آیت الله بهجت درگذشت

آیت الله محمد تقی بهجت فومنی، از مراجع تقلید شیعیان روز يکشنبه 27 اردیبشهت در پی سکته مغزی در بیمارستان ولی عصر قم درگذشت.

وی در سال 1294 خورشیدی در فومن گیلان به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی اش را در همان شهر گذارند و برای ادامه تحصیل در دروس مذهبی به عراق رفت.

او پس از چند سال تحصیل در نجف به ایران بازگشت و تحصیلاتش را در حوزه علمیه قم نزد آیت الله بروجردی ادامه داد.

در وب سایت رسمی آیت الله بهجت آمده است که با آنکه وی بیش از سی سال درس خارج فقه و اصول تدریس می کرد، اما همیشه از پذیرش مرجعیت سرباز می زده است.

در همین وب سایت در خصوص مرجعیت وی آمده است که "وقتی جامعه مدرسین با انتشار اطلاعیه ای هفت نفر از آن جمله حضرت آیه الله العظمی بهجت را به عنوان مرجع تقلید معرفی کرد و عده ای از علمای دیگر از جمله آیت الله مشکینی و آیت الله جوادی آملی و ... مرجعیت ایشان را اعلام کردند، به دنبال در خواستهای مصرانه و مکرر راضی شدند تا رساله عملیه ایشان در تیراژ وسیع به چاپ برسد، با این حال از نوشتن نام خویش بر روی جلد کتاب دریغ ورزیدند"

پس از درگذشت آیت الله محمد علی اراکی در سال 1373، از سوی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، آیت الله بهجت همراه آیت الله حسین وحید خراسانی، آیت الله موسی شبیری زنجانی، آیت الله ناصر مکارم شیرازی، آیت الله میرزا جواد تبریزی، آیت الله محمد فاضل لنکرانی و آیت الله علی خامنه ای به عنوان مراجع تقلید شیعیان معرفی شد.

چند سال بعد نام آیت الله علی سیستانی و آیت الله صافی گلپایگانی به فهرست مراجع تقلید مورد تائید جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اضافه شد.