ردصلاحیت شدگان سرشناس چه می‌گویند؟

بیات، اعلمی، شعله سعدی

در میان صدها نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران که صلاحیت آنها مورد تأیید شورای نگهبان قرار نگرفته است، سه نام آشنا به چشم می خورد: رفعت بیات، قاسم شعله سعدی و اکبر اعلمی.

خانم بیات، نماینده زنجان در مجلس هفتم، در مورد رد صلاحیت خود به بی بی سی فارسی گفت که موضوع رسما به او اعلام نشده اما عدم تأیید صلاحیت او، دو دلیل می تواند داشته باشد.

او گفت: "دلیل اول این است که من زن هستم، اما گمان نمی کنم دلیل رد صلاحیت من این باشد، چون چندی پیش سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد که این شورا در مورد واژه رجل سیاسی تفسیری نداشته است و صلاحیت نامزدهای زن و مرد در شرایط یکسان بررسی می شود".

به گفته خانم بیات موضوع دیگری که ممکن است باعث رد صلاحیت او شده باشد، وجود نگرش دو جناحی در شورای نگهبان بوده است.

او گفت: "این نگرش دو جریانی (اصلاح طلب - اصولگرا) دیگر در کشور جواب نمی دهد و به نظر من شورای نگهبان می بایست پنجره جدیدی باز می کرد".

خانم بیات گفت که او و چند نامزد دیگر خود را نیروهای انقلاب اسلامی می دانند و انتظار داشتند به عنوان نامزدهای مستقل فرصت رقابت در انتخابات را پیدا کنند.

او می گوید با وجود این نسبت به تصمیم شورای نگهبان اعتراض نخواهد کرد: "این روندی است که باید به تدریج طی شود تا شورای نگهبان فضایی جدید باز کند. گمان می کنم باید منتظر گذشت زمان باشیم، هر چند در مورد من کم لطفی کردند".

'حکم حکومتی'

قاسم شعله سعدی نیز در گفتگو با بی بی سی فارسی گفت که شورای نگهبان دلیل رد شدن صلاحیتش را به او اعلام نکرده است.

آقای شعله سعدی گفت: "دلیلی هم نمی توانند در مورد من ارائه دهند، زیرا تمام شرایط قانونی را دارا هستم".

او گفت که استاد دانشگاه و حقوقدان است، در گذشته نماینده مجلس بوده و ده سال هم به عنوان وکیل پایه یک دادگستری سابقه وکالت دارد.

علاوه بر این، آقای شعله سعدی می گوید که سابقه خدمت دیپلماتیک دارد و چند سال هم مسئول دعاوی بین المللی ایران بوده است: "بنابراین نمی توانند بگویند که من رجل سیاسی نیستم".

آقای شعله سعدی دلیل احتمالی رد صلاحیت خود را نامه ای می داند که هفت سال پیش به آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی نوشته بود و در آن از بعضی سیاست های نظام انتقاد کرده بود.

آقای شعله سعدی می گوید: "اتفاقا این نامه خود دلیلی است بر این که من رجل سیاسی هستم. اگر من احساس مسئولیت کردم و نامه ای از سر دلسوزی نوشتم، نباید من را محروم کنند".

او گفت که حالا تنها می تواند موضوع را به اطلاع آقای خامنه ای برساند و امیدوار باشد که او در موضوع دخالت کند: "افکار عمومی رد صلاحیت من را به حساب آقای خامنه ای خواهد گذاشت".

رضا جلالی، سخنگوی اکبر اعلمی هم به بی بی سی گفت که دلیل رد صلاحیت آقای اعلمی را "نطق های آتشین" او در دوره نمایندگی مجلس می داند که در آنها به مسئولان اجرایی دولت های آقای خاتمی و آقای احمدی نژاد انتقاد کرده است.

او گفت که بعید است اعتراض به شورای نگهبان نتیجه ای داشته باشد و تنها امید، حکم حکومتی رهبر ایران است.