اوباما: هیچ گزینه‌ای در برابر ایران حذف نمی‌شود

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در مصاحبه با مجله آمریکایی نیوزویک گفت که ایالات متحده در مورد ایران همه گزینه ها را مدنظر قرار می دهد.

آقای اوباما این پاسخ را در سئوالی در باره دیدار بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از آمریکا و برخی گزارش ها مبنی بر احتمال اقدام نظامی اسرائیل علیه ایران و حذف گزینه اقدام نظامی از سوی آمریکا بیان کرد.

آقای اوباما افزود: "من هیچ گزینه ای را که مربوط به امنیت ملی آمریکا باشد، حذف نمی کنم."

جورج بوش، رئیس جمهوری پیشین آمریکا در دوران زمامداری خود بارها تاکید کرده بود که در مواجهه با ایران، همه گزینه ها از جمله اقدام نظامی مد نظر قرار دارند، اگرچه سیاست رسمی دولت آمریکا، به کار گیری دیپلماسی برای حل مناقشه هسته ای ایران بود. جورج بوش در دوره ریاست جمهوری خود ایران را جزء "محور شرارت" خوانده بود.

باراک اوباما از زمان روی کار آمدن در ژانویه امسال خواهان تعامل با ایران شده است. آقای اوباما در پیام نوروزی خود از مردم و رهبران ایران خواست به سه دهه تنش در روابط بین دو کشور پایان دهند.

ایران خواهان آن شده که آمریکا، برای بهبود روابط، اقدام علنی انجام دهد و تنها به حرف بسنده نکند.

آقای اوباما در مورد اقدام نظامی احتمالی اسرائیل به تاسیسات هسته ای ایران به نیوزویک گفت می فهمد که اسرائیل ایران را یک خطر بنیادین برای خود به حساب می آورد که با توجه به برخی اظهارات محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، می توان علت را درک کرد.

آقای اوباما تاکید کرد در جایگاه او نیست که برای نیازهای امنیتی اسرائیل تصمیم گیری کند.

او افزود: "اما من به اسرائیلی ها به عنوان یک متحد می توانم بگویم که به رویکردی که ما در پیش گرفته ایم، باید فرصت داد."

رئیس جمهوری آمریکا گفت: "چیزی که من گفته ام این است که ما می خواهیم به ایران فرصتی دهیم تا خود را با استانداردها و قوانین بین المللی هم سو کند."

آقای اوباما افزود که بر این باور است چنین رویکردی برای مردم ایران بهتر خواهد بود.

او افزود این قابلیت وجود دارد تا جمهوری اسلامی ایران دارای سرشت اسلامی باشد و در عین حال دارای جایگاه خوبی در جامعه جهانی باشد و تهدیدی برای همسایگانش محسوب نشود.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: "ما سعی می کنیم تا با آنها وارد تعامل شویم و از روندی که طول سی سال گذشته در منطقه نتیجه بخش نبوده خود را جدا کنیم."

آقای اوباما در مورد موفقیت رویکرد جدید آمریکا گفته است که به مشکلات چنین روندی آشنا است و در صورتی که این امر به نتیجه ای منجر نشود، چون نشان می دهد آمریکا تلاش خود را کرده، منجر به تقویت موضع این کشور در بسیج جامعه جهانی می شود.

رئیس جمهوری آمریکا افزود در چنین شرایطی ایران خود را منزوی کرده که این بر خلاف رویکرد دولت ایران است که می خواهد با قربانی نشان دادن خود بگوید که آمریکا به حاکمیت ایران احترام نمی گذارد.

مطالب مرتبط