بررسی روزنامه های تهران؛ سه شنبه 29 اردیبهشت

تیتر های اول

"کسانی را روی کار بیاورید که راه امام را ادامه دهند" تیتر اول ابرار است که به نقل از گفته های رهبر جمهوری اسلامی در سفر به کردستان است، روزنامه جمهوری اسلامی، رسالت، صدای عدالت همین گزارش را در بالای صفحه اول خود نقل کرده اند.

"احمدی نژاد از قطع دست مافیای نفتی خبر داد" عنوان اصلی اعتماد است، و جام جم با تیتر "دست مافیای نفتی را قطع کردیم" به گفته های رییس دولت پرداخته اند و آفتاب یزد با عنوان "احمدي نژاد و سهميه‌بندي بنزين ‌سال اول تا سال چهارم" گزارشی درباره عملکرد نفتی دولتی فعلی را نقل کرده است.

اعتماد ملی خبر داده که "احمدی نژاد طرح سهام نفت کروبی را کپی کرد" ایران روزنامه دولت همین موضوع را با تیتر "پرداخت سود نفت با اوراق مشارکت" از قول رییس دولت آورده و دنیای اقتصاد با عنوان بزرگ "توزیع سود نفت بین ایرانیان" همین خبر را منعکس کرده است.

حیات نو در تیتر بزرگ خود از "گسترش ماموریت گشت ارشاد" خبر داده که سرمایه از قول میرحسین موسوی نوشته "خسته ایم از این نابسامانی ها" و مردم سالاری از زبان همین نامزد انتخاباتی نوشته "وعده هايي مي دهم که بتوانم به آن عمل کنم".

گزیده مقالات

روز ارتباطات

مردم سالاری در سرمقاله خود به مناسبت روز ارتباطات نوشته برگزاري انتخابات دهمين دوره رياست جمهوري و پيش بيني مشارکت گسترده مردم، شيوه هايي که از طرف رسانه ها براي "ترغيب" مردم به مشارکت هر چه بيشتر در عرصه انتخابات انتخاب می شود و تکنيک هاي مورد استفاده رسانه ها براي "برجسته سازي" برخي رويدادها و به کار گيري نظريه هايي چون "نيازجويي مخاطب"، "وابستگي مخاطب"، "تحليل محتواي اخبار" و گزارشهاي خبري خاص انتخابات، و استفاده از "تکنيک روابط عمومي"، "مناظره هاي تلويزيوني" و بسيار وجوه ديگر از جمله مواردي است که فضاي فعاليت را براي شکل گيري روابط عمومي سياسي فراهم آورده است.

در دنباله این مقاله آمده در انتخابات دهم رياست جمهوري ويژگيهايي پيدا کرده است که اقناع و پاسخگويي افکار عمومي بسيار مهم است و افکار عمومي باثباتي براي هيچ يک از نامزدهاي احتمالي وجود ندارد، به همين جهت اجراي برنامه هاي ارتباطي موثر بصورت روزانه با توجه به افکار عمومي رابراي نامزدها اجتناب ناپذير کرده است.

دانشجویان و انتخابات

اعتمادملی نوشته انتخابات در ايران پديده‌ها و رويدادهاي جديدي را با خود به ارمغان مي‌آورد كه يك ماه مانده به انتخابات رياست جمهوري نيز نشانه‌هاي اين نوگرايي در انديشه‌ها، ديدگاه‌ها و انتخاب‌ها به وضوح به چشم مي‌خورد. شايد دو ماه قبل فضاي گرايش‌هاي انتخاباتي در جبهه اصلاحات مبهم يا تكراري و سنتي بود و در حقيقت رويكرد، جريانات سياسي، صرفا به اعتبار بخشي از افكار عامه مردم شكل مي‌گرفت.

به نظر تحلیلگر اعتمادملی بعد از كناره‌گيري محمد خاتمي و ورود ميرحسين موسوي برخي عناصر برجسته اين گروه‌ها نيز به‌رغم تصميم تشكيلاتي احزابشان به حمايت از آقاي كروبي برخاستند اما گروه‌هاي سياسي اصلاح‌طلب اولويت اول انتخاب را به راي‌آوري اختصاص دادند و ماندگاري انديشه‌هاي اصلاح‌طلبي را در اولويت‌هاي بعدي منظور كردند.

به نوشته این روزنامه اين هم پديده جديد و اقدامي تازه بود، البته يك پارادوكس رخ داده و قاعدتا آثار و نتايج مختص خود را نيز بر جا خواهد گذاشت، اما بخش عمده هواداران اصلاحات كه ريشه در جنبش دانشجويي داشته و دانشجويان بودند كه پايه‌گذار حركت عظيم دوم خرداد را پي‌ريزي كردند، در اين انتخابات نيز فارغ از اينكه گروه‌هاي اصلاح‌طلب به كدام سو جهت‌گيري مي‌كنند با صبوري به نظاره نشستند و معيار و ميزان انتخاب خود را صرفا در چارچوب آرمان‌هاي اصلاح‌طلبي كاملا پوشانيده است.

نظرسنجی ها

روزنامه جمهوری اسلامی نوشته بازار شايعات مربوط به نظرسنجي ها اين روزها داغ است نتايج تازه ترين نظرسنجي ها در 30 مركز استان نشان مي دهد محمود احمدي نژاد همچنان بيش از 50 درصد آرا را به خود اختصاص داده و آراي ديگر نامزدها هم طي 3 هفته تقريبا هيچ رشدي نداشته است.

این روزنامه در عین حال خبر داده براساس نظرسنجي دیگری که توسط يك نهاد دانشگاهي دولتي در استان قم صورت گرفته محمود احمدي نژاد و ميرحسين موسوي هر كدام 30 درصد از كل آرا كل افراد مورد سئوال در اين نظرسنجي را به خود اختصاص داده اند.

به نظر روزنامه جمهوری اسلامی اين تفاوت ها نشان مي دهد نظرسنجي ها هم جناحي شده اند!

اعتمادملی نوشته براساس گفته دبیر فراکسیون اقلیت مجلس به این نتیجه رسیده که در نظرسنجي‌ها محمود احمدي‌نژاد ركورددار آراي منفي در انتخابات رياست جمهوري است و عدم حمايت چهره‌هاي شاخص اصولگرا از احمدي‌نژاد شاهد آن.

به نوشته این روزنامه تابش با ابراز نارضايتي از شرايط نامساوي تبليغاتي اصولگرايان و اصلاح‌طلبان درانتخابات رياست‌جمهوري بر ضرورت تضمين سلامت انتخابات براي جلب اعتماد مردم به حاكميت تاكيد کرده و گفته فضاي انتخاباتي در چند روز گذشته فضاي سردي بود. البته نمي‌خواهم الان دلايل اين سردي فضا رابيان كنم ولي دلايل متعددي دارد از جمله اين كه در هر صورت انتظار مي‌رود گروه‌ها و جناح‌ها به ويژه رسانه ملي بيشتر به انتخابات بها بدهند.

انتخاب رییس مجلس

شهراد اثني عشري در گزارشی در صدای عدالت نوشته در پي اصرار نمايندگان حامي دولت براي اعلام حمايت رسمي از کانديداتوري محمود احمدي‌نژاد، فراکسيون اصول‌گرايان مجلس در آستانه انتخابات بار ديگر دچار اختلاف نظر و درگيري‌هاي سياسي شد و ‏علي لاريجاني رئيس مجلس که تاکنون از درخواست نمايندگان فراکسيون رايحه خوش خدمت مبني بر حمايت از نامزدهاي احمدي‌نژاد خودداري کرده و معتقد است مجلس در اين مورد نبايد وارد مصدايق شود، بارديگر مورد هجمه و تهديد طرفداران دولت قرار گرفت.

گزارشگر صدای عدالت اظهار نظر کرده روی سخن اصولگرايان حامي دولت که می گویند براي گزينه بعدي رياست مجلس هنوز تصميم‌گيري نکرده ایم با لاريجاني است. ‌او را تهديد می کنند که اگر از احمدي‌نژاد حمايت نشود، در انتخابات هيأت‌رئيسه مجلس که خرداد ماه برگزار مي‌شود، از رياست وي بر مجلس حمايت نخواهند کرد.

سهام نفت

سعید لیلاز در سرمقاله سرمایه نوشته جدیدترین قول آقای احمدی نژاد مبنی بر پرداخت سود درآمدهای نفتی به ایرانیان مقیم داخل و خارج از کشور، از نظر عرف حسابرسی در زمره "سود موهوم" به شمار می آید.متاسفانه ظرف چهارسال گذشته مجموعه سیاست های اقتصادی دولت نهم به گونه ای طراحی و اجرا شده است که اکنون در پایان چهارسال ضیافت بزرگ و بی همتای نفتی، اساساً درآمدی برای توزیع بین ایرانیان وجود ندارد.

به نوشته این اقتصاددان به علت عدم سرمایه گذاری کافی، در چهار سال گذشته میزان صادرات نفت ایران در سراسر امسال حداکثر به اندازه 43 سال پیش یعنی معادل 700 میلیون بشکه خواهد بود. اگر فرض کنیم متوسط قیمت نفت صادراتی ایران به ازای هر بشکه نفت خام در سراسر امسال معادل 50 دلار باشد با حداکثر درآمد ارزی کشور 35 میلیارد دلار خواهد شد.

سرمقاله سرمایه نتیجه گرفته اگر تمام این درآمد نفتی نیز به بودجه عمومی دولت برای امسال اختصاص داده شود؛ بین 25 تا 30 میلیارد دلار کسری بودجه امسال دولت خواهد بود.بنابراین در سال 1388 حتی با فرض اینکه متوسط قیمت نفت صادراتی ایران به ازای هر بشکه نفت خام به 70 دلار هم برسد؛ اساساً سود مازادی در کار نخواهد بود که در میان اقشار ایرانیان داخل یا خارج از کشور توزیع شود.

محمدصادق جنان صفت در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته شهروندان ايراني به دليل توزيع نابرابر قدرت، در برابر دولت همواره يك تابع كامل به حساب مي‌آيند و آهنگ كسب و كار و معيشت خود را با ساز دولت، كوك مي‌كنند. چرا چنين تعاملي پديدار شده است؟ پايدار ترين و نيرومندترين عاملي كه موجب نامتوازن و نامتعادل شدن قواي ميان اين دو نهاد شده است، مالكيت مطلق دولت بر سهام شركت‌هاي بزرگ نفت و گاز و درآمد حاصل از فروش آنها است.

به نوشته این اقتصاددان اصلاحات سياسي و اقتصادي در ايران يك شاهراه دارد و آن انتقال مالكيت سهام شركت‌هاي مالك نفت و گاز و ساير بنگاه‌هاي بزرگ به شهروندان است همان که از سوي دكتر مسعود نيلي، يكي از برجسته‌ترين اقتصاددانان ايراني چند ماه پيش منتشر شده و تا امروز جامع‌ترين و كامل‌ترين طرح براي رسيدن به آن هدف است.

در ادامه این مقاله آمده مقبوليت سياسي و اقتصادي طرح انتقال مالكيت سهام نفت از دولت به شهروندان، اكنون روندي فزاينده را تجربه مي‌كند. دو كانديداي مطرح حاضر در جريان انتخابات 22 خرداد ماه آن را پذيرفته‌اند. در صورتي كه ديگر كانديداهاي حاضر نيز طرح را بپذيرند، اجرايي شدن آن قوت بيشتري خواهد گرفت.

رنگ و بوی نفت

دنیای اقتصاد در گزارشی نوشته پاسخ مستقيم محمود احمدي‌نژاد رييس‌جمهور و غلامحسين نوذري وزير نفت به اظهارات بيژن زنگنه، بحث بر سر اوضاع صنعت نفت كشور در چهار سال گذشته وارد فاز جديدي شد چرا که علاوه بر معاون وزير نفت و برخي كارشناسان نفتي که به اظهارات بيژن زنگنه وزیر نفت واكنش نشان دادند اكنون محمود احمدي‌نژاد رييس‌جمهور و نوذري وزير نفت هم به دفاع از خود وارد صحنه شده اند تا انتخابات رياست‌جمهوري بيش از پيش رنگ و بوي نفتي به خود بگيرد.

به نوشته گزارشگر دنیای اقتصاد از يك سو وزير اقتصاد گزارش ديوان محاسبات را در مورد ناپدید شدن یک میلیارد دلار از درآمدهای نفتی نادرست خواند و در سوي ديگر نوذري وزير نفت اعلام كرد كه برخلاف گفته‌هاي آقاي زنگنه دست كم 66ميليارد دلار سرمايه خارجي در صنعت نفت جذب كرده‌ايم. محمود احمدي‌نژاد رييس‌جمهور هم به كساني چون زنگنه حق داد كه آمارهاي دولت را باور نكنند، چرا كه پيشرفت‌ها اين قدر زياد بوده است كه براي مخالفان قابل باور نباشد.

اوباما در مسیر بوش

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود به دولت باراک اوباما تاخته که چرا با عقب نشيني و تصميم جديد خود مانع افشاي ابعاد شکنجه در زندانهاي عراق و افغانستان شده فعالان حقوق بشر و گروههاي مبارزات را فريب داده اند و تازه ترين تصميم اوباما احياي به اصطلاح دادگاه هاي ويژه نظامي و از سرگيري بازجوئي ها تحت عنوان محاكمه زندانيان گوانتانامو است

به نوشته این روزنامه فعالان حقوق مدني و گروههاي حقوق بشر در اين زمينه تصميمات اوباما را اقدامي در جهت احياي روال سياه گذشته مي دانند و قويا عليه آن به مخالفت برخاسته اند. و محرز است كه شعارهاي انتخاباتي اوباما صرفا براي فريب افكار عمومي بوده و او تلاش كرده است چهره تازه اي از آمريكا به تصوير بكشد ولي در پشت نقاب تغيير همچنان آمريكا درصدد احياي رفتار خود در تمامي زمينه ها بوده و در اين مقوله تاكنون از 4 محور اوباما در مسير بازگشت به دوران بوش به پيش مي رود.