اعلان اسامی نامزدهای نهایی انتخابات ایران

نامزدهای تایید صلاحیت شده - عکس از خبرگزاری مهر
Image caption نامزدهای تایید شده (از راست): موسوی، احمدی نژاد، کروبی و رضایی

اسامی نامزدهای مورد تایید شورای نگهبان برای رقابت در انتخابات ریاست جمهوری ایران اعلام شده است.

روز چهارشنبه، 20 مه (30 اردیبهشت)، ستاد انتخابات وزارت کشور با صدور بیانیه ای اسامی چهار نفر را به عنوان نامزدهای مورد تایید شورای نگهبان برای رقابت در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران اعلام داشت.

از میان بیش از چهارصد تن از کسانی که به عنوان داوطلب نامزدی در این انتخابات در وزارت کشور ثبت نام کرده بودند، شورای نگهبان صلاحیت محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری کنونی، محسن رضایی میرقائد، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و فرمانده پیشین سپاه پاسداران، مهدی کروبی، رئیس پیشین مجلس و رئیس پیشین بنیاد شهید، و میر حسین موسوی خامنه، آخرین نخست وزیر جمهوری اسلامی را مورد تایید قرار داده است.

تایید صلاحیت این چهار نفر به عنوان نامزدهای این دوره از انتخابات قابل پیش بینی بوده است.

در بیانیه ستاد انتخابات وزارت کشور آمده است که طبق قانون انتخابات، نامزدهای تایید صلاحیت شده می توانند تبلیغات انتخاباتی خود را از صبح روز اول خرداد آغاز کنند و تا روز 20 خرداد ادامه دهند.

رای گیری از بامداد روز جمعه، 22 خرداد آغاز می شود و یک روز ادامه خواهد داشت و تبلیغات انتخاباتی طی بیست و چهار ساعت قبل از رای گیری ممنوع است.

صلاحیت رفعت بیات، اکبر اعلمی و قاسم شعله سعدی، از داوطلبان شناخته شده نامزدی انتخابات مورد تایید شورای نگهبان قرار نگرفته است.

شورای نگهبان طبق تفسیر خود از قانون اساسی، تا کنون از تایید صلاحیت زنان برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری خودداری ورزیده و پیشتر صلاحیت اکبر اعلمی برای نامزدی انتخابات مجلس را رد کرده بود و آقای شعله سعدی، نماینده دوره های سوم و چهارم مجلس، در دوره قبلی انتخابات ریاست جمهوری موفق به کسب صلاحیت نشده بود.

محمود احمدی نژاد

چهار نفری که صلاحیت آنان مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفته پیش از این تصدی سمت های دولتی مهمی را در جمهوری اسلامی بر عهده داشته اند.

محمود احمدی نژاد، در دور دوم انتخابات دوره نهم ریاست جمهوری در سال 1384 توانست با پیروزی بر اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهوری پیشین و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، به ریاست جمهوری انتخاب شود.

آقای احمدی نژاد در سال 1335 در شهرستان گرمسار، که در حال حاضر از شهرستان های استان سمنان است، متولد شد و گفته است که پدرش به شغل آهنگری اشتغال داشت اما به تهران مهاجرت کرد.

محمود احمدی نژاد دارای مدرک دکترا در رشته برنامه ریزی حمل و نقل ترافیک است.

قبل از انتخاب به ریاست جمهوری، وی سمت های مختلفی از جمله شهرداری تهران، استانداری اردبیل، فرمانداری خوی و ماکو را برعهده داشت و با شعارهای آوردن پول نفت سر سفره مردم، دولت عدالت گستر و مبارزه با فساد در انتخابات سال 1384 شرکت کرد.

بخش اعظم دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد با افزایش سریع بهای نفت در بازارهای جهانی و درآمدهای وافر ارزی برای ایران همراه بود اما منتقدان وی نحوه استفاده از این درآمدها را مورد انتقاد قرار داده و دولت را به افزایش بی رویه هزینه های دولتی و شدت بخشیدن به روند تورم قیمت ها متهم ساخته اند.

محسن رضایی

محسن رضایی میرقائد پنجاه و پنج سال سن دارد و متولد یکی از روستاهای مسجد سلیمان در استان خوزستان است.

آقای رضایی در سال های اول انقلاب در پایه گذاری سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی شرکت داشت و بعدا به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیوست و از سال 1360 تا 1376 فرمانده سپاه پاسداران بود.

در سال 1378، محسن رضایی خود را نامزد انتخابات مجلس شورای اسلامی کرد اما موفق به ورود به مجلس نشد و در انتخابات دوره قبلی ریاست جمهوری یکی از نامزدهای اصلی انتخابات محسوب می شد اما کوتاه مدتی قبل از رای گیری، از دور انتخابات کناره گرفت.

محسن رضایی، که دارای درجه دکترا در رشته اقتصاد است، در حال حاضر سمت دبیری مجمع تشخیص مصلحت را برعهده دارد از نامزدهای محافظه کار در انتخابات جاری محسوب می شود اما جنبه هایی از سیاست های دولت آقای احمدی نژاد را به شدت مورد انتقاد قرار داده است.

وی یکی از پنج شهروندایرانی است که دادگستری آرژانتین به ظن ارتباط با انفجار سال 1994 در مرکز همیاری یهودیان در آن کشور خواهان جلب بین المللی آنان بوده است.

مهدی کروبی

مهدی کروبی، دیگر نامزد مورد تایید شورای نگهبان، در سال 1316 در الیگودرز، که در حال حاضر از شهرستان های استان لرستان است، متولد شد و در حوزه علمیه و رشته الهیات دانشگاه تهران تحصیل کرده است.

آقای کروبی در سال 1358 برای نخستین بار به مجلس راه یافت و بعدها در دوره سوم به ریاست مجلس برگزیده شد و بار دیگر، پس از پیروزی در انتخابات پارلمانی سال 1378، که اصلاح طلبان اکثریت کرسی ها در اختیار داشتند، رئیس مجلس شد.

وی همراه با گروهی دیگر از روحانیون طرفدار اقتصاد دولتی در دهه 1360 از جامعه روحانیت مبارز خارج شد و همراه با چند روحانی دیگر، گروه موسوم به مجمع روحانیون مبارز را تشکیل دادند.

مهدی کروبی از جمله نامزدهای انتخابات دوره نهم ریاست جمهوری بود که پس از اعلام نتیجه رای گیری، نسبت به صحت این نتیجه ابراز تردید کرد.

پس از شکست در انتخابات، آقای کروبی حزب اعتماد ملی را پایه گذاری کرد که روزنامه ای به همین نام را منتشر می کند.

از مهدی کروبی، که منتقد صریح اللهجه دولت محمود احمدی نژاد است، به عنوان یکی از نامزدهای اصلاح طلب نام برده می شود.

با نزدیک شدن زمان انتخابات ریاست جمهوری، محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق، و میر حسین موسوی هر دو به عنوان نامزدهای مورد نظر جناح اصلاح طلب اعلام آمادگی کردند اما آقای خاتمی بعدا به نفع میر حسین موسوی از نامزدی در این انتخابات انصراف داد.

میر حسین موسوی

میرحسین موسوی خامنه در سال 1320 شمسی در شهرستان خامنه، استان آذربایجان شرقی، متولد شده و فارغ التحصیل رشته معماری و شهرسازی دانشگاه ملی ایران (شهید بهشتی فعلی) است و در سال های قبل از انقلاب در همین دانشگاه تدریس کرده است.

پس از انقلاب، آقای موسوی به عضویت شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی در آمد و برای مدتی، مدیر مسئول و سردبیر روزنامه جمهوری اسلامی بود.

وی در سال 1360 به سمت نخست وزیری منصوب شد و تا سال 1368 در همین سمت باقی ماند و پس از وی، با اصلاح قانون اساسی، سمت نخست وزیری از تشکیلات حکومتی ایران حذف شد.

بخش اعظم دوره نخست وزیری آقای موسوی در زمان جنگ ایران و عراق سپری شد و دولت وی به گسترش دامنه اقتصاد دولتی شهرت دارد.

وی پس از کناره گیری از ریاست دولت، در سمت های مختلف از جمله مشاور رئیس جمهوری، عضو مجمع تشخیص مصلحت و ریاست فرهنگستان هنر ایران خدمت کرده است.

آقای موسوی در سخنانی که از زمان پذیرش نامزدی جناح اصلاح طلب ایران کرده، سیاست های دوران نخست وزیری خود را زاییده شرایط آن زمان دانسته است.

وی از جنبه های مختلف رویکرد دولت محمود احمدی نژاد را در زمینه های اقتصادی، سیاست داخلی و خارجی و برخوردهای فرهنگی به شدت انتقاد کرده و وعده داده است که در صورت پیروزی در انتخابات، به اصلاحات گسترده ای در این زمینه ها دست بزند.

مطالب مرتبط