روح روشنفكري عصراصلاحات اخلاق را با فلسفه سروشي خود نابود كرد و اجازه داد تا "شهوت" با تابلوي "قرائت" به پيش بتازد. آيا "روح روشنفكري عصر اصلاحات" تاكنون از تمام امكانات، شناختها و اشكال خود بهر ه‌برداري نكرده است؟ شنيده ام كه تاريخ "عصراصلاحات" را با معادن ذغالي مقايسه كرده اند كه ذخاير آنها (اعتماد) ديري است كه به پايان رسيده است. ولي آيا تاريخ "عصراصلاحات"، بيش از اين، به گورستان فرصت هاي از دست رفته و نداهاي ناشنوده شباهت ندارد؟

به نوشته این نظریه پرداز جناح محافظه کار اگر روح روزنامه نگاري عصراصلاحات به پايان خود رسيده است، به اين دليل نيست كه "جوهر" و "كاغذش" و حتي "حرف"اش تمام شده است، بلكه بدان خاطر است كه به دست خويش جهاني ساخته كه ديگر از آن او نيست. نوعي گرداب تقليل همه چيز و سطحي شدن همه امور،باعث شده است كه ديگر سخن "روشنفكر" نيز شنيده نشود. اگر قرار بود كه "روح روشنفكري عصر اصلاحات" بازتابي از زندگيفردي به نمايش گذارد، و او را در برابر فراموشي "خود" و پرداختن به "سنت ها"، "اعتقادات"، "قواعد" و... بازدارد و به درك وقرائت خويش بسنده كند، همين كار، اكنون باعث بي اعتباري خود "روشنفكري عصر اصلاحات" شده است.

نقد دولت

عزت الله سحابی در مقاله ای که در صدر مقالات سرمایه قرار گرفته به انتقاد از بخش های مختلف سیاست های دولت احمدی نژاد پرداخته و در مورد سیاست خارجی نوشته آقای احمدی نژاد می خواهند ایستادگی قاطعی انجام بدهند ولی این سیاست ها بیشتر به یک ماجراجویی شباهت دارد تا برنامه ای مبتنی بر عقلانیت و استراتژی. رفتاری که رئیس جمهور در کنفرانس نژادپرستی دوربان دو انجام دادند، با توجه به نظریه های کارشناسی صاحبنظران در وزارت امور خارجه باعث شد ایران در این کنفرانس انگشت نما شود.

به نظر رییس سابق سازمان برنامه سیاست ایران در برابر اعراب نیز به شدت ضعیف و متزلزل شده است تا جایی که روز به روز بر شدت تهاجم دول عربی در منطقه افزوده است بنابراین استقرار چنین دولتی برای یک دوره چهارساله دیگر موجودیت ایران را به لحاظ مادی، انسانی، مالی و اقتصادی و همچنین از حیث بین المللی اگر تاکنون به درجه 40 تقلیل داده، بعدها به صفر خواهد رساند.

سرمایه در سرمقاله خود نوشته به طور طبیعی در اقتصاد هر کشوری اگر نرخ تورم دو رقمی شود مفهوم آن این است که بیشترین زیان متوجه قشر حقوق بگیران ثابت و کسانی خواهد بود که جزء طبقات محروم قرار می گیرند. در چنین شرایطی لازم است دولت مکانیسمی را در افزایش حقوق مبنای عمل قرار دهد که قدرت خرید محرومان و طبقه متوسط جامعه حفظ شده و اثرات تخریبی تورم به حداقل برسد.، اما آنچه امروز در دستور کار دولت قرار دارد نوعی هرج و مرج در سیاست های اقتصادی است.

سعید شیرک وند در این مقاله با تاکید بر این که "سیاست فعلی برای اقتصاد کشور منفعتی ندارد و معیشت مردم را نیز مورد آسیب جدی قرار خواهد داد" نوشته دولت باید صرف نظر از نزدیک شدن به ایام انتخابات رویه معقول و منطقی را در اقتصاد کشور قرار دهد و یک نگاه پایدار و ثابت را برای رشد حقوق هم در بخش کارمندان و مستمری بگیران و بازنشسته ها و هم در بخش کارگری مبنا قرار دهد تا این احساس که حقوق کارگران کمتر مورد توجه است، تقویت نشود.

اقتصادی

دنیای اقتصاد نوشته دغدغه همگانی در مورد "واردات بي‌رویه" ناشی از دو عامل مهم است؛ نخست اين که واردات انبوه کالاهای خارجی که فهرست آن‌ها هر سال فزونی می گیرد، تولیدکنندگان داخلی را عملا به زانو درآورده و برخی از صنایع پراهمیت را به نابودی تهدید مي‌کند؛ عامل دوم توجه اخیربه معضل واردات، کاهش درآمدهای نفتی و نیاز مبرم به صرفه جويي در درآمدهای ارزی است.

به نوشته این روزنامه اقتصادی اين که واردات در سال جاری کاهش خواهد یافت‌، واقعیتی مسلم است‌، زیرا درآمدی که حجم کنونی واردات را تامین مالی کند، وجود ندارد. آن چه مسلم نیست شناخت مسوولان امر و حتی برخی از کارشناسان اقتصادی‌، از عواملی است که بر جذابیت کالاهای خارجی در چشم مصرف کنندگان ما افزوده، رقابت‌پذیری توليدكنندگان داخلی را به شدت تضعیف کرده‌ و وضعیت بحرانی کنونی را پدید آورده است.

انتقاد از سفر پاپ

کیهان درسرمقاله خود به شدت از سفر رهبر کاتولیک های جهان از اسرائیل انتقاد کرده و نوشته وی به منظور حمایت از محمود عباس به رام الله می رود جایی که مهره آمریکا بر کرانه باختری حکومت می کند و به دیدار خانواده گلعاد شالیط نظامی اسرائیلی اسیر گروههای مقاومت فلسطینی- رفته و در حالی با آنان ابراز همدردی می کند که دهها هزار اسیر فلسطینی حتی زنان و کودکان در زندان های اسرائیل در بدترین شرایط روزگار می گذرانند

انتقاد دیگر سرمقاله کیهان این است که چرا پاپ در سخنرانی هایش به جای "بیت المقدس" از واژه "اورشلیم" استفاده کرده و به رغم دعوت رسمی گروهی از اسقف ها و کشیش های کاتولیک ساکن غزه، حتی حاضر نشد قدم در این منطقه جنگ زده بگذارد و با چشم پوشی از نسل کشی که در این سرزمین در مقابل دیدگان خود و میلیاردها انسان دیگر اتفاق افتاده، درصدد اثبات و تایید هولوکاست و نسل کشی 60 سال پیش یهودیان برآمد