تاریخ مناظره های انتخاباتی ایران مشخص شد

نامزدهای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران

قرعه کشی مربوط به پخش برنامه های تلویزیونی انتخابات ایران با حضور نمایندگان نامزدهای انتخاباتی و رئیس سازمان صدا و سیما انجام و تاریخ مناظره های انتخاباتی میان نامزدها مشخص شده است.

بر اساس گزارش رسانه های ایران، مراسم قرعه کشی عصر روز چهارشنبه ۳۰ اردیبهشت (۲۰ مه) با حضور مهدی کلهر به نمایندگی از محمود احمدی نژاد، مرتضی الویری به نمایندگی از مهدی کروبی، شهرام گیل آبادی به نمایندگی از محسن رضایی و بیژن زنگنه و احمد پورنجاتی به نمایندگی از میرحسین موسوی برگزار شد.

بر اساس این گزارش ها، مناظره میان آقای کروبی و آقای رضایی روز ۱۲ خرداد، مناظره میان آقای موسوی و آقای احمدی نژاد در روز ۱۳ خرداد، مناظره میان آقای رضایی و آقای موسوی روز ۱۴ خرداد، مناظره میان آقای احمدی نژاد و کروبی روز ۱۶ خرداد، مناظره میان آقای موسوی و آقای کروبی روز ۱۷ خرداد و مناظره میان آقای رضایی و آقای احمدی نژاد روز ۱۸ خرداد برگزار خواهد شد.

مدت هر یک از این مناظره ها یک ساعت و نیم در نظر گرفته شده و فیلم آنها از ساعت ۲۲ و ۳۰ دقیقه به وقت تهران از شبکه سوم تلویزیون ایران پخش خواهد شد.

آغاز تبلیغات رسمی

وزیر کشور ایران آغاز تبلیغات رسمی نامزدهای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران را اعلام کرد.

صادق محصولی صبح روز چهارشنبه پس از اعلام اسامی نامزدهایی که شورای نگهبان صلاحیت آنها را برای انتخابات تأیید کرده است، گفت: "تبلیغات رسمی داوطلبان از این لحظه آغاز می شود و تا ساعت ۸ صبح روز ۲۱ خرداد ادامه می یابد".

وزیر کشور ایران گفته است: "برای اولین بار تلاش کردیم که فرصت پخش یک برنامه تبلیغاتی در روز آخر تبلیغات برای همه نامزدها فراهم شود".

ادامه انتقادات از صدا و سیما

در این حال انتقادات از عملکرد انتخاباتی سازمان صدا و سیما ادامه دارد.

یک روز پس از انتشار نامه های سرگشاده مهدی کروبی و میرحسین موسوی که در آن ها از عملکرد صدا و سیما انتقاد شده بود، "ستاد خودجوش مردمی حمایت از احمدی نژاد" هم با انتشار بیانیه ای به جمع منتقدان تلویزیون ایران پیوست.

ستاد حامیان آقای احمدی نژاد به پخش برنامه ای به نام 'جریان' از تلویزیون ایران اعتراض کرده اند که مجری بخشی از آن سعید ابوطالب، نماینده اصولگرای دور قبلی مجلس و از منتقدان دولت نهم است.

در بیانیه این ستاد آمده است که آقای ابوطالب در برنامه دوشنبه شب خود دو نماینده منتقد دولت را دعوت کرده و آنها بدون حضور نماینده ای از طرف دولت یا کسی که از مواضع آن دفاع کند، به انتقاد از عملکرد دولت آقای احمدی نژاد پرداخته اند.

حامیان آقای احمدی نژاد در بیانیه خود نوشته اند که شواهد از "نفوذ کانون فتنه علیه گفتمان انقلاب و عدالت خواهی در برنامه 'جریان' و برخی دیگر از برنامه های صدا و سیما" حکایت دارد.

سعید ابوطالب چندی پیش به حمایت از نامزدی میرحسین موسوی گرایش نشان داده بود.

او در برنامه تلویزیونی مورد اشاره گفته است که از چند چهره مدافع دولت هم دعوت شده اما آنها به دلایل مختلف در برنامه حاضر نشده اند.

حمایت نهضت آزادی از نامزدهای اصلاح طلب

نهضت آزادی ایران با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرده است که از هر دو نامزد جناح اصلاح طلب در انتخابات ریاست جمهوری ایران حمایت می کند.

نهضت آزادی در اطلاعیه خود از عملکرد دولت محمود احمدی نژاد به تندی انتقاد کرده و دوره ریاست جمهوری او را از دشوارترین دوره هایی خوانده که بر ایران و ایرانیان گذشته است.

نهضت آزادی ضمن انتقاد از چگونگی برگزاری انتخابات در ایران، از مردم خواسته است با شرکت گسترده در انتخابات به تغییر اوضاع کشور کمک کنند.

در اطلاعیه نهضت آزادی، "اصلاحات" تنها راه توسعه و پیشرفت ایران خوانده شده و آمده است: "آقایان مهدی کروبی و میرحسین موسوی، هر دو واجد ویژگی ها و ظرفیت هایی هستند که به رغم موانع موجود و در چارچوب ساختار کنونی می توانند کف مطالبات سیاسی اصلاح طلبانه را پاسخ دهند".

لاریجانی: مصلحت نمی بینم نامزد معرفی کنم

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی و نامزد دوره قبلی انتخابات ریاست جمهوری ایران گفته است که مصلحت نمی بیند در بحث های انتخاباتی دخالتی داشته باشد و نامزد مورد نظر خود را معرفی کند.

او در گفتگو با خبرگزاری مهر از احتمال تشکیل مجمع عمومی فراکسیون اصولگرایان مجلس در "یکی دو هفته آینده" خبر داد و گفت در این جلسه، موضوع معرفی نامزد انتخاباتی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

او گفت که عدم معرفی نامزد توسط این فراکسیون تا کنون به دلیل نظر شخصی او نبوده است.

تجمع حامیان موسوی در مقابل فرمانداری تهران

گروهی از حامیان میرحسین موسوی روز چهارشنبه با تجمع در برابر فرمانداری تهران خواستار صدور مجوز برگزاری مراسم سالگرد دوم خرداد شدند.

سایت قلم، یکی از سایت های نزدیک به ستاد انتخاباتی آقای موسوی، نوشته است که این تجمع پس از آنکه فرماندار تهران قول صدور مجوز برای برگزاری مراسم را داد، پایان یافت.

حسین طلا، فرماندار تهران روز قبل گفته بود که یکی از دلایل عدم صدور مجوز برای برگزاری مراسم سالگرد دوم خرداد، اعلام نشدن اسامی نامزدهای تأیید صلاحیت شده توسط شورای نگهبان بوده است.

سایت های نزدیک به ستاد آقای موسوی پیش تر از هواداران محمد خاتمی و میرحسین موسوی برای شرکت در مراسم مذکور دعوت کرده بودند.