خاتمی: کشور بد اداره می شود

خاتمی
Image caption به گفته آقای ختامی گر مردم در صحنه حضور پیدا نکنند این نگرانی وجود دارد که وضعیت فعلی که وضعیت خوبی نیست تداوم پیدا کند.

محمد خاتمی رئیس جمهور سابق ایران با گروهی از "دختران و زنان جوان متخصص و آزاد اندیش" دیدار کرده و با ابراز نگرانی از وضعیت کشور، از مردم خواسته که در انتخابات شرکت کنند.

آقای خاتمی که در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری نیز داوطلب نامزدی در انتخابات بود با حضور میرحسین موسوی از شرکت در انتخابات کناره گیری کرد.

رئیس جمهور سابق ایران گفت: "در جامعه ما کسانی هستند که نمی خواهند مردم زیاد پای صندوق های رای بیایند چون احساس می کنند در غیبت آنها یا حضور کم رنگ مردم یک جریان شانس موفقیت بیشتری دارد و آن جریان مطمئنا مورد قبول اکثریت جامعه نیست و برای عوض شدن این مساله اکثریت باید پای صندوق های رای بیایند."

رئیس جمهور سابق ایران با اشاره به شرایط نابرابر تبلیغاتی در انتخابات گفت:"متاسفانه در این ساز و کار همه امکانات کشور برای تبلیغ انتخابات و برای جذب نظر به سوی یک جریان و فرد خاص به کار گرفته می شود و تبلیغات و امکانات خیلی خیلی گشاد دستانه در اختیار آنها قرار می‌گیرد."

آقای خاتمی با ابراز نگرانی از وضعیت کشور گفت:"بدون اینکه بخواهیم به کسی اهانت کنیم یا خدای نکرده بگوییم دیگران بد هستند معتقدیم کشور بد اداره می‌شود و می‌تواند بهتر اداره شود."

به گفته آقای خاتمی، اگر مردم در صحنه حضور پیدا نکنند این نگرانی وجود دارد که وضعیت فعلی که وضعیت خوبی نیست تداوم پیدا کند.

از 'کاندیدای احتمالی یا فعال سیاسی' استفاده کنید

همزمان با ممانعت از انتشار روزنامه یاس نو که بعد از پنج سال توقیف روز شنبه اولین شماره خود را منتشر کرده بود، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با انتشار مواد قانونی تبلیغات انتخاباتی، از رسانه ها خواسته که این قوانین را در پوشش اخبار انتخابات رعایت کنند.

این مواد قانونی که در بر گیرینده بخش تبلیغاتی قانون انتخابات ریاست جمهوری و قانون مطبوعات است، به نحوه تبلیغات نامزدها و محدودیت در استفاده از امکانات دولتی و سیر مراحل چاپ آگهی تبلیغاتی می پردازد.

در بخشی از این اطلاعیه به مطبوعات توصیه شده که "پیش از زمان رسمی و قانونی مجاز برای تبلیغات، جهت نقل اخبار پیرامون داوطلب کاندیداتوری ریاست جمهوری از تعابیری نظیر "کاندیدای احتمالی" و "فعال سیاسی" استفاده کنند یا عنوان مسئولیت و دیگر عناوین قابل استناد شخص مورد نظر را ذکر کنند."

Image caption وزارت ارشاد از رسانه ها خواسته به جای واژه "کاندیدای ریاست جمهوری" فعلا از "کاندیدای احتمالی و فعال سیاسی استفاده کنند.

علیرضا ملکیان معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد، نیز با انتقاد از برخی مطبوعات گفته است: "متاسفانه در معدودی از رسانه ها مطالبی در قالب "شنیده می شود ها" و "گفته می شود ها" بر اساس ظن و گمان منتشر می شود که در شان و منزلت یک رسانه معتبر نیست و از مصادیق پخش شایعات، مطالب خلاف واقع و توهین و تهمت و افترا و نشر اکاذیب است که حاصل آن جز تشویش اذهان عمومی نیست."

معاون مطبوعات وزارت ارشاد خطاب به مدیران مسئول نشریات تاکید کرده که "مسئولیت هر گونه مطلبی که در مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های اطلاع رسانی اینترنتی منتشر می شود، بر عهده مدیر مسئول و صاحب امتیاز است ولو این که گوینده آن مطلب و یا انتشار دهنده اولیه آن شخصیت حقیقی یا حقوقی دیگری باشد."

بسته های انتخاباتی وزارت علوم

همزمان با نزدیک شدن به زمان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، محسن اسلامی مدیر کل فرهنگی وزارت علوم اعلام کرده که این وزارتخانه یک بسته آموزشی در زمینه انتخابات تهیه کرده که بدون طرفداری از کاندیدایی خاص به دانشجویان ارائه می شود.

به گفته آقای اسلامی، در این بسته انتخابات در کشورهای مختلف و شرایط کاندیداهای ریاست جمهوری ایران بررسی شده است.

این اقدام در حالی صورت می گیرد که به برخی داوطلبان نامزدی در انتخابات اجازه برگزاری سخنرانی در دانشگاهها داده نشده است و از فعالیت برخی نهادهای صنفیو علمی برای فعالیت های سیاسی انتخاباتی جلوگیری شده است.

آقای اسلامی می گوید:"به هیچ عنوان عضو شورای مرکزی یک انجمن صنفی به عنوان عضو شورا و یک فعال انجمن علمی به عنوان یک عضو از انجمن نمی تواند در برنامه های انتخاباتی فعالیت کند اما برای فعالیت شخصی در فضای انتخابات دانشجویان هیچ منعی وجود ندارد."

به گفته آقای اسلامی، شوراهای صنفی و انجمن های علمی کارکردی غیر از مسایل سیاسی دارند.

بسیج: انتخابات مثل عملیات بیت المقدس است

در حالی که مهدی کروبی رئیس پیشین مجلس و داوطلب نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری با فعالیت بسیج در انتخابات مخالفت کرده، سرتیپ حسین همدانی، جانشین فرمانده نیروی مقاومت بسیج وابسته به سپاه پاسداران، گفته است: "ما اصلا حوزه دفاع مقدس را جدا از سیاست نمی دانیم و انتخابات را یک مانور و عملیات بیت المقدس می دانیم."

Image caption به گفته آقای همدانی، انتخابات مانند یک مانور و یک عملیات مانند بیت المقدس است

به گفته این مقام ارشد سپاه پاسداران، "در زمان جنگ عملیات بیت المقدس (که به آزاد سازی خرمشهر منجر شد)ت یک مانور نظامی بود اما امروز این عملیات یک مانور سیاسی است که ملت ما برای حیات و زنده ماندن ارزش ها در انتخابات شرکت خواهد کرد."

سپاه پاسداران برنامه ای به مناسبت آزاد سازی خرمشهر در سال 1361 تهیه کرده است و قرار است افرادی به عنوان "راویان" وقایع آن دوران را روایت کنند اما به گفته آقای همدانی، "همه راویان ما در سوم خرداد حتما به موضوع انتخابات خواهند پرداخت و به انتخابات به عنوان یک مانور و مشارکتی که همه باید در آن به عنوان بیت المقدس شرکت کنند، نگاه می شود."

این سخنان در حالی مطرح می شود که آقای کروبی گفته بود از آنجا که بسیج زیر نظر نیروهای مسلح فعالیت می کند، نیروی مسلح محسوب می شود و نباید به فعالیت های سیاسی وارد شود.

سپاه پاسداران در پاسخ به این سخنان، اطلاعیه داد و در آن نوشت: "مقررات نظامیان فقط مربوط به بسیجیان ویژه است... و قانون مقررات استخدامی سپاه، ممنوعیت از عضویت در احزاب و گروه های سیاسی را تنها مخصوص این بخش از بسیجیان قلمداد می کند".

بخشی از اصلاح طلبان ایران در دوره گذشته انتخابات ریاست جمهوری بسیج و سپاه را به حمایت سازمان یافته از محمود احمدی نژاد متهم کردند و اکنون هم می گویند نگران تکرار این امر هستند.

جانشین فرمانده بسیج سپاه پاسداران در پاسخ به این انتقادها گفته است: "این مسائل، مسائل انتخاباتی است و حتی خود آنها هم می دانند که حرفهایشان مبنایی ندارد."

البته ستاد میرحسین موسوی دیگر داوطلب نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری از تقسیم بندی بسیج به شاخه نظامی و غیرنظامی استقبال کرده است.

محسن رشید، سخنگوی کمیته ایثارگران ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی، گفته است قبل از صدور بیانیه سپاه، افراد بسیجی در ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی ثبت نام می کردند اما به دلیل اعتراض پایگاه هایشان، فرم ثبت نام خود را پس می گرفتند.

او اظهار امیدواری کرده که از این پس مانعی برای فعالیت بسیجیان در ستاد انتخاباتی آقای موسوی به وجود نیاید.

سفرهای انتخاباتی

همزمان با بحث و گفتگوهایی که پیرامون انتخابات در گرفته، برخی داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری به سفرهای استانی رفته اند. میرحسن موسوی آخرین نخست وزیر ایران که داوطلب نامزدی در انتخابات است به استان گیلان سفر کرده و محسن رضایی فرمانده پیشین سپاه پاسداران در بندرعباس است.

آقای موسوی در دانشگاه گیلان در پاسخ به سئوالی در باره این که چرا در زمان نخست وزیری استعفا داده، گفت:"امیدوارم دوستانی که با هم ارتباط دارند، دیگر این سوال را نپرسند زیرا مجبور خواهم شد ابعاد دیگری از این استعفا را بشکافم که به نفع این دوستان نخواهد بود."

آقای موسوی در باره استعفایش در اواخر دوران نخست وزیری گفت: "من تنها یک‌بار استعفا دادم و این استعفا زمانی صورت گرفت که احساس کردم، نمی‌توانم به وظایف قانونی خود عمل کنم. امام (آیت الله خمینی) این استعفا را قبول نکردند و آن اطلاعیه مشهور را دادند."

محسن رضایی دیگر داوطلب نامزدی در انتخابات نیز که در جنوب ایران در بندرعباس مشغول طرح و تبیین برنامه های خود است در گفتگو با خبرگزاری ایلنا گفته است: با آمریکا تعامل سازنده و موثر خواهم داشت.

این داوطلب نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرده که اولویت وی در زمینه سیاست خارجی منطقه گرایی و همگرایی خواهد بود و در بخش اقتصادی نیز به ضمن تشویق سرمایه گذاری خارجی از سرمایه گذاران داخلی نیز حمایت خواهد کرد.