کلینتون: برنامه اتمی از لحاظ امنیتی به نفع ایران نیست

عکس آرشیوی از هیلاری کلینتون
Image caption خانم کلینتون در یک کمیته سنا اظهار نظر می کرد

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه گفت که قصد دارد برای ایران توضیح دهد که دستیابی به یک سلاح اتمی به نفع امنیت این کشور نیست زیرا باعث مسابقه تسلیحاتی در خاور میانه خواهد شد.

خانم کلینتون در یک کمیته فرعی مجلس سنا که بر منابع مالی وزارت خارجه آمریکا نظارت دارد گفت: "هدف ما این است که رژیم ایران را قانع کنیم که اگر برنامه سلاح های اتمی خود را دنبال کند کمتر امنیت خواهد داشت."

ایران بارها اتهامات آمریکا دایر بر تلاش برای دستیابی به ساخت سلاح های اتمی یا حتی ظرفیت ساخت این سلاح ها را رد کرده و می گوید اهداف این برنامه کاملا غیرنظامی است.

وزیر خارجه آمریکا به سناتورهایی که در مورد استراتژی دیپلماتیک برابر تهران در صورت پذیرش دعوت باراک اوباما به گفتگو سوال کردند گفت: "یک ایران مجهز به سلاح اتمی با یک سامانه شلیک سلاح، باعث راه افتادن یک رقابت تسلیحاتی در خاورمیانه و منطقه وسیعتر اطراف آن خواهد شد."

وی افزود: "این به نفع امنیت ایران نخواهد بود. و ما بر این باوریم که استدلالی خیلی قوی در این زمینه برای طرح کردن داریم."

وی که بار دیگر ایران اتمی را "تهدیدی خارق العاده" توصیف کرد گفت: "در همین حال ما شاهد تشخیص بیش از پیش این مساله در میان گروهی از کشورها که نمی خواهند این واقعیت شکل بگیرد [ایران اتمی شود] هستیم."

دولت ایران بارها تاکید کرده است که علیرغم تحریم های بین المللی و فشارهای آمریکا و متحدان آن، بخش های حساس برنامه اتمی از جمله غنی سازی اورانیوم را ادامه خواهد داد زیرا آن را حق مسلم خود می داند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه پس از دیدار با نخست وزیر اسرائیل در واشنگتن گفت که تا پایان سال این موضوع را که ارزیابی خواهد کرد که آیا ایران درباره گفتگو بر سر برنامه اتمی اش جدی است یا خیر. چنین گفتگوهایی هنوز آغاز نشده است.

خانم کلینتون گفت که او نمی داند آمریکا چه زمانی ممکن است "شاهد مقداری گشایش و تمایل (از سوی ایران) برای تعامل در مورد این مساله خیلی مهم باشد". وی احتمال این مساله تا پیش از انتخابات ایران را بعید دانست.

با این حال وی تاکید که آمریکا به تلاش های دیپلماتیک خود ادامه خواهد داد.

وزیر خارجه آمریکا قبلا تاکید کرده است که اگر مذاکره با ایران کارگر نشد، ایران با "تحریم های فلج کننده" مواجه خواهد شد.

ایران دستیابی به فن آوری غنی سازی اورانیوم را تحولی بازگشت ناپذیر می داند و مقام های این کشور گفته اند که هر نوع مذاکره ای با ایران باید این دستاورد را به عنوان یک واقعیت مورد قبول قرار دهد.

شورای امنیت سازمان ملل تا کنون طی چند قطعنامه به دلیل خودداری ایران از تعلیق فعالیت های غنی سازی، تحریم هایی را علیه ایران وضع کرده است.

مطالب مرتبط