اوباما پیشرفت گفتگوها با ایران را 'تا پایان سال ارزیابی می کند'

اوباما و نتانیاهو در کاخ سفید

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا می گوید تا پایان سال میلادی جاری معلوم خواهد شد که مذاکرات اتمی با ایران نتیجه بخش خواهد بود یا خیر.

او همچنین روز دوشنبه خواهان توقف گسترش شهرک های یهودی نشین در سرزمین های فلسطینی ها شد.

باراک اوباما این اظهارات را در کاخ سفید بعد از دیدار با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل بیان کرد.

بنیامین نتانیاهو برای یک سفر رسمی دو روزه هم اکنون در واشنگتن بسر می برد. او در کاخ سفید با رئیس جمهوری آمریکا دیدار کرده است و ایران یکی از موضوع های مهم مورد بحث طرفین بوده است.

بعد از حدود دو ساعت گفتگوهای فشرده، باراک اوباما و بنیامین نتانیاهو در کنفرانس خبری مشترکی در کاخ سفید شرکت کردند.

اولین سوال خبرنگاری از باراک اوباما این بود که آمریکا تا کی روند مذاکرات اتمی با ایران را دنبال خواهد کرد؟

جواب رئیس جمهوری آمریکا این بود که ضرب العجل به گفته وی ساختگی در مورد مذاکره با ایران تعیین نکرده اما جدول زمانی روشنی را مد نظر دارد.

آقای اوباما پیش بینی کرد تا پایان سال میلادی جاری یعنی بیش از 7 ماه دیگر بتوان ارزیابی کرد آیا روند مذاکرات نتیجه بخش خواهد بود یا خیر.

وی گفت: "اگر گفتگوها زود شروع شود یعنی بعد از انتخابات ریاست جمهوری ایران، ما باید بتوانیم تا آخر سال میلادی جاری بفهمیم که ایران در مسیر درست حرکت می کند و طرفین در مذاکرات هسته پیشرفتی داشته اند یا نه."

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت انتظار ندارد که ایران و آمریکا 30 سال تخاصم خود را طی 4 ماه حل کنند.

او به صراحت در مورد امکان توسل به گزینه نظامی علیه ایران صحبتی نکرد اما بار دیگر درباره احتمال تشدید تحریم ها علیه ایران هشدار داد.

از طرفی نخست وزیر اسرائیل هم درباره پیامدهای دستیابی ایران به سلاح هسته ای برای امنیت اسرائیل و آمریکا هشدار داد؛ هرچند ایران این اتهام ها را بی اساس می داند.

آقای نتانیاهو گفت: "اسرائیل حق دفاع از خود را محفوظ می دارد".

به گزارش خبرگزاری فرانسه هرچند وی از تلاش های دیپلماتیک رئیس جمهوری آمریکا برای مهار برنامه اتمی ایران استقبال کرد اما گفت "آنچه مهم است این است که به این هدف متعهد باشیم که ایران به توانایی اتمی نظامی نرسد."

بنیامین نتانیاهو سپس به موضوع روند صلح خاورمیانه یعنی موضوع اصلی مورد تمرکز رئیس جمهوری آمریکا پرداخت.

نخست وزیر اسرائیل می گوید می خواهد مذاکرات صلح با فلسطینی ها را فورا شروع کند. او تاکید می کند که اسرائیل نمی خواهد بر فلسطینی ها حکومت کند.

با این همه، او درباره مذاکره برای تاسیس یک کشور مستقل برای فلسطینی ها ابدا صحبتی نکرد هرچند باراک اوباما در کنفرانس خبری کاخ سفید صراحتا خواستار تحقق این امر شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین خواهان توقف گسترش شهرک های یهودی نشین در سرزمین های اشغالی فلسطینی ها شد؛ موضوعی که بنیامین نتانیاهو به آن اشاره ای نکرد.

هم زمان با دیدار باراک اوباما و نتانیاهو در واشنگتن دولت اسرایئل کار ساخت یک شهرک یهودی نشین جدید را در شمال کرانه غربی آغاز کرده است.

مطالب مرتبط