اعتراض موسوی و کروبی به صدا و سیما

مهدی کروبی و میرحسین موسوی

مهدی کروبی و میرحسین موسوی، داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ایران از جناح اصلاح طلب، با انتشار نامه هایی جداگانه، به عملکرد صدا و سیما در انتخابات اعراض کردند.

آقای کروبی روز سه شنبه ۲۹ اردیبهشت در نامه ای سرگشاده به عزت الله ضرغامی، به او هشدار داده است در صورتی که صدا و سیما بخواهد از "تفاوت دیدگاه" میان نامزدهای اصلاح طلب سوءاستفاده کند، ساکت نخواهد نشست و "از هر راه ممکن به صورت مستقیم با مردم" سخن خواهد گفت.

میرحسین موسوی نیز در نامه ای خطاب به رئیسان قوه قضائیه و مجلس و دادستان کل کشور، صدا و سیما را به "نقض مکرر و آشکار بی طرفی" و پخش برنامه های "کم مایه" متهم کرد.

آقای موسوی در نامه خود می نویسد که عملکرد صدا و سیما طوری است که "گویی قرار نیست دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، صحنه برابر و جدی رقابت نامزدها باشد".

او از رئیسان قوای مقننه و مجریه و دادستان کل کشور خواسته شده "با توجه به وظیفه قانونی خود در قبال نظارت بر اجرای دقیق قانون انتخابات"، اعتراض او را پی گیری کنند.

آقای کروبی نیز در نامه خود به آقای ضرغامی، صدا و سیما را به عملکرد جانبدارانه و "تخریب" خود متهم کرده است.

یکی از اقداماتی که اعتراض شدید آقای کروبی را برانگیخته، پخش خبری در مورد لغو سفرهای استانی آقای کروبی بوده که در آن علت لغو سفرها، بیماری آقای کروبی اعلام شده است.

این در حالی است که آقای کروبی و حزب اعتماد ملی می گویند دلیل لغو سفرهای استانی به آذربایجان شرقی و گیلان، درگذشت آیت الله بهجت بوده است.

آقای کروبی نوشته که سالم و سرحال است و امروز به اردبیل سفر می کند.

موضوع دیگری که در نامه آقای کروبی به آن اعتراض شده، پخش قسمت هایی از سخنرانی او در جمع دانشجویان نجف آباد بوده است که آقای کروبی در آن از هواداران آقای موسوی به دلیل به هم خوردن جو مراسم انتقاد کرده است.

آقای کروبی در نامه خود به آقای انتظامی نوشته است: "ستاد آقای موسوی اعلام کرده که افرادی که خود را به ایشان منسوب می کردند نسبتی با این ستاد نداشته اند و این (حادثه)| توطئه جناح مخالف اصلاحات است".

آقای کروبی به صدا و سیما اعتراض کرده که چرا فقط همان قسمت از سخنانش را که در انتقاد از هواداران آقای موسوی بوده، پخش کرده است.

او می نویسد: "آیا صدا و سیما جسارت آن را دارد که بخش های دیگر سخنرانی من در باره آقای محمود احمدی نژاد را هم پخش کند؟... و آیا همین کار را در باره اختلاف اصولگرایان با آقای احمدی نژاد انجام می دهد"؟

آقای کروبی از آقای ضرغامی خواسته است نظارت بیشتری بر عملکرد انتخاباتی صدا و سیما اعمال کند.

سه مناظره دو به دو برای هر نامزد انتخابات ایران

یکی از اعضای ستاد میرحسین موسوی می گوید امسال قرار نیست نمایندگان نامزدهای انتخاباتی در تلویزیون مناظره کنند، بلکه خود نامزدها در مناظره های دو به دو شرکت خواهند کرد.

ابوالفضل فاتح، مسئول کمیته رسانه و تبلیغات ستاد آقای موسوی در یادداشت های روزانه خود که در سایت قلم منتشر می شود، نوشته است که بیژن نامدار زنگنه از طرف آقای موسوی در جلسه هماهنگی ضبط و پخش برنامه های انتخاباتی تلویزیون با رئیس سازمان صدا و سیما شرکت داشته است.

به نوشته او، قرار است ترتیب پخش برنامه های تبلیغاتی نامزدها با قرعه کشی مشخص شود.

او همچنین نوشته است که عدم پیش بینی فرصت مناظره برای نمایندگان نامزدها "جای تأمل دارد".

آقای فاتح می نویسد: "چهره های بزرگی می توانستند از طرف آقای موسوی در برنامه ها شرکت داشته باشند، شاید خواسته اند یکی از نقطه ضعف هایشان را بپوشانند".

با این حال او تأکید کرده است که سه مناظره دو به دو برای هر نامزد پیش بینی شده است.

آقای فاتح این نکته را قرینه ای بر تأیید شدن صلاحیت این چهار نامزد گرفته است و می نویسد: "این که فرد پنجمی در بین باشد، خدا می داند".

سجاد پور: نخستین مجموعه تبلیغاتی احمدی نژاد آماده است

یکی از اعضای ستاد انتخاباتی محمود احمدی نژاد از آماده شدن نخستین مجموعه تبلیغاتی او خبر می دهد.

علیرضا سجادپور، مسئول کمیته هنرمندان حامی ستاد انتخاباتی آقای احمدی نژاد گفته است که این مجموعه تبلیغاتی شامل تعدادی فیلم، مجموعه ای از تصاویر و طرح های گرافیکی است.

آقای سجاد پور گفته است که جواد شمقدری مشغول ساخت فیلم تبلیغاتی آقای احمدی نژاد برای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران است.

رضایی: از توانایی خاتمی، هاشمی رفسنجانی و ناطق نوری استفاده می کنم

محسن رضایی، یکی از داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ایران از جناح اصولگرا گفته است که دولت ائتلافی ای که او در صورت انتخاب شدن به سمت ریاست جمهوری تشکیل خواهد داد، در سیاست خارجی با رعایت کامل سیاست های کلان نظام گام برخواهد داشت.

آقای رضایی در جمع دانشجویان دانشگاه آزاد شرق تهران واحد قیامدشت گفت: "باید دید که اگر می توان از وجود آقای خاتمی در رابطه با آمریکا و اروپا استفاده کرد، چرا در این کار تردید کنیم. اگر می توان از وجود آقای ناطق نوری در رابطه با مسائل روسیه و آسیای مرکزی استفاده کرد، چرا کشور را از این ظرفیت محروم کنیم؟ و در حالی که می توان از وجود آقای هاشمی رفسنجانی در بهبود رابطه سیاسی و اقتصادی با کشورهای اسلامی و عربی بهره برد، چرا چنین نکنیم؟"

محسن رشید: 'سپاه موضع خود را شفاف کند'

محسن رشید، سخنگوی کمیته ایثارگران ستاد میرحسین موسوی به اظهارات اخیر جانشین فرماندهی نیروی مقاومت بسیج پاسخ داد.

سرتیپ حسین همدانی در واکنش به اعلام تشکیل شاخه بسیج در ستاد میرحسین موسوی گفته بود: اجازه نمی دهیم هیچ بسیجی رسما از طرف ما در شاخه های بسیج ستادهای انتخاباتی فعالیت کند و هیچ ستاد انتخاباتی شاخه بسیج ندارد.

تشکیل شاخه بسیج ستاد آقای موسوی در پی انتشار بیانیه سپاه پاسداران اعلام شد که در آن به بخش غیرنظامی بسیج اجازه فعالیت انتخاباتی داده شده بود.

اکنون سخنگوی کمیته ایثارگران ستاد آقای موسوی می گوید: "ممکن است اظهارات سردار همدانی به معنی "کان لم یکن" دانستن بیانیه سپاه باشد که ما آماده پذیرش این موضع جدید هستیم اما انتظار داریم این موضع گیری جدید طی بیانیه دیگری به طور شفاف اعلام شود".

آقای رشید گفته است در غیر این صورت بیانیه قبلی مبنای کار خواهد بود.

او سخنان آقای همدانی را این طور تحلیل کرد که حضور بسیجیان در ستادهای انتخاباتی نمی تواند به طور سازمانی باشد.

انتقاد مجدد اعلمی از رسانه ها

Image caption عکس از وب سایت اکبر اعلمی

اکبر اعلمی، داوطلب نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ایران بار دیگر از رسانه ها انتقاد کرده است که تنها خبرهای "نامزدهای حکومتی" را پوشش می دهند.

آقای اعلمی که روز دوشنبه ۲۸ اردیبهشت در دانشگاه تهران برای دانشجویان سخنرانی می کرد، گفت: "چهار کاندیدای حکومتی معرفی کرده اند که صبح تا شب هم رادیو تلویزیون به کمک بی بی سی همین چهار نفر را تبلیغ می کند".

او گفت: "این رسانه ها جایگزین شورای نگهبان شده اند و استدلالشان این است که چون بقیه نامزدها رد صلاحیت خواهند شد، باید روی همین چهار نفر مانور کنیم".

آقای اعلمی همچنین بر لزوم اجرای تمام اصول قانون اساسی ایران تأکید کرد و گفت: "قانون اساسی جمهوری اسلامی ۱۷۷ اصل دارد که یک فصل آن مربوط به حقوق ملت است".

او گفت که پس از انقلاب به دلایل مختلف دامنه اختیارات حکومت افزایش یافته و از حقوق و اختیارات ملت کاسته شده است.

آقای اعلمی افزود: "اختیارات رهبری در قانون اساسی را کف اختیارات ولی فقیه معرفی می کنند، در حالی که اختیارات مذکور در اصل ۱۱۰ قانون اساسی سقف اختیارات مقام رهبری است".