آمریکا اتهامات رهبر ایران در مورد شورشیان کرد را 'شدیدا تناقض آمیز' خواند

نیروهای پژاک
Image caption اشاره آیت الله خامنه ای آشکارا متوجه شورشیان کرد پژاک بود

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، روز سه شنبه اتهامات تازه رهبر ایران را دایر بر اینکه واشنگتن درحال آموزش دادن "تروریست ها" در منطقه کردنشین عراق برای توطئه علیه ایران است را رد کرده و گفته است که با توجه به "حمایت ایران از شورشیان در عراق" این اتهامات "شدیدا تناقض آمیز" است.

جف مورل سخنگوی پنتاگون در پاسخی به سوالی درباره اتهامات آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی گفت: "من خبر ندارم که ما درحال کاری از این نوع باشیم."

آیت الله خامنه ای روز سه شنبه در جریان سفر به استان کردستان در شهر سقز گفت: "از طریق دوستان خود در آن سوی مرز، اطلاعات دقیق داریم که آمریکایی‌ها در پشت مرزهای غربی ما، با جمع‌آوری اطلاعات، هزینه کردن پول و تامین سلاح، مشغول توطئه سازمان یافته و تروریست پروری هستند و افکار شومی در سر می‌پرورانند بنابراین کرد ایرانی و همه ملت کاملا بیدار و هوشیار باشند."

رهبر ایران تاکید کرد که به شورشیان کرد اشاره دارد: "كردها حتی در غير ايران، غالبا خود را ايرانی می‌دانند و به اين مساله افتخار می‌كنند اما معدود كسانی كه ممكن است با ناديده گرفتن شان و شرافت كردی، فريب وعده‌ها و پول‌های آمریكایی را بخورند متوجه باشند كه در بلند مدت، فقط لعنت و نفرت قوم كرد را نصيب خود می کنند."

یک گروه شورشی کرد به نام پژاک در سال های اخیر حملاتی را علیه نیروهای ایرانی ترتیب داده است که واکنش ایران از جمله بمباران برخی مناطق آن سوی مرز در مناطق کردنشین عراق را در پی داشته است.

دولت آمریکا پس از روی کار آمدن باراک اوباما گروه پژاک را در فهرست سازمان های تروریستی قرار داده است.

سخنگوی پنتاگون گفت اتهامات رهبر ایران "با توجه به اینکه ایرانی ها همچنان به تامین مالی و سلاح برای تضعیف تلاش های ما برای تثبیت دولت های عراق و افغانستان ادامه می دهند شدیدا تناقض آمیز است."

وی گفت نیروهای آمریکایی در عراق "همچنان انبارهای مخفی سلاح های تامین شده توسط ایران را، به خصوص در عراق، کشف می کنند."

ایران قبلا بارها اتهامات آمریکا دایر بر حمایت این کشور از شورشیانی که به نیروهای آمریکایی و عراقی حمله می کنند را رد کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه آقای مورل گفت حتی همین هفته پیش نیز مواد منفجره ساخت ایران در عراق پیدا شد و اینکه احتمال دارد این سلاح ها اخیرا وارد عراق شده باشد.

وی گفت: "به نظر من تناقض آمیز است که ایرانی ها ما را به دخالت متهم می کنند، درحالی که در واقع طی شش، هفت سال اخیر آنها مستمرا برای تضعیف صلح و ثبات عراق که ما سعی داریم برای مردم آن کشور ایجاد کنیم، کوشیده اند."

قبلا سایر مقام های ایرانی نیز آمریکا را متهم به حمایت از شورشیان پژاک کرده بودند.

پژاک شاخه ایرانی حزب کارگران کردستان (پ ک ک) است که در ترکیه فعالیت می کند. "پ ک ک" از سوی ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا تروریستی شناخته می شود و دولت ایران هم پژاک را غیر قانونی و تروریستی می داند.

در یکی از بدترین حملات شورشیان به نیروهای ایرانی که کمتر از یک ماه قبل در یک پاسگاه پليس راه روان‌سر-جوان‌رود روی داد تعداد زیادی مامور ایرانی کشته شدند. براساس آماری که دولت ایران ارائه کرده 18 مامور ایرانی و 8 شورشی در آن درگیری جان باختند. مقام های ایرانی آن حمله را به پژاک نسبت دادند.

دولت عراق نیز بارها حملات این شورشیان به ایران را محکوم کرده است.

هوشیار زیباری وزیر خارجه عراق روز سه شنبه در یک کنفرانس مشترک خبری با منوچهر متکی همتای ایرانی خود در تهران حملات پژاک علیه غیرنظامیان ایرانی را محکوم کرد.

وی گفت: "ما قبلا درباره موضوع حملات تروریستی فرامرزی علیه غیرنظامیان ایران صحبت کرده ایم. این اقدامات محکوم است و دولت عراق و حتی دولت منطقه ای کردستان از لحاظ قانونی ملزم هستند اجازه انجام چنین حملاتی علیه هیچ یک از کشورهای همسایه ما را ندهند."

مطالب مرتبط