بررسی روزنامه های تهران؛ چهار شنبه 30 اردیبهشت

تیترهای اول

" ایران زورگویان جهان را درمانده کرده است" تیتر اول روزنامه ایران از قول رهبر جمهوری اسلامی است، رسالت از قول همین مقام "اهانت به مقدسات شیعه یا سنی، خط قرمز نظام است" و روزنامه جمهوری اسلامی "وفاداری مردم کرد به اسلام و نظام اسلامی حقیقت زیبایی است که آشکارتر شده است" را در صدر گزارش های خود آورده اند.

آفتاب یزد از متن نامه مهدی کروبی نامزد ریاست جمهوری به رییس صدا و سیما در عنوان اصلی خود نوشته "اگر جرا‌ت دارید اظهارات من در مورد احمدی‌نژاد را هم پخش کنید‌‌" مردم سالاری در تیتر اول خود از "اعتراض میرحسین به صدا و سیما" خبر داده و جام جم از "قرعه کشی برنامه نامزدها در رسانه ملی" نوشته است.

"سکوت می کنیم" عنوان اصلی اولین شماره روزنامه فرهیختگان است که درباره تصمیم جامعه روحانیت مبارز نوشته است. و "حرف زدن از منافع ملى با نشستن زیر پرچم «خلیج عربی» متناقض است" سخن میرحسین موسوی در انتقاد از دولت است که حیات نو آن را برگزیده است.

"خط قرمز وعده‌های انتخاباتی" تیتر اول دنیای اقتصاد است، "پاسخ های دولت متفاوت و ناکافی است" عنوان اصلی سرمایه، صدای عدالت از قول قوه قضاییه در تکذیب ادعای رییس دولت نوشته "ما که مافیای نفتی پیدا نکردیم" و "نگاه امریکا به ایران" عنوان اصلی اعتماد است که مصاحبه ای با صادق خرازی معاون سابق وزارت خارجه را درباره سیاست خارجی منعکس کرده است.

گزیده مقالات

درگذشت آیت الله بهجت

رسالت در سرمقاله خود نوشته آیت ‌الله العظمی محمد تقی بهجت در عمر پربرکت ۹۶ ساله خود برخلاف تصور برخی در متن حوادث مهم ایران ، منطقه و جهان بود. از تحولات سیاسی با خبر بود و آنها را به دقت دنبال می‌کرد، او در کنار ملت ایران، پا به پای مراجع عظام تقلید و روحانیت از سلاطین ستم تبری می‌جست و لحظه‌ای از این مبارزه بی‌امان غفلت نداشت.

این روزنامه بدون اشاره به پرهیز آن مرجع تقلید از ورود به مباحث سیاسی از قول سید حسن نصرالله نوشته "آیت الله بهجت اولین کسی بود که در نبرد ۳۳ روزه با رژیم صهیونیستی به ما نوید نصرت و پیروزی داد".

نتیجه ای که سرمقاله رسالت گرفته این است که آنان که گاهی خواب جدایی ملت از روحانیت و مرجعیت را می‌بینند خوب است به دقت به تماشای حضور شکوهمند ملت ایران در تشییع این بزرگمرد الهی بنشینند بویژه عکسهای هوایی و فیلمبرداریهایی که از آسمان قم عمق و ژرفای اقیانوس جمعیت را واتاب می‌دهد.

انتخابات

خلیل رضوی در سرمقاله صدای عدالت نوشته کشور با همه فراز و فرودهای اقتصادی به سوی یک آزمون بزرگ سیاسی و اجتماعی پیش می رود، آزمونی که تصادفا با امتحانات نوبت پایانی مدارس تلاقی پیدا کرده است . آزمونی که همه حائزین شرایط سنی ، یک برگه به دست می گیرند تا در آن شرکت کنند. آزمونی که از همین الان می گفت برنده نهایی اش مردم هستند.

به نوشته این مقاله کسانی که انتخابات را علاوه بر دوئل سیاسی یک جنگ تمام عیار برای ماندن و یا نماندن اندیشه های افراطی و تفریطی خویش می دانند. گروهی که این روزها از بیم شکست در حالی که شکستی نیست -دست به هر کاری می زنندو چون پیروزی هر کسی غیر از خود را جنایت می دانند، پیشاپیش قصاص می کنند.

در ادامه این مقاله آمده بعضی از اشخاص در جامعه به حکم پل های پشت سر هستند که در هر شرایطی باید محفوظ بمانند. دروغ پراکنی ها و شایعه سازی ها و از کاه کوه ساختن هایی که این روزها در خصوص بعضی از نهادهای رسمی و برخی از تشکلهای روحانی مانند مجمع تشخیص مصلحت نظام ،مرکز تحقیقات استراتژیک و جامعه روحانیت مبارز می شود، هشداری بسیار نگران کننده است.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله این را که اصلاح طلبان از نامزدی میرحسین موسوی حمایت می کنند یک توطئه خوانده و نوشته به نظر می رسد افراطیون دوم خردادی درصدد بدنام کردن کسی هستند که می دانند گروه خونی او بهیچوجه به آنها نمیخورد. آنها میخواهند با حمایت های خود از این داوطلب ریاست جمهوری بهانه ای به دست جناح مقابل بدهند تا بتوانند تبلیغات منفی خود را سازماندهی کنند.

به نوشته این روزنامه افراطی های هر دو جناح اصولگرا و اصلاح طلب برای نظام و کشور مضرند و معتدل ها مفید و ارزشمند و قابل جذبند. ما با افراطی ها مرزبندی داریم و بر سر آرمانهای انقلاب اصول ارزشها قانون اساسی ولایت فقیه و مصالح کشور با هیچکس معامله و سازش را جایز نمیدانیم . هیچیک از داوطلبان ریاست جمهوری را نیز منهای این مرزبندی ها قابل تحمل نمی دانیم.

نوشته سرمقاله جمهوری اسلامی در زمانی منشتر می شود که به نوشته روزنامه اعتماد نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران از کاندیداتوری «محسن رضایی» فرمانده سابق سپاه پاسداران ابراز ناخرسندی کرد و با این استدلال که «آرای وی از سبد رای احمدی نژاد می کاهد»، مدعی شد رضایی «برای کمک پنهان به اصلاح طلبان» آمده است.

خط قرمز وعده ها

دنیای اقتصاد در گزارش اصلی خود نوشته با افزایش مجادله و مناظره بین کاندیداهای ریاست‌جمهوری به خصوص درباره وعده‌های نفتی اکنون این سوال اساسی پیش آمده است که خط قرمز وعده‌های اقتصادی کجا است و آیا کاندیداهای ریاست‌جمهوری مجاز به دادن هر وعده اقتصادی از جمله توزیع پول نفت هستند و از آن مهم‌تر آیا اساسا کاندیداهای ریاست‌جمهوری که چنین وعده‌های پرحرارتی را می‌دهند، در صورت پیروزی در انتخابات امکان اجرایی کردن آن را دارند؟

سوال دیگری که دنیای اقتصاد مطرح کرده این است که آیا کاندیداهای ریاست‌جمهوری تمام جنبه‌های منفی و مثبت طرح‌های اقتصادی‌شان را می‌گویند یا اینکه به خاطر شرایط انتخابات جنبه‌های مثبت بیشتر برجسته می‌شود بدون اینکه به نکات منفی اشاره شود.

رسانه ملی و بی طرفی

آفتاب یزد درسرمقاله خود به تشریح نامه مهدی کروبی به رییس صدا و سیما پرداخته که در آن نسبت به رویه یک طرفه و حمایت وسیع این رسانه متعلق به بیت المال از یکی از نامزدهای انتخاباتی که رییس جمهور باشد اعتراض شده است .

به نوشته سردبیر آفتاب یزد رفتار اخیر و قبلی صدا و سیما چیزی نیست جز حلقه‌ای از یک زنجیره؛ زنجیره‌ای که قبلاً نامه‌نگاری‌های سه‌گانه کروبی را در سه ماه گذشته به دنبال داشته است. البته مدیران صدا و سیما و بعضی مخاطبان نامه‌های قبلی کروبی نباید دچار توهم و ذوق‌زدگی شوند و گمان کنند که تاثیرگذاری آنها،‌موجب نگرانی اصلاح‌طلبان است. زیرا اگر قرار بر تاثیرگذاری این رسانه‌ها و نهادها بود، در سال ۷۶ - که همه آنها با اعتقاد قلبی و اتحاد غیراجباری در برابر اصلاح‌طلبان ایـسـتاده‌بودند- این "تاثیر" خود را نشان می‌داد.

مجتبی واحدی در این مقاله تاکید کرده اما اصلاح‌طلبان حق دارند نسبت به افزایش روز به روز »بی اعتمادی« نسبت به رسانه‌ها و نهادهایی که هر یک از آنها هزاران میلیارد تومان برای مردم و کشور هزینه دارند، نگران باشند. نامه‌نگاری‌های اخیر را نیز تنها بایستی از همین زاویه مورد توجه قرار داد ولاغیر! زیرا رفتار این رسانه‌ها و برخی افراد صاحب نفوذ، موضوع جدیدی نیست و هیچ دلیلی وجود ندارد که تاثیر رفتار تـخــریبی آنها علیه اصلاح‌طلبان، نسبت به گذشته افزایش یافته باشد؛ اگر نگوییم این رفتار ‌ها موجب افزایش رای برای اصلاح‌طلبان خواهد شد.

طرح تقسیم درآمد نفت

یک روز بعد از آن که حزب اعتمادملی مدعی شد که دولت طرح اقتصادی مهدی کروبی را به نام خود اعلام داشته است دنیای اقتصاد نوشته مناظره و مجادله کاندیداهای ریاست جمهوری بر سر تقسیم پول نفت بین مردم به عنوان یک وعده انتخاباتی از آنجا آغاز شد که مسعود نیلی اقتصاددان طرحی را تحت عنوان "مردمی‌کردن درآمدهای نفتی" ارائه داد که براساس آن به جای دادن وعده‌های ‌درپی مبنی بر تقسیم پول نفت بین مردم، توزیع ثروت در اولویت قرار می‌گیرد براساس طرح نیلی، پولی بین مردم تقسیم نخواهد شد، اما سیستمی اتخاذ خواهد شد که براساس آن امکان توزیع عادلانه‌تر ثروت‌های کشور از جمله درآمدهای نفتی محقق می‌شود.

دنیای اقتصاد نوشته کروبی مستقیما از این الگو در برنامه اقتصادی خود بهره گرفت و محمود احمدی‌نژاد هم به صورت غیرمستقیم بخش‌هایی از طرح نیلی را به عنوان برنامه اقتصادی خود ارائه کرد، اما با این وجود به نظر می‌رسد که هر دو کاندیدا به روح طرح؛ یعنی در نظر گرفتن اجزای منفی و مثبت آن توجه کافی نکرده‌اند.

سیاست خارجی

سرمایه در گزارشی با عنوان مرور شصت سفر احمدی نژاد به ۳۸ کشور نوشته سیاست خارجی احمدی نژاد به باور بسیاری از کارشناسان یکی از نقاط ضعف عمده وی در چهار سال بوده است چرا که سفرهای خارجی روسای جمهوری به عنوان یک ابزار و هم به عنوان یک شاخص، نشان دهنده جهت مسیر دیپلماسی یک کشور و میزان موفقیت آن است.

ارشاد علیجانی نویسنده گزارش سرمایه آمریکا را با چهار بار حضور احمدی نژاد در خاک آن کشور رکورددار سفرهای احمدی نژاد دانسته و نوشته این در حالی است که ایران و آمریکا هیچ رابطه دیپلماتیکی با هم ندارند و ماحصل چهار بار پرواز احمدی نژاد به نیویورک تعدادی سخنرانی در صحن سازمان ملل، مصاحبه با رسانه های آمریکایی از جمله شبکه سی ان ان، ای بی سی نیوز و چند مصاحبه مطبوعاتی و البته سخنرانی در دانشگاه کلمبیا بوده است.

در ادامه این گزارش آمده احمدی نژاد در اولین حضور خود در مقر سازمان ملل تاکید کرد تهران آماده صدور سوخت هسته ای به کشور های دیگر به ویژه کشور های مسلمان است . در پی این سخنرانی احمدی نژاد، وزیر خارجه آمریکا در پشت تریبون این اجلاس قرار گرفته و خواهان ارجاع هرچه سریع تر پرونده هسته ای تهران به شورای امنیت سازمان ملل متحد شد و به فاصله اندکی نیز این خواسته واشنگتن به تحقق پیوست و پس از چندی نیز تحریم های بیشتری در شورای امنیت در قبال ایران وضع شد.

یک میلیارد دلار گم شده

ایران روزنامه دولت با عنوان "یک میلیارد دلار گم شده نیست" گزارشی را منعکس کرده همان گزارش در روزنامه سرمایه با تیتر "پاسخ دولت ناکافی است" نقل شده که مطابق آن فریدون همتی معاون امور حقوقی مجلس و تفریغ بودجه دیوان محاسبات گفته است "مغایرت حساب بین وزارت نفت (شرکت های تابعه) و دولت محدود به سال ۱۳۸۵ نبوده و به سنوات قبل و سال ۱۳۸۶ نیز تسری دارد. پاسخ ها نیز با هم متفاوت بوده و کافی به مقصود نیست"

سرمایه همین موضوع را در سرمقاله خود مطرح کرده و نوشته دولت اعلام کرده موضوع یک میلیارد دلار یک موضوع کوچک حسابداری است اما در جایی که دولت به دنبال مطرح کردن دولت الکترونیک، حسابداری به روز، ایجاد شفافیت مالی از طریق حسابداری الکترونیک و... است و این موضوعات در تمام دنیا نیز نهادینه شده، آیا موضوع کوچک حسابداری جای مطرح شدن دارد.

به نوشته پیمان فروزش سخنگوی کمیسیون اقتصاد مجلس در این مقاله دولت هنوز جوابی برای مصارف و هزینه کرد این یک میلیارد دلار ارائه نکرده است زیرا این موضوع که به این شدت حساسیت پیدا کرده ممکن است به طول انجامیدن جواب آن، تبعات اقتصادی- سیاسی و حتی اجتماعی به همراه داشته باشد. متاسفانه دولت مشکل و نقطه کور این مساله را حل نمی کند و حتی اعلام نمی کند مشکل کجاست و اعلام نکرده تخلف در کدام نقطه صورت گرفته که بتوان هرچه سریع تر مشکلات را حل کرد و برای جبران آن راه حل اندیشید.

مطالب مرتبط