بررسی روزنامه های تهران؛ شنبه ۲ خرداد

تیترهای اول

"همه سلیقه ها دارای نامزد انتخاباتی هستند" تیتر اول روزنامه جام جم است و "مردم با حضور گسترده در انتخابات دشمنان را نااميد کنند" عنوان اصلی روزنامه جمهوری اسلامی.

آفتاب یزد "پاسخ دفتر رياست جمهوري به تحليل آفتاب يزد در مورد سهميه بندی بنزين" را تیتر اول خود قرار داده که در آن بدون ارائه آمار و اسناد گزارش دو روز قبل این روزنامه تکذیب شده است. "کاهش سهم ایران از صادرات جهانی" عنوان اصلی ابرار است، و این سئوال گزارش اول اعتماد "کدام تصميم دولت کارشناسانه نبوده است؟"

"دفتر تحکیم وحدت اولویت با کروبی است" عنوان اصلی اعتمادملی است، روزنامه ایران هم با تیتر "مردم چگونه در سود نفت شریک می شوند" پاسخ وزیر نفت را درباره طرح انتخاباتی محمود احمدی نژاد منعکس کرده، و رسالت از زبان دبیرکل حزب موتلفه اسلامی "دلایل پشتیبانی از احمدی نژاد" را در صدر گزارش های خود آورده است.

حیات نو از قول محمد خاتمی در پیشانی صفحه اول خود نوشته "پیروزی میرحسین پیروزی من است"، صدای عدالت از زبان همین مقام نوشته "برای پاسداشت آرمان های نظام به موسوی رای بدهید" و مردم سالاری تیتر زده "میرحسین سانسور صدا و سیما را نپذیرفت".

دنیای اقتصاد در مهم ترین خبر خود از "پايان دوماه خوب در بورس" گزارش داده و روزنامه اقتصادی سرمایه به نقل از آمار بانک مرکزی"دو برابر شدن بهای کالاهای خوراکی، بهداشتی، اجاره و تحصیل" را در صدر گزارش های خود آورده است.

گزيده مقالات

انتخابات

رسالت در سرمقاله خود پیش بینی کرده که با آغاز مناظره های تلویزیونی مشاوران تبليغاتي هر يك از نامزدها فوت وفن مناظره و شناسايي نقاط قوت وضعف حريفان را به نامزد مورد علاقه خود ياد مي‌دهند و آنها را چونان گلادياتورها به مصاف هم مي‌فرستند، بي‌شك مردم آنچه در اين هماوردي به عنوان خروجي مي‌خواهند ادب رقابت و آداب رفاقت براي تضمين وحدت ملي است. اين يك مسابقه و رقابت اخلاقي براي كارآمدی دولت و نظام است

دنیای اقتصاد در سرمقاله خود نوشته ناراضيان از شرايط موجود و خواستاران تغيير با استفاده از امتياز راي خود، يكي از 3 نفر رقيب احمدی نژاد را به منصب رياست‌جمهوري مي‌رسانند. اين گروه اميدوارند كه دولت تازه راه های كارآمدتری برای مهار نرخ تورم كمرشكن فعلي عرضه كند و راه ورود سرمايه خارجي و داخلي براي رشد اشتغال و كاهش نرخ بيكاری فزاينده را هموار كند.

صادق جنان صفت در این مقاله تاکید کرده در صورتي كه فردي غير از احمدي‌نژاد با آراي بالا در انتخابات پيروز شود، ناگزير است كه به خواست راي‌دهندگان تن داده و در سياست‌هاي فعلي تغيير ايجاد كند. در صورتي كه آراي فردي غير از احمدي‌نژاد حتي در صورتي كه براي انتخاب شدن كافي نباشد، اما به آراي احمدي‌نژاد نزديك‌ باشد نيز يك پيام به او خواهد بود كه خواسته آنها را در سياست‌گذاري لحاظ كند.

شش غلط در یک پاراگراف

ميلاد اکبری در سرمقاله صدای عدالت حمله محمود احمدي‌نژاد به مذاکرات هسته ای ایران و سه کشور اروپائی را نقل کرده و نوشته در همین در اين پاراگراف احمدي‌نژاد شش اشتباه فاحش را صورت داده که خدا کند عمدي نباشد. در غير اينصورت يا ايشان دروغ گفته‌اند که در اين حالت از شرايط کانديداتوري ساقط مي‌شوند و يا غلط به عرض ايشان رسانيده اند که در اين صورت نيز مديريت ايشان زير علامت سوال قرار می گیرد.

نویسنده سرمقاله صدای عدالت توضیح داده که آنچه در سعدآباد اتفاق افتاد توافقنامه نبود بلکه يک بيانيه بود، در آن مذاکرات هيچ توافقي مبنی بر تعليق صورت نگرفت. مذاکره حول محور تعليق موقت، صرفا روي محور نطنز بود و نه تمام فعالیت ها و در مذاکرات هيچ بحثی از آزمايشگاه‌ها نبوده و اينکه گفته‌اند آزمايشگاه ها بسته شد، کاملا خلاف واقع و نادرست است.

در ادامه این سرمقاله آمده در مذاکرات سعدآباد هيچ کجا بحث در خصوص موارد دانشگاهي صورت نگرفت و همه دانشگاه‌ها و ملت ايران شاهد است که هيچ رشته دانشگاهي تعطيل نشد بلکه محدوديت تحصيلي در دوران خود آقاي احمدي‌نژاد صورت گرفته که با صدور قطعنامه‌هائی دانشجويان ايراني را محروم از تحصيل در رشته‌هاي مرتبط با موضوع هسته‌اي کرده اند. کاش آقاي احمدی نژاد به قطعنامه های صادر شده در دوران خود نيم نگاهي می کردند که خداي ناکرده دروغی از زبان ايشان ولو به طور سهوی جا نیفتد.

آفتاب یزد در سرمقاله خود نوشته آخرين اظهارنظر عمومي مـحـمـود احـمدي‌نژاد در مورد پرونده هسته‌اي درحالي بيان شد كه او به خوبي مي‌داند در مذاكرات هسته‌اي، دولت خاتمي نقش مستقل نداشته است و رهبر در جلسه ای که احمدي‌نژاد هم به آن دعوت شده بود درباره مذاکرات سعدآباد گفت آنچه اتفاق افتاد كاري درست و تدبيري براي در هم شكستن توطئه آمريكا و صهيونيست ها بود و اگر طرف‌هاي گفت وگو با ما يا مراكز قدرت جهاني زياده خواهي كنند و ما به نقطه‌اي برسيم كه منافع كشور و ارزش‌هـاي نظام بخواهد مورد خدشه قرار گيرد بدون هيچ ترديدي اين روند را قطع خواهيم كرد.

سردبیر آفتاب یزد به نقل قول محمود احمدی نژاد از نخست وزیر سابق بریتانیا هم ایراد گرفته و نوشته رییس دولت بدون آنكه سندي ارائه دهد مدعي شده است که تونی بلر اعلام كرد ما ميوه عراق را در سعدآباد چيديم، که بهتر است به صراحت اعلام كند اين اظهارات نخست وزير انگليس چه زماني بيان شده و كدام رسانه داخلي يا خارجي آن را منعكس کرده است؟

در ادامه سرمقاله آفتاب یزد اشاره شده که صبح روز چهارشنبه 15 فروردين ماه 86، روزنامه كيهان به نقل از توني بلر- يا به قول آقاي احمدی نژاد، نخست وزير معزول انگليس- نوشت: ايران بايد ظرف 48 ساعت نظاميان انگليس را آزاد كند و اگر آنها آزاد نشوند، اتـفـاقـات مـهـمـي خـواهـد افـتـاد. و تنها چند ساعت پس از تصاوير از گفتگوی رئيس جمهور با رسانه ها را پخش كرد. مهم ترين بخش از اين گفتگو، اعلام ناگهانی خبر آزادی 15 ملوان انگليسی بود. حالا باید انصاف داد كدام اقدام شايسته تر است که ننگین خوانده شود.

تعهد خصوصی سازی

جعفر قادری در سرمقاله سرمایه نوشته دولت در قالب اجرای سیاست های اصل 44، امسال باید مالکیت 380 شرکت دولتی را به طور صددرصد واگذار کند. در حالی که تنها در بخش واگذاری سهام عدالت عملکرد مناسبی داشته، در سال جاری موظف است شرکت هایی را که مشمول گروه یک واگذاری مندرج در قانون اصل 44 است به صورت صددرصد واگذار کند.

به نوشته این اقتصاددان براساس قانون، گروه اول از شرکت های دولتی که دولت نباید هیچ گونه سهامی از آنها را در اختیار داشته باشد مانند شرکت های خودروسازی و لاستیک سازی است و گروه دوم شرکت هایی است که دولت مجاز است 30 درصد از سهام آنها را در اختیار داشته باشد مثل بانک ها، بیمه ها و مخابرات که باید تا سال 93 به طور کامل انجام شود و در سال گذشته از طریق بورس و سهام عدالت، پنج تا 40 درصد آن ها واگذار شده است.

سیاست اوباما

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود از قول سيدحسن نصرالله دبيركل حزب الله لبنان نوشته برخلاف آنچه آنها القا مي كنند رابطه با ايران براي دولت ها و ملت هاي عرب يك امتياز و افتخار است زيرا ايران همان كشوری است كه بدون هيچ شرطي در صحنه مبارزه با رژيم اسرائیل حضور دارد و اولين كشوري است كه سفارت فلسطين را تاسيس كرد و در خط مقدم مقاومت در برابر آمريكا و استكبار جهانی قرار دارد.

به نوشته سرمقاله این روزنامه تاكيد سيدحسن نصرالله در واقع پاسخ كوبنده اي به اظهارات اوباما رئيس جمهور آمريكا بود كه در ديدار نخست وزير اسرائیل ايران را به تلاش براي دست يابي به سلاح اتمي متهم كرد و نگراني خود را از مقاومت ايران در برابر سلطه گري جهاني آشكار ساخت و معلوم شد سياست مورد نظر اوباما براي برخورد با ايران همان جنگ نرم است كه اجزا آنرا سيد حسن نصرالله در سخنراني خود تشريح کرد.

نشاط متفاوت ایرانیان

به نوشته اعتماد معاون امور اجتماعي، فرهنگي و شوراهاي وزير کشور با اشاره به ارزيابي سازمان ملل از ميزان شادی و نشاط در کشورهاي مختلف دنيا گفته روش هاي شادي و نشاط در ايران با الگوهاي کشورهای ديگر بسيار متفاوت و متاثر از فرهنگ بومی و آموزه هاي ديني ماست. از جمله آن که عزاداری ها جزئی از نشاط اجتماعی ایرانیان است.

عليرضا افشار به نوشته اعتماد تاکید کرده بايد جلوي طرح شايعات مخرب در جامعه و اعلام موضع گيري هاي تخريبي که موجب تضعيف نظام و بي اعتمادي مردم نسبت به مسوولان مي شود گرفته شود چرا که ارائه آمار و گزارش هاي مايوس کننده نظير آمار طلاق که نتيجه مثبتی از طرح آنها در رسانه هاي عمومي حاصل نمي شود، درج صفحات حوادث مطبوعات يا کتاب هايی از اين دست که از عوامل ايجادکننده استرس در جامعه و برهم زننده امنيت رواني جامعه هستند.